projektowanie lazienki

Kiedy projektowanie łazienki jest na porządku dziennym budowy, pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, jest nie tylko design i funkcjonalność, ale także i odpowiednie materiały. Muszą umożliwiać przenikanie wody i pary na ich powierzchnię, nie powodując problemów w postaci grzybów i pleśni. Na to wszystko pozwolą Ci zarówno dobrej jakości marki, jak i odpowiedni projekt każdego elementu łazienki.

Jak urządzić łazienkę?

Projekt łazienki będzie w dużej mierze zależał od dostępnej przestrzeni, ponieważ niektóre style mają duży zakres. Na przykład klasyczne style zdecydowanie nie pasują do małej łazienki, w której ledwo mieści się mały prysznic. W przypadku takich miniaturowych projektów radzimy wybrać najprostszy projekt, który nie wymaga dodatkowych detali i kunsztownych linii. Prostota to klucz do oszczędności miejsca. I oczywiście nie zawsze „prosty” będzie oznaczał „nudny”. Przyjdź do naszego biura, a nasi projektanci z pewnością pokażą opcje, które zapadną w pamięć odwiedzającym Twój dom. W reszcie, projekt łazienki będzie zależał od ogólnego wystroju wnętrza całego mieszkania i Twoich życzeń.

Dlaczego niezbędny jest projekt łazienki?

Łazienka zwykle nie jest największym pomieszczeniem w domu, co oznacza, że ma ona ograniczone pole do manewru. Tutaj często trzeba postawić zarówno kabinę prysznicową lub stacjonarną łazienkę (a czasem obie te opcje), jak i umywalkę oraz pralkę (często także suszarkę) oraz miejsce do przechowywania kosmetyków i chemii gospodarczej. Ogólnie rzecz biorąc, ilość rzeczy, które z pewnością trzeba będzie umieścić w łazience, jest ogromna, a miejsc na nie już brakuje. Z tego powodu często potrzebna jest tutaj precyzyjna praca projektanta, który wraz z rozmieszczeniem wszystkich niezbędnych urządzeń wykona idealny projekt. Jeśli chcesz sam rozwiązać to pytanie, to na zapytanie „łazienka projektowanie” Google z pewnością pokaże Ci setki lub tysiące różnych opcji, ale która z nich jest Twoja? Niestety samodzielne radzenie sobie bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności będzie bardzo długim i pracochłonnym zadaniem. Chociaż oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli nadal chcesz samodzielnie zaprojektować łazienkę, zalecamy dokładnie zapoznać się z ogromną ilością informacji i dowiedzieć się, jakie trendy obecnie panują na świecie.

Minimalne wymagania przestrzenne dla łazienek

Projektowanie małej łazienki to jeszcze większe wyzwanie niż planowanie standardowej lub dużej przestrzeni. Tutaj każdy centymetr pomieszczenia staje się szczególnie ważny i cenny. Jak w przypadku każdego innego pomieszczenia, tak i w łazience obowiązują minimalne wymagania, które pozwolą Ci wygodnie korzystać z wyposażenia łazienki. Oczywiście te normy można obejść, zwłaszcza jeśli absolutnie brakuje wystarczającej ilości miejsca. Ale jeśli standardowe wymagania nie mieszczą się w Twojej przestrzeni, to radzimy przestrzegać przynajmniej minimalnych wymiarów. Na przykład przeciętny człowiek po prostu nie może się rozmieścić w kabinie prysznicowej mniejszej niż 76 x 76 cm.

projektowanie łazienek Warszawa
koszt zaprojektowanie łazienki
projektowanie łazienek Warszawa koszt
zakończony projekt łazienki
gotowy projekt łazienki
gotowy projekt łazienki cena

Wymiary i odległości – jak urządzić łazienkę według wymiarów

Dla każdej grupy elementów znajdujących się w łazience standardy wielkości i odległości będą różne. Pozwoli to na wygodniejszą ich obsługę i nie będzie stwarzać przeszkód, ciągłego dotykania łokciami i poczucia zbyt ciasnej przestrzeni. Te zasady wyglądają tak:

– prostokątne pomieszczenie toaletowe z umywalką i drzwiami na zawiasach powinno mieć wymiary co najmniej 140 x 95 cm. Kwadratowy pokój 120 x 120 cm. Parametry te mogą być nieco mniejsze, jeżeli udało Ci się bardziej kompaktowe, wbudowane wyposażenie łazienki, oraz wybór padł na drzwi przesuwne;

– pokój z toaletą i umywalką, z drzwiami przesuwnymi i wanną musi mieć wymiary co najmniej 150 x 150 cm. Pod warunkiem, że zamiast łazienki zdecydowaliście się na prysznic prostokątny – 135 x 150 cm;

– w przypadku bidetów i toalet wymagana jest wolna przestrzeń co najmniej 70 x 120 cm. W przypadku montażu przy ścianie – minimalna wolna przestrzeń musi wynosić co najmniej 20 cm i pod warunkiem, że w pobliżu znajdują się inne przedmioty, odległość do nich powinna wynosić co najmniej 15 cm dla wygodnego użytkowania. Wiszące toalety umieszcza się na wysokości 45 cm od poziomu podłogi;

– średnie wymiary zlewozmywaków to 60 x 45 cm, natomiast długość blatu kuchennego to 70 cm. Jeśli montujemy zlew podwójny, to standardowa długość to 90 cm, a blat to już 120 cm. Należy pamiętać, że odległość między dwoma mikserami powinna wynosić co najmniej 60 cm;

– standardowa wysokość na jakiej znajdują się umywalki to 85 cm, ale tutaj warto wziąć pod uwagę wzrost osób, które będą z nich korzystać;

– warto również zacząć od wzrostu właściciela mieszkania podczas rozmieszczania szafki (standard to 85-90 cm od poziomu podłogi);

– lustro zawiesza się na wysokości 35 cm od blatu zlewu i 15 cm od kranu.

Zasady projektowania – cel: piękna i funkcjonalna łazienka

Niezależnie od tego, czy projektujesz własny dom od zera, czy masz swobodny plan piętra od dewelopera, i możesz nadać swojemu mieszkaniu dowolny kształt i skalę, poniższe zasady projektowania łazienki z pewnością pomogą uczynić tę przestrzeń idealną:

 1. Najlepszym kształtem dla tego pokoju jest prostokąt. Możesz wybrać dowolny inny kształt, ale to w prostokątnym pomieszczeniu wszystko zostanie umieszczone tak funkcjonalnie, jak to tylko możliwe, a dodatkowa nieużytkowana przestrzeń zniknie.
 2. Dopasuj łazienkę. Ta zasada będzie szczególnie istotna, jeśli masz w domu dwie łazienki, wtedy problemy z korzystaniem z toalety i prysznica w tym samym czasie znikną same. Ta zasada znacznie oszczędza miejsce i pozwala umieścić wszystkie pożądane elementy tak wygodnie, jak to możliwe.
 3. Ukryta instalacja wodno-kanalizacyjna jest nie tylko stylowa, ale także i praktyczna. Wybierając toaletę z instalacją możesz wykorzystać skrzynkę nie tylko do umieszczenia tam wiszącego zbiornika. W takiej niszy idealnie wpasuje się kocioł wodny lub estetyczna półka na niezbędne rzeczy.
 4. W niszy bardzo stylowo będzie wyglądała i łazienka. W ten sposób możliwe będzie ukrycie samego dna wanny bez kupowania okropnych plastikowych paneli, które zwykle oferuje producent. Tę niszę można zrobić otwieraną, i wtedy będzie można uzyskać dodatkowe miejsce, np. na środki czyszczące.
 5. Pod blatem dla zlewu mogą znajdować się nie tylko szafki, ale także i wbudowana pralka.

Wanna czy prysznic – czy naprawdę musisz wybierać?

Kiedy wybór jest między instalacją w łazience wanny lub prysznica, możemy śmiało odpowiedzieć: nie ma potrzeby wybierać! Projektowanie łazienki może obejmować zainstalowanie obu, jednocześnie pozostając w przydzielonej przestrzeni dla jednego lub drugiego. Jednym z najbardziej stylowych rozwiązań jest rezygnacja z poliestrowej zasłony na rzecz pięknych szklanych opcji. Ten sam element pomoże połączyć wannę i kabinę prysznicową w jeden mechanizm. Aby to zrobić, musisz zainstalować szklane drzwi na krawędzi wanny, i idealny tandem 2w1 jest gotowy Ci długo służyć. Jednak rozmiar wanny w tym przypadku nie może przekraczać 170 x 70 cm.

Łazienki w domu – ile i w jakim miejscu

Jeśli jesteś szczęśliwą osobą z dużą rodziną i możliwością stworzenia więcej niż jednej łazienki, idealnym rozwiązaniem byłoby wyposażenie co najmniej dwóch łazienek. Możesz ich używać jako łazienki „głównej” i „dla gości” lub możesz po prostu ominąć poranną kolejkę, gdy wszyscy pilnie muszą się przygotować do pracy lub szkoły. Posiadając taki luksus jak dwie łazienki, nie musisz wybierać, czy chcesz zainstalować wannę, czy kabinę prysznicową, wystarczy podzielić te elementy na każde z pomieszczeń.

Najczęściej nie trzeba zastanawiać się, gdzie umieścić łazienkę, ponieważ w każdym mieszkaniu to miejsce jest zwykle już określone przez dewelopera. A nawet jeśli jesteś właścicielem swobodnego układu, to wyprowadzenie rur do kanalizacji na pewno będzie gdzieś w określonym miejscu. Oczywiście możliwe jest nieznaczne przesunięcie wyjścia komunikacji, ale na pewno nie można będzie je przenieść na drugi koniec domu.

Jak wybrać akcesoria – funkcjonalne i modne rozwiązania

Akcesoria są zawsze tymi samymi akcentami, dzięki którym zapamiętuje się każdy dom. Mało prawdopodobne, abyś zapamiętał tę piękną beżową ścianę na przyjęciu, jaką widziałeś w innych domach sto milionów razy, ale to samo zdjęcie, super funkcjonalny element kuchni czy ozdobna ściana z mchu dekoracyjnego na pewno pozostanie w Twojej pamięci. Wybierając akcesoria łazienkowe, zwracaj uwagę nie tylko na ich wyjątkowy wygląd, ale także na ich funkcjonalność i wodoodporność. Antyczna drewniana komoda z pewnością nie będzie odpowiednia w pomieszczeniu o stale dużej wilgotności. Doskonałymi elementami akcentującymi mogą być:

– zestawy dozownika mydła, szklanki na szczoteczki do zębów oraz stojaka na mydło w płynie. Obecnie takie zestawy są sprzedawane w różnych odmianach i wykonane są z różnorodnych materiałów. Obecnie są szczególnie popularne opcje bio-rozpadające się;

– haczyki i wieszaki w ciekawym designie w postaci krzeseł, ptaków, strzałek. Zapomnij o standardowych nudnych metalowych opcjach;

– kosze na pranie, które wcale nie przypominają zwykłych pudełek, ale na przykład przypominają wieloryby i słonie;

– dywany o niestandardowych kolorach, rozmiarach i fakturach;

– zasłony o nietypowych wzorach.

Dzisiejszy rynek oferuje ogromną różnorodność opcji, których na pewno nie znajdziesz w domu co drugiego miłośnika Ikei. Główną zasadą jest dobór akcesoriów do wnętrza. Niech takie detale podkreślają je, a nie tworzą dysonansu.

Jak wybrać kolorystykę łazienki?

Kolorystyka łazienki, jak i każdego innego pomieszczenia w domu, będzie zależeć od kilku czynników:

– z Twoich własnych preferencji;

– stylu, w jakim zostanie wykonane wnętrze. Bardzo często oznacza to pewną ograniczoną liczbę kolorów i odcieni, które mogą być użyte w celu utrzymania wszystkich subtelności atmosfery w tym designie;

– od wielkości samego pokoju. Jasne kolory, jak wiadomo, wizualnie zwiększają przestrzeń, a ciemne – odwrotnie. Dlatego w małej łazience ciemne kolory nie będą odpowiednie.

Jeśli jesteś zwolennikiem bardziej umiarkowanych wnętrz, możesz wybrać jeden kolor, ale w kilku odcieniach, aby wizualnie podzielić przestrzeń i podkreślić niezbędne elementy. Najczęściej dobrze łączy się do trzech różnych kolorów lub do pięciu różnych odcieni. Większa różnorodność stworzy estetyczną kakofonię i przebywanie w takim pomieszczeniu nie będzie zbyt komfortowe.

Łazienka w stylu loft?

Loft – to jeden z najpopularniejszych stylów nowoczesnych mieszkań i domów. Nie toleruje codzienności i standardu. Wśród innych obszarów loft wyróżnia się:

– harmonijnym połączenie, ultranowoczesnych i starych rzeczy;

– w lofcie wszystko jest na pokaz: podczas gdy w nowoczesnym stylu projektanci zastanawiają się, jak ukryć przed oczami maksymalną możliwą ilość rzeczy, w lofcie jest wręcz przeciwnie, wszystkie rozwiązania techniczne ujawniają się;

– mnóstwem szorstkich tekstur;

– ciemnymi kolorami. Trzeba tu jednak być bardzo ostrożnym, zwłaszcza jeśli chodzi o łazienkę o ograniczonej powierzchni;

– dużą liczbą różnego światła;

– betonem, betonem, betonem. Ten materiał to prawdziwy kult dla fanów loftu, z niego wykonywanych jest wiele detali wnętrz i często większość powłok wykończeniowych.

W lofcie najważniejsza jest niezwykłość. Dotyczy to nie tylko lustra o ciekawym kształcie czy nietypowej lampy: chodzi też o zlew, a także o kran, podgrzewany wieszak na ręczniki, a nawet o toaletę. Warto jednak pamiętać, że nawet pomimo takiej ekstrawagancji loft zakłada obecność ścisłej geometrii. Ten styl w ogóle nie toleruje ekonomii. Jeśli nie możesz dużo wydać na wykończenie, z pewnością nie będziesz w stanie tanio znaleźć niestandardowe części. Łazienka w tym stylu w ogóle nie toleruje bałaganu i konieczne jest wcześniejsze przemyślenie wszystkich miejsc do przechowywania środków czyszczących i kosmetyków. Bardziej szczegółowo o tym, czym jest loft we wnętrzu domu i jakie ma osobliwości, pisaliśmy tutaj.

Kiedy projekt lepiej powierzyć specjaliście?

Każdy projekt, który wymaga kompetentnego układu pomieszczenia i okablowania komunikacji, wymaga udziału dobrego projektanta. Pomoże to stworzyć naprawdę wygodną, funkcjonalną i piękną przestrzeń. Dotyczy to zwłaszcza małych łazienek, gdzie trzeba umieścić ogromną ilość elementów i wydaje się, że jest to zadanie niewykonalne. Zapewniamy jednak, że dla naszych specjalistów praktycznie nie ma rzeczy niemożliwych. Chyba że, oczywiście, planujesz umieścić czteromiejscowe jacuzzi z podwójnym zlewem na czterech metrach kwadratowych łazienki.

Projekt łazienki w Warszawie

Wybierając wykonawcę do wykonania remontu, trzeba dokładnie przestudiować rynek ofert. Na zapytanie „projektowanie łazienki Warszawa”, wyszukiwarka wskaże Ci kilkadziesiąt różnych firm. Mamy jednak zdecydowanie przewagę nad każdą z nich: dajemy gwarancję na naszą pracę, co oznacza, że za pierwszym razem robimy ją perfekcyjnie, a nasz pierwszy podpisany kosztorys nigdy nie różni się od kwoty przed i po pracy. Jeśli cenisz swój czas i chcesz od razu dokładnie dowiedzieć się, ile będzie kosztować wykonanie remontu, zamiast patrzeć z przerażeniem na ogromne liczby końcowe, które nie odpowiadają wstępnym szacunkom, – czekamy na Ciebie w naszym biurze. Euromed-Bud gwarantuje, że nasz zespół dołoży wszelkich starań, aby remont kojarzył Ci się tylko z przyjemnymi emocjami.

25 obiektów - prace już oddane!
3 obiekty - trwają prace

Dlaczego warto wybrać EUROMEDBUD

1

Wąska specjalizacja

Wybór konkretnej specjalizacji potwierdza profesjonalizm naszego zespołu i kompetencje firmy w obszarze docelowym
2

Oferty pakietowe

Oferujemy korzystne stawki pakietowe i regularnie ogłaszamy oferty promocyjne dla nowych i obecnych klientów
3

Pełen zakres usług

Wykonujemy pełny cykl prac budowlanych i remontowych: od stworzenia projektu i opracowania projektu do oddania obiektu do użytku
4

Gwarancja jakości

Jesteśmy pewni niezawodności i trwałości oddanych przez nas obiektów, dlatego udzielamy gwarancji na wszelkiego rodzaju prace

Tworzenie indywidualnych projektów.
Zalecenia w doborze materiałów

Zamów projekt

 • Bezpłatny wyjazd na placówkę i konsultacje
 • Rekomendacje doświadczonych specjalistów
 • Dobór materiałów wysokiej jakości
 • Optymalizacja budżetu na realizację  Jak pracujemy?

  Przyjmujemy zgłoszenia i kontaktujemy się z klientem

  Sporządzamy kosztorys i uzgadniamy koszt

  Zatwierdzamy harmonogram prac i podpisujemy umowę

  Dostarczamy materiały i zabieramy się do pracy

  Sprzątamy po sobie i oddajemy obiekt do użytku

  Pozostają pytania?

  • Jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas lub zadzwoń. Jeśli nie otrzymasz natychmiastowej odpowiedzi, oznacza to, że Twoja aplikacja jest w trakcie przetwarzania.
  • Utrzymujemy stały kontakt z naszymi klientami i klientami. Istnieje możliwość kontaktu przez e-mail lub telefon z różnymi działami firmy.
  • Informacje o wszystkich naszych promocjach i zniżkach w mediach społecznościowych. Zapisz się aby niczego nie przegapić!

  Zamów Konsultację