remont mieszkania w bloku

Blok – to odrębne państwo z własnymi prawami i przepisami. Oczywiście podlega on ogólnie przyjętym wymogom państwowym, lecz w ramach tego ekosystemu mogą istnieć własne dodatkowe obowiązki dla każdego mieszkańca. Z tego powodu czasami remont mieszkania w bloku staje się nieco trudniejszy niż w prywatnym domu lub małym dwupiętrowym budynku z kilkoma mieszkaniami na piętrze.

Przygotowanie się do remontu mieszkania w bloku

W bloku jesteś otoczony przez dużą liczbę osób, które zwykle nie są zbyt zadowolone z nowego remontu w sąsiednim mieszkaniu. Aby mieć jak najmniej sporów i spojrzeń z ukosa, radzimy nie psuć relacji z mieszkańcami pobliskich mieszkań i nadal przestrzegać zasad zapisanych w statucie Twojego domu. W naszym TOP zebraliśmy zarówno punkty określone w przepisach, jak i tzw. niewypowiedziane zasady dobrego sąsiedztwa:

  1. Harmonogram, harmonogram i jeszcze raz harmonogram. Zwykle hałaśliwą pracę można wykonywać tylko w określonych godzinach i dniach. Na przykład weekendy i święta są często tematem tabu dla robienia remontu, a i generalnie można pracować w godzinach 8:00-18:00. Istnieją jednak wyjątki od tego w różnych miastach i dzielnicach mieszkaniowych. Gdzieś można jeszcze pracować w sobotę, a gdzieś trzeba będzie robić przerwę na cichą godzinę w ciągu dnia.

Zalecamy również robienie sobie przerw od hałaśliwej pracy na co najmniej kilka godzin dziennie. Twoi sąsiedzi również chcą odpocząć od hałasu i być może mają małe dzieci lub starszych rodziców, którym bardzo trudno jest przebywać w mieszkaniu podczas ciągłej pacy perforatora.

  1. Śmiecie nie mogą zniknąć same. Odpadów budowlanych zawsze gromadzi się całe góry. Czasami wydaje się, że w tych workach już można było wynieść całe mieszkanie cegła po cegle, ale one sie ciągle nie kończą. Nigdy nie zostawiaj śmieci (obecnie budowlanych, a później i domowych) na klatce schodowej. Po pierwsze, zaśmieca się przejście, co jest prawnie zabronione, ponieważ podczas ewakuacji w nagłych wypadkach Twoje paczki z nadmiarem tynku mogą kosztować komuś życia. Po drugie, twoi sąsiedzi raczej nie będą bardzo zadowoleni z chodzenia i potykania się o twoje worki w pobliżu drzwi. Zbierz je w mieszkaniu przy wyjściu i natychmiast wynieś do miejsca specjalnie wyznaczonego na odpady budowlane. Jeśli nie załapałeś się do tej „łódki”, a firma zarządzająca nie świadczy już tych usług w zakresie usuwania i wywożenia odpadów budowlanych, będziesz musiał sam zamówić samochód w wyspecjalizowanej firmie. Dodatkową zasadą jest również zakaz wywożenia tego typu śmieci bez opakowania ochronnego w windach osobowych.
  2. Zabrania się przenoszenia grzejników pokojowych na loggię. Często ta metoda jest stosowana dla dodatkowego ogrzewania, jednak istnieją bardziej ludzkie sposoby, aby nie zamarzać zimą na balkonie bez zakłócania systemu ogrzewania budynku mieszkalnego. W takim przypadku doskonale sprawdza się ogrzewanie podłogowe lub radiatory/grzejniki elektryczne.
  3. Ogrzewanie podłogowe ma również swoją specyfikę, gdy jest instalowane w budynkach blokach. Jedyną możliwą opcją jest ogrzewanie elektryczne. Zabronione jest stosowanie podłogi ogrzewanej wodą, ponieważ będzie ona działać kosztem ogólnego systemu grzewczego, co oznacza, że nie będziesz w stanie obliczyć zużytej objętości i zapłacić za tego typu usługi komunalne.
  4. Prawdziwy kominek to luksus zarezerwowany tylko dla prywatnego domu. W mieszkaniu można zamontować wyłącznie kominki sztuczne i ekologiczne. Radzimy zostawić żywy ogień dla domku letniskowego lub kolejnego pikniku na łonie natury.
  5. Używaj tylko dostępnej przestrzeni. Dołożenie kilku dodatkowych metrów kwadratowych od wspólnego przedsionka to bardzo zły pomysł. Pozwoli ci zepsuć relacje zarówno z sąsiadami, jak i z organami ścigania.

Zabronione jest również korzystanie w tych celach z piwnicy dla mieszkańców pierwszych pięter, a z poddasza dla mieszkańców tych ostatnich.

  1. Nad pomieszczeniem mieszkalnym może znajdować się wyłącznie pomieszczenie mieszkalne. Nie możesz przenieść kuchni nad sypialnię sąsiadów na dole. Ta opcja może być rozważona tylko wtedy, gdy twoje mieszkanie znajduje się nad pomieszczeniem niemieszkalnym (aktualne dla pierwszych i drugich pięter).

Remont mieszkania w bloku zgodnie z prawem – co można robić bez uprzedniego zawiadomienia?

Jako właściciel mieszkania w bloku, masz prawo do przeprowadzania remontów i dokonywania w nim wszelkich zmian, pod warunkiem, że nie naruszają one praw właścicieli innych mieszkań i lokali niemieszkalnych w tym budynku. A także, że te innowacje nie naruszą zasad funkcjonowania budynku i wymagań sanitarnych. W zasadzie zmiany, które nie wymagają zatwierdzenia, będą dotyczyły jedynie wizualnych remontów kosmetycznych (ponowne klejenie tapet, wymiana gniazdek itp.), w większości pozostałych przypadków trzeba będzie jeszcze udać się do odpowiednich urzędów i możliwie nawet zmienić projekt lokalu.

Należy pamiętać, że każdy rodzaj remontu i/lub renowacji w mieszkaniu, które znajduje się w budynku-zabytku architektury o znaczeniu państwowym lub lokalnym, jest możliwy wyłącznie za obowiązkowym uzyskaniem zgody organów państwowych. Oznacza to, że wykonywanie jakichkolwiek prac bez oficjalnych dokumentów dotyczy tylko zwykłych budynków mieszkalnych, nienależących do zabytków.

Zawiadomienie właściciela budynku i starosty czy pozwolenie na budowę?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, jeśli Twoje mieszkanie znajduje się w zabytku architektury, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na prace budowlane od organów państwowych. Jeśli jednak przeprowadzasz remont mieszkania w bloku, w którym nie ma nic niezwykłego, obowiązują Cię tylko następujące punkty:

  1. Wymiana starych bloków okiennych (okna, okna z podwójnymi szybami). Architekt w Twojej okolicy powinien dać Ci plan, który wskaże, jakiego rodzaju okna są dozwolone w Twoim budynku.
  2. Wymiana radiatorów i grzejników.
  3. Zmiana instalacji elektrycznej.
  4. Izolacja akustyczna, parowa, wodna i termiczna (dotyczy zarówno robót wewnętrznych jak i zewnętrznych).
  5. Wszelkie zmiany dotyczące ścian: przeniesienie, rozbiórka.
  6. Zmiana ilości/wielkości pokoi i pomieszczeń gospodarczych.
  7. Stworzenie nowego lub powiększenia starego otworu/przejścia w ścianie.
  8. Przeszklenia balkonów i loggii. Obowiązuje tu ta sama zasada, co przy zmianach dotyczących okien.
  9. Wszelkie prace związane ze zmianą fasady budynku. Ten punkt jest szczególnie ważny, jeśli przeprowadzasz remont mieszkania w bloku, ponieważ to właśnie twoi sąsiedzi mogą być niezadowoleni z twoich pomysłów na aktualizację wyglądu wspólnej nieruchomości.

Zakup materiałów

Gdy zwracasz się do naszej firmy budowlanej Euromed-Bud, to wtedy my zajmujemy się wszystkimi zadaniami związanymi z zakupem i dostawą materiałów. Współpracujemy tylko ze sprawdzonymi przez lata i setkami remontów dostawcami. Wystarczy, że zatwierdzisz kosztorys materiałów, a resztę zrobimy za Ciebie: pojedziemy do magazynu, załadujemy, przywieziemy na miejsce i rozładujemy bez obowiązkowej dodatkowej kontroli z Twojej strony.

Kolejność prac remontowych

Remont mieszkania w bloku znacznie upraszcza prawidłowa kolejność prac remontowych. Nie będzie się różnić od prac w budynku prywatnym lub w budynku o małej liczbie mieszkań. Plan będzie wyglądał mniej więcej następująco:

  1. Jeśli to mieszkanie nie jest w nowym budynku i nie jest w stanie deweloperskim, to pierwszym krokiem będzie demontaż okładzin ściennych i podłogowych.
  2. Również w przypadku opcji z rynku wtórnego aktualną będzie wymiana starych klimatyzatorów, bloków okiennych i drzwi wejściowych.
  3. Prace w zakresie wyrównywania sufitów i ścian. Ten etap jest zwykle uwzględniony w planie remontu każdego rodzaju mieszkania, ponieważ deweloperzy rzadko doprowadzają powierzchnie do ideału.
  4. Okablowanie rur wodnych i grzewczych. W razie potrzeby wymienia się radiatory i podgrzewane wieszaki na ręczniki. Równolegle można wykonywać prace elektryczne.
  5. Montaż konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych.
  6. Wyrównywanie podłogi i zainstalowanie ciepłej podłogi.
  7. Prace tynkarskie ścian i sufitów, przygotowanie ich do nałożenia warstwy końcowej. Równolegle z pracami tynkarskimi mogą być wykonywane prace w zakresie układania płytek: wykańczanie toalety i łazienki. A także zacieranie i gruntowanie sufitu i ścian.
  8. Prace wykończeniowe rozpoczynają się od nałożenia dowolnych powłok wykończeniowych: farby, tapety itp. Kiedy ściany już będą gotowe, można wtedy przejść do sufitów, podłóg i drzwi.
  9. Montaż lamp, gniazdek, klimatyzatorów, włączników, listew przypodłogowych itp. Obejmuje to również montaż mebli do zabudowy i szafek kuchennych.
  10. Sprzątanie generalne.

Dla każdego rodzaju mieszkania plan ten będzie tylko przybliżony, bardziej szczegółowa lista niezbędnych prac remontowych możliwa jest tylko po osobistej konsultacji. Niektóre z powyższych punktów będą zbyteczne w Twoim mieszkaniu, a niektórych może zabraknąć.

Przechowywanie mebli podczas remontów – wybieramy niezależny magazyn

Jeżeli prace remontowe są prowadzone w nieruchomości zabudowie z runku wtórnego, to na czas remontu istnieją dwie możliwości zabezpieczenia znajdujących się tam mebli i urządzeń. Pierwszą z nich jest zastosowanie folii ochronnej. Jest to strategia, z której najczęściej korzystają mieszkańcy mieszkań, ale ta opcja jest daleka od ideału. Pył budowlany wciąż może dostać się do najbardziej nieprzewidywalnych miejsc i wciąż istnieje szansa na zniszczenie drogich mebli.

Drugą, bardziej skuteczną opcją, jest wywiezienie mienia poza obszar trwających prac remontowych. Dobrze, jeśli masz własny wolny lokal lub twoi znajomi/krewni są gotowi udzielić Ci tego rodzaju pomocy. Ale co robić, gdy brak jest takich dobrodusznych ludzi? Wtedy będziesz musiał wybrać odpowiedni magazyn. Obowiązkowo doradzimy Ci miejsca, w których Twoje rzeczy na pewno pozostaną nienaruszone. Jeżeli jednak sam chcesz poszukać takiego magazynu, to zwróć uwagę na:

– temperaturę w magazynie (powinna wynosić około +20 stopni Celsjusza)

– optymalny poziom wilgotności

– czystość

– bezpieczeństwo (czy jest tam nadzór wideo i możliwość monitorowania twoich rzeczy online).

Gdzie znaleźć ekipę budowlaną?

Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek remontu w mieszkaniu, radzimy znaleźć tą właściwą i profesjonalną ekipę budowlaną. Często, w pogoni za chęcią zaoszczędzenia pieniędzy, rozpoczyna się poszukiwanie indywidualnych majstrów, którzy zajmą się różnymi zadaniami remontowymi. Jednak takie oszczędności zawsze niosą ze sobą ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów związanych z przeróbkami i naprawianiem błędów. A co najważniejsze – na takie prace nie udziela się żadnych gwarancji. Nasza firma Euromed-Bud udziela oficjalnych gwarancji na każdy rodzaj prac, co oznacza, że nie będziesz musiał martwić się o jakości ich wykonania.

Wniosek

Kluczem do spokojnego życia w nowym lub odnowionym domu są dobre relacje z sąsiadami. Nie zapominaj, że przeprowadzając remont mieszkania w bloku, ryzykujesz pogorszeniem się tych relacji, co oznacza, że powinieneś zawczasu przemyśleć i pogodzić wszelkie rodzaje prac, jeżeli mogą one przysporzyć dyskomfortu innym ludziom. Pewnego dnia nadejdzie i twoja kolej na słuchanie perforatora sąsiada i cieszenie się innymi hałaśliwymi pracami remontowymi, więc najlepiej od razu się zabezpieczyć i pokojowo rozwiązywać wszelkie wynikające konflikty.

This will close in 0 seconds