Remont łazienki

Czasami zdarzają się sytuacje, w których nie jest konieczny remont całego mieszkania lub domu, ale potrzebuje tego jakiś oddzielny pokój. W tym artykule podpowiemy Ci, jak rozpocząć remont łazienki, które z prac możesz wykonać samodzielnie oraz z jakimi problemami prawnymi będziesz musiał się przy tym zmierzyć. 

Kiedy warto zdecydować się na remont łazienki?

Planowanie tak wielkiego wydarzenia jest zdecydowanie tego warte, gdy życie toczy się normalnie i nie jesteś zajęty rozwiązywaniem innych problemów. Dlaczego warto wybrać ten okres na remont łazienki?

 1. Na około dziesięć dni będziesz musiał zrezygnować z prysznica, umywalki i toalety. Oczywiście zawsze możesz umyć twarz i umyć zęby w kuchni, ale nawet to już spowoduje niedogodności. Ale co z brakującą toaletą, zwłaszcza gdy rodzina jest duża i ma kilkoro dzieci – to już pytanie z gwiazdką.
 2. Podczas remontu łazienek często zdarzają się niespodzianki (nie zawsze przyjemne) i trzeba być gotowym na rozwiązywanie pojawiających się znikąd problemów.
 3. Prace naprawcze w łazience to tony śmieci i kurzu, które rozsypują się po całym mieszkaniu. A także wiele godzin hałasu od demontażu starych i układania nowych płytek.

Generalnie wszystkie te warunki do życia nie należą do najwygodniejszych, co oznacza, że wymagają dużo cierpliwości i siły. Remont łazienki najlepiej planować wtedy, gdy dzieci mogą zostać wysłane na wakacje do babci lub mamy mogą wyjechać z nimi na urlop, a głowa rodziny może skupić się na kontrolowaniu toku prac remontowych.

Formalności związane z remontem

Podobnie jak i w przypadku każdego remontu, zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest złożenie zgłoszenia w organach państwowych. Jeśli mówimy o prywatnym domu, w takich przypadkach będziesz musiał zgłosić:

– wykonanie przegród zewnętrznych, do których należą ściany zewnętrzne, dach lub poddasze;

– remont sieci i przyłączy cieplnych, kanalizacyjnych, elektrycznych i wodociągowych.

Jeśli mówimy o remoncie mieszkania w bloku, to o wszystkich pracach związanych z własnością wspólną trzeba będzie zgłosić do urzędu i firmy zarządzającej. Również przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac w bloku radzimy zapoznać się z ustawodawstwem i aktualnymi zasadami samego domu, w przeciwnym razie można łatwo otrzymać mandat. Przed rozpoczęciem skonsultuj się ze specjalistą z firmy zarządzającej, który będzie kontrolował plan i postęp Twojego remontu. Będzie gwarantem, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Więcej o zawiłościach remontu mieszkań w blokach pisaliśmy tutaj.

Ważną pozostaje również kwestia utylizacji odpadów budowlanych, w tym odpadów wielkogabarytowych, na przykład hydrauliki. Odpadów budowlanych nie wolno wyrzucać do ogólnego pojemnika na odpady spożywcze. Jeśli firma zarządzająca nie zajmuje się taką utylizacją, będziesz musiał wynająć samochód do tego.

remont łazienki warszawa
remont łazienki
zdjęcie z remontu łazienki
remont łazienki koszt za metr
wykończenie małej łazienki
wykończenie łazienki

Od czego rozpocząć remont łazienki?

Pierwszą rzeczą, od której powinieneś rozpocząć remont łazienki, jest sporządzenie prawidłowego i szczegółowego planu prac. To znacznie przyspieszy proces i pomoże uniknąć wielu błędów. Jeśli możesz sobie pozwolić na kontakt z projektantem, nie oszczędzaj na tym punkcie. Taki specjalista pomoże stworzyć przestrzeń jak najbardziej funkcjonalną i stworzyć wnętrze, które będzie uwzględniało zarówno trendy w modzie, jak i Twoje własne preferencje. Doskonale wie, gdzie i jakie gniazdko jest przydatne, jaki wyłącznik jest potrzebny w tym czy innym miejscu, i jak wygodniej i atrakcyjniej rozmieścić wszystkie elementy.

Również przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić stan obecnego sprzętu, komunikacji i elementów wykończeniowych. To, co już popadło w ruinę, należy jak najszybciej postarać się zutylizować, ponieważ po prostu stanie ci pod nogami i opóźni i tak już powolny proces remontu. Jak wyglądają etapy remontu, powiemy dalej.

Kolejność prac:

– Ocena stanu płytek i podłoża.

– Hydroizolacja. Na tym etapie należy wybrać jakościowe materiały i dobrego majstra. Dzięki hydroizolacji możesz bezpiecznie kąpać się bez obawy o tak nieprzyjemne zjawisko jak grzyb, ponieważ po prostu nie będzie miał szans gdzieś się pojawić.

– Roboty murarskie i przygotowanie podłoża.

– Oświetlenie i gniazdka. Wiele prac na tym etapie możesz wykonać samodzielnie. Zwykle montaż gniazdek nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga specjalnych umiejętności.

– Oddzielne obszary w łazience.

– Klejenie płytek. W przypadku braku niezbędnego doświadczenia i umiejętności, natychmiast powierz te prace profesjonalistom i nie zajmuj się samoleczeniem.

– Montaż ceramiki i wyposażenia.

Ile czasu zajmuje remont łazienki?

Oczywiście remonty bywają różne, a czas ich wykonania będzie bezpośrednio zależał od wytyczonego zadania. Czynniki, które wpłyną na szybkość remontu łazienki:

– konieczność uzyskania zezwoleń;

– obecność ekipy remontowej: zwykle poszukiwanie każdego specjalisty zajmuje znacznie więcej czasu niż współpraca z firmą budowlaną, która ma już swój zespół specjalistów o różnych profilach;

– pożądany design: prosty remont zostanie wykonany znacznie szybciej niż projekt, w którym trzeba czekać na zamówienie i dostawę materiałów / mebli / wyposażenia do łazienki;

– zakres prac remontowych i powierzchnia samego pomieszczenia;

– wszelkie nieprzewidziane zdarzenia podczas remontu. Na przykład możesz planować jedynie wymianę umywalki i płytek podłogowych, a w trakcie prac może okazać się, że nadszedł czas na wymianę rur, a stan kabiny prysznicowej pozostawia wiele do życzenia.

Oczywiście przybliżone terminy i daty zawsze można podać po przeglądzie Twojego obiektu, należy jednak pamiętać, że niektóre ukryte wady i praca nad ich wyeliminowaniem mogą znacząco wpłynąć na czas trwania remontu. Standardowy czas wykonania remontu łazienki to około czternastu dni, przy założeniu naprawdę dobrego poziomu profesjonalizmu ze strony ekipy budowlanej oraz braku dodatkowych problemów, które mogą pojawić się podczas remontu. Ważnym wyjaśnieniem będzie to, że takie warunki mają zastosowanie do standardowej powierzchni do 20 metrów kwadratowych. Jeśli mówimy o większych pomieszczeniach, to terminy odpowiednio się wydłużą.

Ile kosztuje remont łazienki?

Podobnie jak i w przypadku czasu trwania, koszt remontu łazienki będzie różny i zależy od wielu czynników. Punktem wyjścia będzie przygotowanie projektu. Jeśli dokładnie wiesz, jak będzie wyglądać Twoja wymarzona łazienka, to możesz obejść się bez projektanta. Jeśli jednak nie masz pewności co do swoich umiejętności, to warto skorzystać z jego usług. Pomoże on sprawić, by przestrzeń była nie tylko piękna, ale także i funkcjonalna, co czasami jest nawet ważniejsze niż element zewnętrzny. Na cenę tu będzie wpływać:

– koszt samego projektu projektowego;

– styl, w jakim zostanie wykonana łazienka. Tutaj sprawdza się zasada „im prościej, tym taniej”. Pretensjonalność zawsze wymaga dużych nakładów finansowych;

– wielkość pomieszczenia, ponieważ w tym miejscu zostanie uwzględniony zakres pracy majstrów oraz ilość materiałów;

– ilość, klasa i koszt materiałów i hydrauliki. Jeśli masz pewność tego, że remont jednak odbędzie się, ale nie jesteś jeszcze gotów do jego rozpoczęcia, to, jeżeli to możliwe, radzimy przynajmniej zakupić część materiałów, ponieważ każdego roku, a czasem nawet co miesiąc, następuje wzrost cen. Do czasu, gdy będziesz chciał rozpocząć remont, kwota może wyglądać już zupełnie inaczej.

Jeśli mówimy o przybliżonych liczbach, to remont łazienki może kosztować od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od Twoich życzeń i wymagań. Konkretną kwotę zawsze chętnie podamy po zapoznaniu się z Twoim obiektem. Przypominamy, że nasze pierwsze podpisane szacowane kosztorysy nigdy nie różnią się od ostatecznych! I już na konsultacjach będziemy mogli przedstawić pierwsze wstępne oszacowanie, które będzie można skorygować. 

Ile kosztuje remont łazienki o powierzchni 4-5 m²?

Zazwyczaj nasz zespół specjalistów nie podejmuje się tak małych projektów, gdyż wymaga to użycia bardzo dużej ilości zasobów. Oznacza to, że w każdej dużej firmie budowlanej taki remont za metr kwadratowy zawsze będzie kosztował więcej niż remont łazienki w ramach remontu całego mieszkania. Jeśli mówimy o osobnym pomieszczeniu, to koszt remontu w łazience za 1 m2 wyniesie od 1500 zł. W pakiecie Standard od 799 zł/m2, Standard+ od 999 zł/m2, Premium od 1399 zł/m2. Więcej informacji o naszych pakietach usług znajdziesz tutaj

Jakie prace możesz wykonywać samodzielnie, a co możesz zlecić na zewnątrz?

Prace związane z remontem łazienki można podzielić na proste i bardziej złożone. Jeśli wcześniej miałeś wysoki poziom wiedzy technicznej i dobre doświadczenie zawodowe, możesz spróbować samodzielnie wykonać wykończenie w łazience. Jednak zanim to nastąpi, nadal musisz dobrze rozważyć wszystkie zalety i wady oraz trzeźwo ocenić własne mocne strony. Czasami takie wyimaginowane oszczędności mogą skutkować dodatkowymi kosztami ponownego zakupu materiałów i ponownego wykonania całej pracy. Ale jeśli jesteś pewien siebie, to co możesz zrobić sam, a co zdecydowanie należy powierzyć profesjonalnemu majstrowi?

 1. Pierwszym etapem prac remontowych w łazience jest oczyszczenie pomieszczenia ze wszystkiego, co zbędne. Nie jest to bardzo trudne zadanie, więc na pewno poradzisz sobie z tym samodzielnie. Będziesz potrzebować jedynie pomocy przy pozbyciu się dużych i ciężkich przedmiotów (np. łazienki).
 2. Usunięcie starej glazury. Ta czynność wymaga dużo wysiłku i czasu, ale nie jest bardzo trudna. Jedynym punktem, który może sprawić pewne trudności, jest poszukiwanie odpowiednich narzędzi i worka na śmieci. W takim przypadku oba przedmioty można odebrać za dodatkową opłatą od firm specjalizujących się w takich pracach. Jednak nawet jeśli dysponujesz narzędziem najlepszej jakości, a na początkowych etapach demontaż starych płytek nie wydaje się tak trudnym zadaniem, nie oznacza to, że cała procedura będzie łatwa i szybka. Tej czynności zawsze towarzyszy bardzo duża ilość kurzu, gruzu i ciągle irytujący hałas.
 3. Kolejne etapy będą bardziej złożone i na ogół będą wymagały większych umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Ten krok obejmuje sprawdzenie poziomu podłogi i ścian. Wielokrotnie już mówiliśmy, że zakrzywiona podłoga i ściany na pewno zepsują cały ostateczny wygląd, a być może nawet zepsują samą powłokę, przez co nie będzie w stanie długo służyć. Jeśli poziom krzywizny jest znaczny, konieczne będzie ponowne wypełnienie jastrychu. Nawet po obejrzeniu miliona filmików na YouTube najczęściej w praktyce nadal mało prawdopodobne jest wykonanie tego zadania samodzielnie, i w końcu i tak będziesz musiał zwrócić się do majstra. A koszt jego usług wzrośnie, ponieważ najpierw będzie musiał zdemontować twoją pracę.
 4. Następnie trwają prace nad instalacją różnych komunikacji. Na przykład, aby podłączyć rury do umywalki lub baterii prysznicowej, potrzebujesz specjalnego sprzętu. Gdy go znajdziesz, możesz sam spróbować go podłączyć, ale musisz to zrobić bardzo ostrożnie, ponieważ nieprawidłowa instalacja będzie miała swoje konsekwencje. Być może będziesz musiał nawet ponownie zdemontować całą ścianę, aby naprawić przecieki. I na pewno będzie to dużo kosztować. 
 5. Układanie płytek. To zadanie możesz wykonać sam, nawet jeśli masz niewielkie doświadczenie w tej dziedzinie i nie boisz się nadmiaru zużycia kafelków. Na pewno wykonasz tę pracę lepiej niż firma o złej reputacji i nieprofesjonalnych pracownikach. Jeśli jednak nie masz pewności co do własnych możliwości, nadal zalecamy nie oszczędzać i zatrudniać dobrych budowniczych. Zwłaszcza jeśli chodzi o drogie płytki wielkoformatowe. Najczęściej rozdrobnione i połamane materiały przyniosą znacznie większe straty niż różnica w kosztach usług dobrego majstra i amatora.
 6. Ostatnim etapem remontu łazienki będzie montaż sprzętu wodno-kanalizacyjnego. Tutaj na pewno możesz spokojnie spróbować swoich sił w podłączeniu toalety lub umywalki. Nie jest tu wymagane żadne specjalne doświadczenie. Jednak, aby zainstalować kabinę prysznicową lub jeśli toaleta ma ukryty zbiornik, lepiej wybrać specjalistę, który to zrobi. Aby coś zmienić w takich konstrukcjach po zakończeniu remontu, będziesz musiał wydać dużo pieniędzy i ponownie zdemontować połowę pomieszczenia. Możemy założyć, że każda wada w takiej instalacji będzie równoznaczna z kolejnym remontem łazienki.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas remontu?

Nasz TOP wskazówek o tym, na co zwrócić szczególną uwagę podczas remontu łazienki:

– szczelność połączeń rur wodociągowych z PVC;

– szczelność połączenia rur gazowych;

– brak obwisłych płytek;

– lokalizacja gniazdek i przełączników;

– zgodność postępu prac remontowych z dostarczonym projektem konstrukcyjnym (jeżeli obecny);

– jeśli to możliwe – kontrolować zużycie materiałów budowlanych.

I oczywiście radzimy kontrolować pracę ekipy budowlanej na każdym etapie. Jeśli jednak jesteś pewien tego zespołu, zwróciłeś się do niego za radą bliskich osób lub po prostu ufasz jego reputacji, możesz odpuścić sytuację i nie martwić się o jakość świadczonych usług.

Nasza firma Euromed-Bud udziela gwarancji na swoje prace, co oznacza, że w naszym interesie jest wykonanie wszystkiego perfekcyjnie od początku.

Modna łazienka 2023 – jakie są najmodniejsze łazienki w 2023 roku?

Dzisiejszy główny trend w modzie na wnętrze każdego pomieszczenia to prostota i funkcjonalność. Nastrojowy minimalizm, przepełniony wygodą – być może tak można opisać dzisiejszą modę. Główne elementy, które nie opuściły listy hitów od kilku lat:

 1. Wielkoformatowe płytki ceramiczne o wyglądzie marmuru, betonu lub kamienia naturalnego, płytki terrazzo. Tego typu płytki będą o wiele łatwiejsze w pielęgnacji niż ich małe odpowiedniki. Dziś do wnętrz łazienek stosuje się również wodoodporną farbę, a nawet tapety odporne na wilgoć.
 2. Drzwi podtynkowe prezentują się znacznie ciekawiej i schludniej niż modele z widocznymi zawiasami.
 3. Brak progów jest nie tylko bardziej estetyczny, ale także ułatwia sprzątanie, a także przyjemniej jest poruszać się po mieszkaniu bez potykania się o coś.
 4. Montaż bezpiecznego szkła hartowanego w kabinie prysznicowej zamiast zwisających poliestrowych zasłon lub nieporęcznych i stale przeciekających kabin prysznicowych.
 5. Jeśli pozwala na to powierzchnia, to jednym z głównych hitów będzie osobna wolnostojąca łazienka.
 6. Ciekawy kształt zlewu i baterii wannowych.
 7. Montaż hydrauliki podtynkowej. Zwiększa to koszty i często kradnie przestrzeń, ale wygląda ładniej niż wtedy, gdy wszystko jest na widoku.

Wniosek

Każdy remont ma swoje osobliwości i trudności, niezależnie od powierzchni, na której jest wykonywany. Jeśli jesteś stanowczo nastawiony, aby wykonać remont łazienki, to najważniejszymi wskazówkami są: znalezienie niezawodnego zespołu, zaplanowanie najlepszych możliwych komfortowych warunków dla Ciebie i Twojej rodziny, oraz unikanie oszczędności tam, które gdzie mogą spowodować znaczne szkody finansowe i fizyczne.

This will close in 0 seconds