Profesjonalne projektowanie gabinetów lekarskich tworzy przestrzeń współpracy terapeutycznej i podnosi prestiż kliniki. W zaufanym otoczeniu pacjenci są bardziej pewni siebie i łatwiej nawiązują kontakt, a lekarzowi jest wygodniej pracować w ergonomicznym i uporządkowanym wnętrzu, w którym sprzęt i narzędzia są zawsze pod ręką, a utrzymanie czystości i porządku nie wymaga wysiłku. Firma „Euromed-Bud” opracowuje oryginalne projekty gabinetów medycznych, w których wszystko jest przemyślane i nie ma nic zbędnego: każdy szczegół mówi o Twoim profesjonalizmie!

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu gabinetu lekarskiego?

Przy projektowaniu pomieszczeń medycznych wyobraźnia projektanta jest ograniczona standardami sanitarno-higienicznymi, ale to nie znaczy, że pomieszczenie będzie pozbawione indywidualności. Wręcz przeciwnie, im bardziej udany projekt gabinetu lekarskiego, tym mniej stereotypów wywołujących nieprzyjemne skojarzenia: kreatywne rozwiązania wzbudzają zainteresowanie pacjentów i odwracają uwagę od przygnębiających myśli. Znalezienie równowagi między higieną, estetyką i funkcjonalnością, dotrzymanie budżetu klienta i przestrzeganie przepisów prawa – to zadanie nie jest dla przeciętnych umysłów!

Jak urządzić gabinet lekarski?

Projektowanie pomieszczeń medycznych wymaga elastyczności, pomysłowości i wszechstronnych umiejętności, dlatego nad projektowaniem gabinetów medycznych  pracuje zespół wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli jesteś amatorem, nie próbuj samodzielnie naprawiać i wykańczać wnętrz – zanim cokolwiek zrobisz, spróbuj przedstawić wnętrze swojego przyszłego gabinetu we wszystkich szczegółach, aby wyraźnie przekazać kontrahentowi swoje pomysły.

Dlaczego warto projektować gabinety lekarskie?

Profesjonalny projekt gabinetu lekarskiego jest ściśle indywidualny; projekt jest opracowywany na podstawie pomiarów i ogólnego planu konkretnego pomieszczenia. Dla racjonalnej organizacji opieki medycznej i utrzymania higieny w prywatnych klinikach i gabinetach wyróżnia się następne strefy funkcjonalne:

 • recepcja i poczekalnia;
 • sale do badań i zabiegowe;
 • zaplecze sprzętowe i gospodarcze;
 • pokoje wypoczynkowe i przebieralnie;
 • toalety dla pracowników i gości.

Podczas zagospodarowania pomieszczenia przemyślana jest lokalizacja, metraż i komunikacja gabinetów, planowana jest aranżacja i wymiary mebli, lamp i sprzętu, wybierane są materiały wykończeniowe, obliczana jest lokalizacja róznych instalacji. Aby masywne konstrukcje pasowały do wnętrza i nie zakłócały czyszczenia i dezynfekcji, rozważ możliwości zaoszczędzenia powierzchni użytkowej.

Dział inżynierii zajmuje się opracowaniem racjonalnych schematów podłączania urządzeń elektrycznych, dostarczania wody, systemów wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji, ukrytych przewodów i rur. Akcenty dekoracyjne we właściwych miejscach pomagają pacjentom się zrelaksować, łagodzą dyskomfort i zakłopotanie związane z nieprzyjemnymi zabiegami medycznymi. Zgodnie z wynikami wykonanej pracy opracowywana jest dokumentacja projektowo-kosztorysowa ze specyfikacjami i modelami 3D, która daje jasne instrukcje zespołom budowlanym i montażowym i pozwala uzyskać dokładnie taki gabinet, jaki chcesz na wyjściu.

Projekt recepcji

Recepcja jest publiczną twarzą  firmy, więc nie powinieneś na niej oszczędzać – projekt powinien budzić szacunek, ale równie ważne jest, aby odwiedzający czuli się swobodnie. Staraj się nie umieszczać recepcji bezpośrednio przy wejściu; lepiej jest, jeśli obszar recepcji oddziela mały korytarz lub wiatrołap, który nie przepuszcza przeciągów i hałasu z ulicy.

Aby wyposażyć miejsce pracy administratora, wybiera się wielopoziomowe stojaki z ukrytymi systemami przechowywania –klienci raczej nie będą zadowoleni z wyglądu zagraconego biurka. Jasne, ale nie krzykliwe akcenty, naturalne faktury i elegancki wystrój nadają pomieszczeniu przytulny wygląd. Równie ważne są właściwości eksploatacyjne materiałów: wszystkie powierzchnie muszą mieć wysoką odporność na zużycie i detergenty.

Projektowanie poczekalni

Siedząc w kolejce do lekarza, wielu zaczyna się bardzo martwić, dlatego przy projektowaniu poczekalni należy zadbać o zmniejszenie lęku. Zaoferuj klientom wygodne meble tapicerowane z oparciem i podłokietnikami oraz zapewnij możliwość przejścia na pozytywne emocje. Cicha relaksująca muzyka, obrazy i panele na ścianach, świeże kwiaty, akwarium, świeża prasa, gry planszowe i kolorowanki dla dzieci – wszystko, co pomaga radzić sobie ze stresem bez przeszkadzania innym.

W małych klinikach poczekalnie są często łączone z recepcją; aby upewnić się, że odwiedzający nie czują się ciasno, używaj kątowych i promieniowych konstrukcji do wypełniania nisz i nie zaśmiecaj przejść. Miękkie, rozproszone oświetlenie i jasne ściany wizualnie powiększają przestrzeń i utrzymują spokojną, przyjazną atmosferę w hali.

Wymagania i zalecenia dotyczące wyposażenia gabinetów lekarskich

Wybierając meble do gabinetu lekarskiego, preferuj materiały, które są łatwe do czyszczenia i nie boją się kontaktu z środkami antyseptycznymi i agresywnymi czynnikami. Konstrukcja foteli i kanap powinna zapewniać wygodny dostęp do pożądanych części ciała bez powodowania niedogodności dla pacjenta; pacjent z pewnością będzie zadowolony, jeśli tapicerka będzie miękka i przyjemna w dotyku. Do produkcji mebli dozwolone jest stosowanie wyłącznie materiałów hipoalergicznych; niedopuszczalna jest obecność szkodliwych składników, stosowanie toksycznych farb i lakierów i lakierów.

Dostosowanie wnętrza do potrzeb osób niepełnosprawnych

Aby pacjenci niepełnosprawni mogli bezproblemowo korzystać z usług medycznych, stwórz bezpieczne i niedrogie środowisko w klinice. Nie zaszkodzi skonsultować się ze specjalistami w zakresie ergoterapii i rehabilitacji, a na początek wystarczy usunąć przeszkody architektoniczne dla osób o niskiej mobilności:

 • poszerz drzwi i korytarze;
 • zrezygnuj ze śliskich podłóg;
 • wymień drzwi skrzydłowe na przesuwne;
 • montaż urządzeń adaptacyjnych – windy, podnośniki, rampy, poręcze w toaletach;
 • unikaj konstrukcji z ostrymi kątami; wybierz meble o opływowych i zaokrąglonych kształtach.

Projekt gabinetu lekarskiego – jaki powinien być?

W gabinecie lekarskim osoba czuje się bezbronna; aby wywrzeć korzystne wrażenie na pacjencie, musisz stworzyć mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Chroń osobistą przestrzeń pacjenta przed wtargnięciem: drzwi w gabinecie powinny być zamknięte na zamek, miejsce do przebierania się i wykonywania intymnych procedur są ogrodzone parawanami, do przechowywania ubrań i butów pacjentów są wyposażone w oddzielną szafę itp.

Projekt artystyczny jest nie mniej ważny: harmonijne kombinacje kształtów, odcieni i faktur mają korzystny wpływ na nastrój i samopoczucie. Wielu jest przygnębionych sterylną czystością śnieżnobiałych ścian, a nadmiar zimnych tonów powoduje uczucie zimna i wyobcowania. Zaleca się stosowanie kojących pastelowych kolorów, płynnych przejść kolorów i ciepłych naturalnych odcieni; jasne kolory mogą być obecne jako plamy akcentujące.

Utrzymany styl harmonizuje pomieszczenie; aby nowoczesny sprzęt nie wprowadzał dysonansu do atmosfery, skup się na nowoczesnych kierunkach projektowania. Zakres rozwiązań nie ogranicza się do hi-tech i minimalizmu; elementy secesji, loftu, retro – futuryzmu i neoklasyki wyglądają stylowo i

Wymagania dotyczące powierzchni gabinetów lekarskich

Standardy projektowania pomieszczeń w celu prowadzenia prywatnej praktyki medycznej wpływają przede wszystkim na metraż: minimalna powierzchnia prywatnego gabinetu lekarskiego wynosi od 12 m2, lekarz rodzinny – od 15 m2. Minimalna dopuszczalna powierzchnia gabinetu dentystycznego z jednym fotelem wynosi 12 m2; wraz z instalacją każdego nowego krzesła dodaje się kolejne 8 m2. Znormalizowano również wysokość sufitów w gabinetach lekarskich (od 3,1 metra) oraz zasady działania placówek medycznych zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych.

Jak wygląda projektowanie prywatnego gabinetu lekarskiego w mieszkaniu lub domu?

Gabinety prywatnych lekarzy są umieszczane w oddzielnych pomieszczeniach; wyjątek stanowią specjaliści praktykujący w swoich mieszkaniach, jednak w tym przypadku do przyjmowania pacjentów wymagane jest osobne wejście. Aby uzyskać pozwolenie na prywatną praktykę lekarską, projekt domu z gabinetem lekarskim musi spełniać trzy wymagania:

 • miejsce pracy lekarza jest oddzielone od pomieszczeń mieszkalnych;
 • pomieszczenia do wykonywania zawodu lekarza nie mogą być usytuowane w budynkach tymczasowych;
 • pomieszczenia medyczne nie mogą być wykorzystywane do celów osobistych.

Wykończenie wnętrz gabinetów lekarskich według standardów i przepisów

Podczas wykończenia gabinetów medycznych stosuje się materiały odporne na wilgoć i niepalne, wygodne do dezynfekcji – chemicznie obojętne, odporne na ścieranie i działanie agresywnych środków. Do układania podłóg wybiera się antypoślizgowe powłoki o minimalnej liczbie szwów, które nie gromadzą kurzu – płytki ceramiczne i porcelanowe, linoleum, laminat, płytki porcelanowe, samopoziomujące podłogi polimerowe.

Ściany są malowane trwałymi farbami lateksowymi, pokryte tynkiem dekoracyjnym, wyłożone kafelkami lub wklejone wodoodporną tapetą, zainstalowane sufity napinane. Ściany o wysokości od 60 do 160 cm przylegające do punktów poboru wody chronią przed rozpryskami mocnymi i trwałymi materiałami hydrofobowymi bez porów i szwów.

Oświetlenie w wykończeniu wnętrz gabinetowych

Poziom oświetlenia wpływa na jakość opieki zdrowotnej, zdolność do długotrwałej koncentracji i psychologiczną atmosferę w pomieszczeniu. Wybór urządzeń oświetleniowych jest przeprowadzany przez specjalistów z wykształceniem inżynieryjnym. Formuła obliczania oświetlenia obejmuje wiele czynników:

 • metraż pomieszczenia i wysokość sufitów;
 • powierzchnia, rozmieszczenie i orientacja okien;
 • właściwości odblaskowe materiałów budowlanych;
 • normy oświetlenia według rodzaju działalności.

Przy wyborze opraw liczy się nie tylko moc i strumień świetlny lamp, ale także temperatura barwowa promieniowania: dla oczu najbardziej komfortowe oświetlenie, zbliżone do naturalnego. W ciągu dnia wykorzystuj oświetlenie dzienne tak bardzo, jak to możliwe, aby zaoszczędzić na energii elektrycznej i uczynić wnętrze bardziej przyjaznym; organizując sztuczne oświetlenie, preferuj lampy ciepłego białego światła.

W pomieszczeniach wielofunkcyjnych, takich jak gabinet lekarski, projekt oświetlenia jest określony przez standardy technologiczne i zapewnia wielopoziomową organizację. Oprócz oświetlenia centralnego z równomiernym rozłożeniem strumienia świetlnego instalowane są specjalistyczne modele opraw do lokalnego oświetlenia obszarów roboczych oraz bakteriobójcze lampy UV do dezynfekcji powietrza.

Dlaczego warto zainwestować w projektowanie wnętrz gabinetu lekarskiego?

W racjonalnie zaprojektowanym pomieszczeniu obserwuje się wyższą wydajność pracy i morale personelu, przestrzegane są wszystkie przepisy Ministerstwa Zdrowia i innych organów nadzoru. Bez problemu przejdziesz każdą kontrolę, unikniesz kar i wzmocnisz swoją pozycję na rynku, zyskasz reputację sumiennego partnera i społecznie odpowiedzialnego przedsiębiorcy.

Inwestycja w projekt gabinetu lekarskiego opłaca się zaufaniem i lojalnością pacjentów, których będziesz w stanie przyciągnąć i zatrzymać, tworząc atmosferę opieki i uczestnictwa w klinice. Pomóż klientom przezwyciężyć niezręczność i podekscytowanie, a oni przez chwilę nie będą kwestionować Twoich kompetencji, będą regularnie kontaktować się i polecać Cię krewnym i przyjaciołom.

Wymagania sanitarne a projekt technologiczny gabinetu lekarskiego

Ustawa nakłada również wymagania dotyczące wyraźnego rozróżnienia stref „czystych” i „brudnych”, urządzenia komunikacyjnego, wyposażenia i mikroklimatu pomieszczeń medycznych; w przypadku niektórych rodzajów sprzętu przewidziano ekranowanie. Kierownik projektu monitoruje zgodność z normami sanitarnymi i epidemiologicznymi, więc po raz pierwszy otrzymasz licencję i natychmiast przystąpisz do praktyki medycznej.

Wykończenie wnętrza gabinetu lekarskiego od A do Z

Opracowanie projektu w firmie „Euromed-Bud” rozpoczyna się od wyjaśnienia cech obiektu, specjalizacji instytucji i profilu społecznego grupy docelowej. Kwestie ergonomii, estetyki i psychologii są starannie opracowywane, układ, styl korporacyjny i wybór akcesoriów są koordynowane, a następnie opracowywane jest zadanie techniczne, zatwierdzany jest kosztorys i harmonogram pracy.

Cennik projektowania placówek leczniczych

Biorąc pod uwagę zalety i wady, pewnie zastanawiałeś się, ile kosztuje projektowanie gabinetu lekarskiego w Warszawie, na jakich warunkach pracują wykonawcy i na czym można zaoszczędzić. Cennik wraz z aktualnymi cenami znajduje się na stronie internetowej; zapewniamy również klientom wsparcie doradcze i wykonujemy wstępne obliczenia kosztorysu wraz z uzasadnieniem kosztów. Szacowany koszt projektu jest wyrażany natychmiast, bez niedomówień i ukrytych dopłat; w razie potrzeby pomożemy zoptymalizować koszty i uzyskać najlepszą jakość za rozsądną cenę!

25 obiektów - prace już oddane!
3 obiekty - trwają prace

Dlaczego warto wybrać EUROMEDBUD

1

Wąska specjalizacja

Wybór konkretnej specjalizacji potwierdza profesjonalizm naszego zespołu i kompetencje firmy w obszarze docelowym
2

Oferty pakietowe

Oferujemy korzystne stawki pakietowe i regularnie ogłaszamy oferty promocyjne dla nowych i obecnych klientów
3

Pełen zakres usług

Wykonujemy pełny cykl prac budowlanych i remontowych: od stworzenia projektu i opracowania projektu do oddania obiektu do użytku
4

Gwarancja jakości

Jesteśmy pewni niezawodności i trwałości oddanych przez nas obiektów, dlatego udzielamy gwarancji na wszelkiego rodzaju prace

Tworzenie indywidualnych projektów.
Zalecenia w doborze materiałów

Zamów projekt

 • Bezpłatny wyjazd na placówkę i konsultacje
 • Rekomendacje doświadczonych specjalistów
 • Dobór materiałów wysokiej jakości
 • Optymalizacja budżetu na realizację  Jak pracujemy?

  Przyjmujemy zgłoszenia i kontaktujemy się z klientem

  Sporządzamy kosztorys i uzgadniamy koszt

  Zatwierdzamy harmonogram prac i podpisujemy umowę

  Dostarczamy materiały i zabieramy się do pracy

  Sprzątamy po sobie i oddajemy obiekt do użytku

  Pozostają pytania?

  • Jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas lub zadzwoń. Jeśli nie otrzymasz natychmiastowej odpowiedzi, oznacza to, że Twoja aplikacja jest w trakcie przetwarzania.
  • Utrzymujemy stały kontakt z naszymi klientami i klientami. Istnieje możliwość kontaktu przez e-mail lub telefon z różnymi działami firmy.
  • Informacje o wszystkich naszych promocjach i zniżkach w mediach społecznościowych. Zapisz się aby niczego nie przegapić!

  Zamów Konsultację