Otwarcie gabinetu stomatologicznego jest wynikiem wieloletniej pracy i rozwoju zawodowego, dlatego projektowanie gabinetów dentystycznych nie ogranicza się do celów użytkowych – pomieszczenie staje się uosobieniem osobistej marki i prestiżu. Jednocześnie wiele norm i warunków, które są ważne dla bezpieczeństwa pacjentów ogranicza możliwości projektowania gabinetów stomatologicznych. Autorskie projekty firmy „Euromed-Bud” znajdują równowagę między funkcjonalnością, estetyką i wymogami prawa – w takim otoczeniu zarówno lekarze, jak i pacjenci czują się komfortowo i swobodnie!

Jak wygląda proces projektowania gabinetu stomatologicznego?

Zespół wykwalifikowanych specjalistów zajmuje się przygotowaniem projektów pomieszczeń medycznych; zintegrowane podejście pozwala wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły, które składają się na poczucie komfortu. Profesjonalny projekt gabinetu stomatologicznego odbywa się w kilku etapach; każdy z nich jest ważny dla rozwiązania zadań i osiągnięcia oczekiwanego rezultatu:

 • wykonywanie pomiarów, badanie planu i komunikacji;
 • sporządzanie dokumentacji technicznej;
 • opracowanie szkicu projektu, uzgodnienie koncepcji wnętrza;
 • dobór materiałów budowlanych, mebli i wyposażenia;
 • sporządzanie i zatwierdzanie kosztorysów;
 • przygotowanie dokumentacji roboczej.

Każdy etap projektowania odbywa się w bliskim kontakcie z klientem; zatwierdzając ostateczną wersję, bierze się pod uwagę nie tylko techniczne i ergonomiczne punkty, ale także psychologię postrzegania koloru, oświetlenia i przestrzeni, opracowywany jest skuteczny styl korporacyjny.

Rezultatem projektu jest model 3D, który wizualizuje wnętrze w najdrobniejszych szczegółach, dzięki czemu pomysł jest jak najbardziej zbliżony do praktycznego wcielenia. Dla ekipy remontowej przygotowywana jest dokumentacja robocza – rysunki, obliczenia, specyfikacje i profile powierzchni, które pełnią rolę instrukcji do wykonywania pracy.

Pierwsza konsultacja

Przed zamówieniem projektu gabinetu stomatologicznego proponujemy omówienie warunków współpracy i przybliżonego budżetu projektu podczas bezpłatnej wstępnej konsultacji. Opowiesz nam o swoich oczekiwaniach, pomysłach i preferencjach, a my rozważymy dostępne możliwości, zastanowimy się, jak wykorzystać cechy pomieszczenia i zrekompensować możliwe wady.

Projekt koncepcji

Po konsultacji i wyjaśnieniu charakterystyki pomieszczenia przystępujemy do opracowania szkicu, oferując kilka opcji rozwiązań architektoniczno-planistycznych do wyboru. Na tym etapie nie są nam ważne szczegóły; ważniejsze jest dla nas przekazanie ogólnej atmosfery projektu, aby zatwierdzić koncepcję wnętrza, która służy jako punkt wyjściowy do dalszych rozwiązań.

Realizowanie

Po zatwierdzeniu koncepcji pomieszczenia przechodzimy do projektu roboczego: obliczamy instalacje, zastanawiamy się nad lokalizacją gniazd i specjalnego sprzętu, rozważamy wykończenie: kolorystykę, projektowanie światła i meble, dekoracje tekstylne i wystrój akcentów. Równolegle opracowywane są kwestie finansowe: pomożemy wybrać bardziej przystępne materiały, meble i sprzęt specjalny bez zmiany wysokich standardów jakości.

Wykończenie wnętrz gabinetu stomatologicznego

Przepisy prawne nie regulują bezpośrednio projektu gabinetu stomatologicznego – regulują tylko wymiary pomieszczenia, podział na strefy i właściwości materiałów wykończeniowych. Wybór technologii wykończenia i kolorystyki należy do ciebie; możesz tworzyć jasne, charyzmatyczne wnętrza o wyjątkowej atmosferze i charakterze!

Zasady

Przy wykończeniu ścian, podłóg i sufitów zaleca się stosowanie obojętnych materiałów hipoalergicznych, które są łatwe do czyszczenia, mało podatne na ścieranie i nie są uszkodzone przez częsty kontakt z detergentami i środkami dezynfekującymi. Materiały wykończeniowe dla pomieszczeń medycznych nie powinny wspomagać spalania i uwalniać toksycznych oparów przy zmianach temperatury i wilgotności. Należy również zadbać o izolację akustyczną ścian – dźwięk pracujących wierteł nie powinien przeszkadzać pacjentom w poczekalni i przeszkadzać personelowi administracyjnemu.

Przy wyborze podłóg priorytetem są materiały antypoślizgowe o właściwościach antystatycznych – linoleum, kwarc-winyl, gres, polimerowe podłogi samopoziomujące. Aby poprawić szczelność, podłogi są układane za pomocą arkuszy lub masywnych paneli, połączenia są starannie zaokrąglone i wyrównywane, połączenia między sąsiednimi arkuszami są lutowane. Miejsca styku podłóg i ścian są starannie zaokrąglone, arkusze linoleum przylegające do ścian są starannie schowane pod listwami przypodłogowymi.

Technologia i kolorystyka

Do wykończenia ścian preferowane są materiały o równej, gładkiej powierzchni bez porów, które nie gromadzą kurzu – farby lateksowe, tynk odporny na wilgoć, płytki ceramiczne lub wodoodporne tapety. Zazwyczaj projekty gabinetów dentystycznych są wykończone w kolorach firmowych; wszystkie pomieszczenia powinny posiadać odcienie dobrane dla logo firmy. Optymalna gama kolorów dla gabinetu dentystycznego opiera się na równowadze ciepłych i zimnych tonów, które tworzą atmosferę zaufania w pomieszczeniu.

Tony zimnych kolorów tworzą poczucie czystości i świeżości, które kojarzy się ze sterylnością i profesjonalizmem; dodanie odcieni beżu, piasku i moreli sprawi, że atmosfera będzie bardziej przytulna i domowa, a jasne akcenty kolorystyczne wprowadzają dynamikę i rytm do wnętrza. W gabinetach stomatologicznych dla dzieci można stosować bogatsze odcienie żółtego, niebieskiego, zielonego, pomarańczowego, różowego i czerwonego, ale należy jednak unikać krzykliwych kolorów i ostrych kontrastów, które męczą wzrok i pobudzają układ nerwowy.

Wykończenie sufitu

Do aranżacji sufitu dozwolone jest stosowanie konstrukcji podwieszanych, napinanych, obszytych i zapewniających gładką, równą powierzchnię, wygodną do mycia i dezynfekcji. Do malowania sufitu na starych powłokach olejnych i alkidowych stosuje się również wodoodporne farby dyspersyjne, które mają wysoką przyczepność i nie są podatne na kruszenie.

Estetyka pomieszczeń

Estetyka przestrzeni zależy w dużej mierze od harmonijnych połączeń odcieni, linii i faktur, które muszą być wpisane w jedną koncepcję stylistyczną. Podczas umeblowania pomieszczeń ważne jest, aby wziąć pod uwagę zgodność mebli i wystroju ze sprzętem dentystycznym, dlatego preferowane są nowoczesne kierunki projektowania wnętrz, które pozwalają na sąsiedztwo z elementami high-tech. Najbardziej poszukiwane są style high-tech, minimalizm i neoklasyka, a także spektakularne wnętrza z elementami nowoczesności, vintage i art deco.

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Do gabinetu stomatologicznego wybiera się meble o powierzchni laminowanej i stalowej, które są natychmiast czyszczone jednym ruchem; dostępne są również materiały o właściwościach bakteriostatycznych. Projektowanie mebli nie jest ustandaryzowane, ale lepiej wybrać modele wiszące lub meble z nogami, aby zapewnić wolny dostęp do podłogi. Elementy dekoracyjne w pokoju uwalniają sytuację, odwracają uwagę pacjentów od nieprzyjemnych myśli i pomagają tolerować dyskomfort podczas zabiegów.

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego

Liczbę i charakterystykę źródeł światła oblicza się na podstawie norm technologicznych: całkowity poziom oświetlenia gabinetu dentystycznego powinien wynosić 300 luksów, a w miejscu pracy – 500 luksów. Podczas umieszczania opraw bierze się pod uwagę rozmieszczenie sprzętu i kierunek przepływu światła dziennego – otoczenie nie powinno wpływać na dominujący kolor sztucznego oświetlenia. Lampy o ciepłym żółtym świetle są uważane za najwygodniejsze dla oczu, ponieważ są najbardziej zbliżone do  światła dziennego.

Aby oświetlić miejsce pracy dentysty, użyj lamp bezcieniowych o najwyższym wskaźniku oddawania barw, oraz aby zwiększyć przepływ światła do obszaru roboczego, gdy głowa, ramiona i ręce lekarza pokrywają części matrycy lampy, użyj kopuł, lusterek i reflektorów wbudowanych w konstrukcję lampy. Jednocześnie nie należy lekceważyć naturalnego światła – światło dzienne mniej męczy wzrok i układ nerwowy, dlatego należy unikać przyciemniania otworów okiennych.

O czym warto wiedzieć projektując gabinet stomatologiczny?

Przy projektowaniu takiego specyficznego obiektu jak gabinet stomatologiczny, projekt jest ujednolicony w taki sam sposób, jak i w przypadku wszystkich placówek medycznych: pomieszczenie do przyjmowania pacjentów znajduje się w izolacji. Jeśli placówka znajduje się na terenie wielopiętrowego domu, gabinet dentystyczny musi mieć osobne wejście; jeśli lekarz przyjmuje pacjentów w domu, pomieszczenia robocze nie powinny być wykorzystywane do celów osobistych.

Minimalna dopuszczalna powierzchnia gabinetu dentystycznego z jednym fotelem wynosi 12 m2; wraz z instalacją każdego nowego krzesła dodaje się kolejne 8 m2. Wentylacja powinna zapewniać wielokrotność wymiany powietrza co najmniej 1,5 razy na godzinę; przepisy bezpieczeństwa przeciwpożarowego przewidują również rozmieszczenie dwóch wyjść ewakuacyjnych z oświetleniem awaryjnym. Przy projektowaniu gabinetów stomatologicznych uwzględniają się również potrzeby osób niepełnosprawnych: poszerzają się drzwi, instalują się urządzenia adaptacyjne – rampy, podnośniki, poręcze itp.

Układ wnętrza podlega również wypracowanym normom: oprócz gabinetu zabiegowego powinna znajdować się też recepcja, poczekalnia, pokój wspólny, toalety dla pacjentów i personelu z oznaczeniami, oraz jeśli to możliwe, pomieszczenie gospodarcze do przechowywania narzędzi stomatologicznych i materiałów eksploatacyjnych. Oprócz ogólnych norm sanitarnych i higienicznych do wyposażenia pomieszczeń gabinetu stomatologicznego nakłada się szereg innych wymagań:

 • Na recepcja powinno być miejsce na garderobę i łazienkę z umywalką, w której pacjenci mogą myć zęby przed przyjęciem.
 • Powierzchnia poczekalni zależy od liczby gabinetów, liczba miejsc ustalana jest na podstawie pięciu osób na jeden pokój.
 • Gabinet dentystyczny nie powinien znajdować się w pokoju przechodnim; do gabinetu musi być dostarczana ciepła woda, zainstalowany zlew do dezynfekcji rąk i narzędzi.
 • Podczas korzystania ze sprzętu rentgenowskiego konieczne jest ekranowanie ochronne i stosowanie środków ochrony indywidualnej.
 • W toaletach zaprojektowany musi być wiatrołap z umywalką i miejscem do przechowywania artykułów higienicznych.

Co powinno wyróżniać dobrze przemyślany gabinet stomatologiczny?

Projekt na wysokim, profesjonalnym poziomie stanowi podstawę stylowego i funkcjonalnego wnętrza, budzącego zaufanie na pierwszy rzut oka. Dzięki stworzeniu wygodnego, relaksującego środowiska wizyty u dentysty nie przerażają pacjenta, a przestrzeń jest wykorzystywana z maksymalną wydajnością. Meble w gabinecie są rozmieszczone z uwzględnieniem kierunku ruchu personelu, niezbędne narzędzia są zawsze pod ręką, w poczekalni nie ma poczucia zamieszania i tłumu.

Dlaczego warto zaprojektować gabinet stomatologiczny?

Autorski projekt budowy gabinetu stomatologicznego podnosi wartość lokalu i może być opłacalną inwestycją; ponadto profesjonalne projektowanie pozwala osiągnąć idealną harmonię formy i treści. Przychodząc na wizytę, pacjent natychmiast zdaje sobie sprawę, że jego zdrowie jest w dobrych rękach, a lekarz pracujący w komfortowych warunkach wykaże swoje umiejętności w najlepszy możliwy sposób. Dzięki odpowiedniemu obliczeniu instalacji sprzęt będzie działał bezbłędnie, a ścisłe przestrzeganie standardów technologicznych zapewnia bezpieczeństwo zabiegów stomatologicznych.

Cena projektu gabinetu stomatologicznego

Każdy obiekt jest niepowtarzalny, każdy projekt firmy „Euromed-Bud” jest wyjątkowy, dlatego cena jest obliczana indywidualnie. Na koszt projektu wpływa wielkość, czas i złożoność prac, cechy architektoniczne i stan techniczny lokalu, a także cele, oczekiwania i preferencje klientów, ale w każdym przypadku postaramy się trzymać się budżetu i zaoferować korzystną cenę! Aby uzyskać szczegółowe informacje, skontaktuj się z naszym menadżerem lub wypełnij formularz kontaktowy z prośbą o wstępną konsultację na stronie internetowej, a rozwiążemy Twoje wątpliwości!

 

25 obiektów - prace już oddane!
3 obiekty - trwają prace

Dlaczego warto wybrać EUROMEDBUD

1

Wąska specjalizacja

Wybór konkretnej specjalizacji potwierdza profesjonalizm naszego zespołu i kompetencje firmy w obszarze docelowym
2

Oferty pakietowe

Oferujemy korzystne stawki pakietowe i regularnie ogłaszamy oferty promocyjne dla nowych i obecnych klientów
3

Pełen zakres usług

Wykonujemy pełny cykl prac budowlanych i remontowych: od stworzenia projektu i opracowania projektu do oddania obiektu do użytku
4

Gwarancja jakości

Jesteśmy pewni niezawodności i trwałości oddanych przez nas obiektów, dlatego udzielamy gwarancji na wszelkiego rodzaju prace

Tworzenie indywidualnych projektów.
Zalecenia w doborze materiałów

Zamów projekt

 • Bezpłatny wyjazd na placówkę i konsultacje
 • Rekomendacje doświadczonych specjalistów
 • Dobór materiałów wysokiej jakości
 • Optymalizacja budżetu na realizację  Jak pracujemy?

  Przyjmujemy zgłoszenia i kontaktujemy się z klientem

  Sporządzamy kosztorys i uzgadniamy koszt

  Zatwierdzamy harmonogram prac i podpisujemy umowę

  Dostarczamy materiały i zabieramy się do pracy

  Sprzątamy po sobie i oddajemy obiekt do użytku

  Pozostają pytania?

  • Jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas lub zadzwoń. Jeśli nie otrzymasz natychmiastowej odpowiedzi, oznacza to, że Twoja aplikacja jest w trakcie przetwarzania.
  • Utrzymujemy stały kontakt z naszymi klientami i klientami. Istnieje możliwość kontaktu przez e-mail lub telefon z różnymi działami firmy.
  • Informacje o wszystkich naszych promocjach i zniżkach w mediach społecznościowych. Zapisz się aby niczego nie przegapić!

  Zamów Konsultację