Wynajmowane mieszkanie to świetna opcja dla młodej rodziny, która nie zdążyła jeszcze oszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy na zakup własnego, a zaciąganie kredytu hipotecznego i pożyczek w dzisiejszych czasach jest zbyt drogie i przerażające. To także dobre rozwiązanie dla jednej osoby, która nie jest jeszcze pewna, w jakim rejonie, mieście, a nawet kraju chce być w ciągu najbliższych kilku lat. Dzięki wynajmowi możesz szukać nowych opcji przynajmniej co kilka miesięcy i nie być przywiązanym do jednego miejsca. Wynajęcie mieszkania to również świetny test-drive okolicy, którą lubisz. Zanim kupisz własne mieszkanie, możesz trochę pomieszkać w wynajmowanym mieszkaniu i zrozumieć, jak dogodna jest tu lokalizacja i czy jesteś zadowolony z infrastruktury tego obszaru.

Jednak nawet przy tak pozornie idealnej opcji mogą pojawić się trudności. Czas mija, zmieniają się lokatorzy, ustają remonty w wynajętym mieszkaniu. Nadchodzi moment, w którym życie nie staje się już tak wygodne i naprawdę chcesz odświeżyć wygląd swojego domu. Lub zdarzają się awarie, powodzie i zwarcia w okablowaniu. Wtedy pojawiają się pytania, kto powinien płacić za te naprawy i odnowienia? Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby zawarcie umowy z właścicielem mieszkania, w której jasno określa się, kto płaci za remont w wynajętym mieszkaniu. Jeśli nie masz takiego dokumentu, zastanówmy się wspólnie, kto jest odpowiedzialny finansowo za opłacenie kosmetycznego lub kapitalnego remontu.

Obowiązki wynajmującego

Lista obowiązków wynajmującego nie obejmuje bardzo dużej ilości pozycji:

 1. Zapewnić lokalom mieszkalnym przewidzianym do wynajęcia wszystko, co niezbędne, aby znajdowały się w stanie odpowiednim do zamieszkania.

Jeśli w kuchni cieknie kran, migota światło w przedpokoju lub padają drzwi w szafie, to zgodnie z prawem to właściciel mieszkania musi naprawić, wymienić i dokręcić jeszcze przed nowymi lokatorami wprowadzającymi się tam. Jednak fakt, że ta zasada istnieje, nie gwarantuje, że będzie ona właściwie przestrzegana. Praktyka niejednokrotnie pokazała, że najemcy mogą zauważyć takie niedociągnięcia dopiero po przeprowadzce do mieszkania. A najczęściej łatwiej to naprawić samemu, niż czekać na zgodę i działanie od wynajmującego. Oczywiście, jeśli już mówimy o remoncie po zalaniu, to tutaj nawet nie mówimy o samodzielnej pracy. Rozwiązywanie problemów w tym przypadku jest obowiązkiem wynajmującego.

 1. Zagwarantować nieprzerwane świadczenie usług komunalnych. Ten punkt wymaga szczególnego doprecyzowania, gdyż przed zawarciem umowy należy zdecydowanie przedyskutować z właścicielem, kto i za co płaci podczas pobytu. A także jak dokładnie przebiega ten proces: sam wpłacasz pieniądze lub przekazujesz kwotę za czynsz i dodatkowe usługi bezpośrednio właścicielowi. W takim przypadku należy uważnie monitorować rachunki i upewnić się, że wynajmujący należycie płaci za wszystkie usługi.
 2. Przeprowadzenie remontu kapitalnego. Mogą wystąpić kontrowersyjne kwestie z remontem kosmetycznym, ale jeśli chodzi o remont kapitalny (o ile nie określono inaczej w umowie), ten rodzaj remontu zawsze pozostaje w obowiązku właściciela mieszkania. 

Obowiązki najemcy

Punktów w obowiązkach najemcy jest znacznie więcej. Jest zobowiązany:

 1. Korzystać z mieszkania wyłącznie zgodnie z jego przeznaczeniem (mieszkalnym), bez podnajmu (poza przypadkami określonymi w umowie).
 2. Przestrzegać zasad korzystania z lokalu mieszkalnego. Jeżeli umowa stanowi, że w pokoju nie wolno palić papierosów ani przebywać ze zwierzętami, jest to zasada, której nie można naruszyć.
 3. Jeżeli umowa nie zostanie przedłużona za porozumieniem stron, po jej wygaśnięciu jesteś zobowiązany do terminowego opuszczenia lokalu.
 4. Pozwalać wynajmującemu swobodnie wejść do mieszkania w celu sprawdzenia stanu lokalu i mienia. Zdecyduj wcześniej z właścicielem, że ma obowiązek powiadomić Cię o zbliżającej się wizycie, lub od razu sporządź harmonogram wizyt, który będzie dogodny dla was obu.
 5. Wykonywać bieżące naprawy (kosmetyczne) w mieszkaniu. Ten punkt należy omówić osobno i należy zwrócić na niego uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy. Zgodnie z prawem remontu kosmetycznego powinni dokonywać właśnie najemcy, a nie właściciel mieszkania. Jeśli taki rozwój wydarzeń Ci nie odpowiada i nie chcesz inwestować w cudze mieszkanie, omów to zawczasu!
 6. Opłacać rachunki na czas.

Oczywiście to nie są wszystkie punkty odpowiedzialności obu stron, lecz tylko te najczęstsze, z którymi borykają się najemcy i właściciele mieszkań. Resztę zawsze możesz (a my nalegamy!) określić i zapisać w umowie.

Ulepszenia dokonane przez najemcę

Oczywiście, mieszkając w wynajętym mieszkaniu, niektóre elementy wyposażenia wnętrz mogą nie tylko stać się bezużyteczne, ale wręcz przeciwnie, zostać zastąpione nowymi przez mieszkańców. W takich sytuacjach mówimy o „ulepszeniach dokonanych przez najemcą”. Można je podzielić na dwie kategorie:

 1. Oddzielane. Może to być na przykład wymiana starego kranu w kuchni na dobry nowy kran. W takim przypadku, jeśli najemca zamontował go za własne pieniądze, to w czasie wyprowadzki może go zabrać ze sobą. Tutaj warto pamiętać, że wtedy stary kran musi zostać zwrócony na właściwe mu miejsce, ponieważ gdy wynajmowałeś mieszkanie, był on częścią mienia, które przyjąłeś. Oczywiście możesz również przedyskutować z właścicielem opcję, kiedy ta wymiana zostanie wliczona w cenę wynajmu, a następnie właściciel technicznie „kupuje” od ciebie ten nowy kran.
 2. Nieoddzielane. Tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana: w tym przypadku mówimy o ulepszeniach, których nie można zabrać ze sobą. Może to być lekki remont kosmetyczny w postaci pomalowania ścian, a potem wychodząc z mieszkania nie będziesz już mógł zabrać ze sobą farby. Jak więc postępować, żeby nie tylko oddać właścicielowi mieszkania swoją pracę i pieniądze? Obowiązkowym (!) warunkiem jest pisemna zgoda na wszelkie zmiany, na które przeznaczasz swoje finanse. W takim przypadku właściciel mieszkania musi potwierdzić na piśmie, że wyraża zgodę na ulepszenia, które planujesz wprowadzić w jego mieszkaniu i uwzględnić je w cenie najmu lub opłacić rachunki, które mu przekażesz.

Jeśli przegapisz ten punkt i nie masz żadnego dokumentu potwierdzającego zgodę właściciela, to przy wyprowadzce z tego mieszkania wynajmujący może nie tylko odmówić zapłaty za twoje ulepszenia, ale także zażądać odszkodowania, uznając taką amatorską działalność za wyrządzenie szkody jego mieniu.

Obowiązki najemcy po zakończeniu okresu najmu

Istnieją tylko dwie nienaruszalne zasady, których najemca musi przestrzegać po zakończeniu najmu:

 1. Jeżeli za obopólną zgodą nie przedłużono okresu najmu za pomocą umowy, najemca zobowiązany jest do opuszczenia lokalu we wskazanym dniu.
 2. Mieszkanie nie może posiadać wad spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem ze strony najemcy. W przeciwnym razie muszą zostać usunięte na jego koszt.

Najczęstsze usterki w mieszkaniu

W wyszukiwarce Google zapytanie „Najczęstsze usterki w mieszkaniu” prawdopodobnie nie spowoduje wyświetlenia całej serii tabel i list. W 99% przypadków pokaże artykuły dotyczące wadliwego okablowania elektrycznego. Dlatego teraz porozmawiajmy konkretnie o tym problemie.

Problemy z elektryką można podzielić na trzy typy:

 1. Jest kontakt tam, gdzie nie powinien być (krótkie zwarcie).
 2. Brak kontaktu tam, gdzie powinien być (oberwanie się kabla).
 3. Przekroczenie dopuszczalnego obciążenia instalacji elektrycznej (duża liczba lub zbyt duża moc urządzeń w sieci elektrycznej, która nie jest dla nich przeznaczona).

Jeśli nie jest to pojedynczy przypadek, w którym z prądem zaczynają dziać się dziwne rzeczy, koniecznie poinformuj o tym wynajmującego. Przyczyną takich metamorfoz może wcale nie być nieszkodliwa, dodatkowo włączona lampa, lecz poważniejsze sprawy. Bardzo prawdopodobne, że podczas remontu tego mieszkania wynajmujący dużo zaoszczędził na profesjonalnej pracy i teraz będzie miał spore problemy z elektryką. Dlatego zawsze doradzamy montować instalacje elektryczne tylko z pomocą firm lub indywidualnych majstrów o dobrej reputacji. Takie błędy i oszczędności w przyszłości mogą kosztować znacznie więcej niż usługi dobrego elektryka.

Nasza firma Euromed-Bud oferuje również usługi indywidualnych specjalistów, a nie tylko skomplikowane prace. Jeśli w wynajętym przez Ciebie mieszkaniu występują już problemy z elektryką, a właściciel mieszkania odmawia udziału w ich rozwiązaniu, radzimy nie zwlekać i zadzwonić do naszego managera. W końcu bez znajomości całej sytuacji z okablowaniem elektrycznym bardzo łatwo może powstać pożar podczas snu lub nieobecności w mieszkaniu. Straty z tego tytułu będą z pewnością wielokrotnie wyższe niż liczby w rachunkach za usunięcie usterek.

Uszkodzenie podczas wynajmu, co robić?

Przede wszystkim nie panikuj! Najpierw radzimy zdecydować, czy to uszkodzenie było spowodowane naturalnym zużyciem, czy było wynikiem Twoich działań. Jeśli mówimy o lustrze lub telewizorze, który nagle pękł z powodu talentu piłkarskiego Twojego dziecka, odpowiedź jest oczywista: musisz zrekompensować właścicielowi jego straty na własny koszt. Zapłać za uszkodzony przedmiot lub wymień go na odpowiednik.

Jeśli mówimy o naturalnym zużyciu (po 10 latach ciężkiej pracy pralka jednak przestała działać), to są dwie opcje. Pierwsza: właściciel mieszkania jest osobą sumienną i naprawia/wymienia go na własny koszt. Druga: musisz sam go naprawić/wymienić lub zabrać na ekspertyzę, aby udowodnić, że awaria nie była twoją winą. W takim przypadku opłata za ekspertyzę również spadnie niestety na Twoje barki, ale koszt naprawy lub zakupu nowej pralki nadal będzie dotyczył tylko wynajmującego. 

Czy najemca powinien pomalować mieszkanie?

Jeśli pytanie dotyczy remontu kosmetycznego, to z pewnością nie można powiedzieć, że to najemca ma obowiązek pomalowania mieszkania. Po pierwsze, w zasadzie możesz być zadowolony z wyglądu mieszkania. A po drugie, po prostu możesz nie mieć takich finansów, żeby w cudzym pomieszczeniu przeprowadzać remont.

Jednoznacznie można tylko stwierdzić, że przy wyprowadzce na pewno nie musisz malować mieszkania, jeśli nosi ono ślady naturalnego zużycia. Jeśli mieszkałeś w tym pokoju z dziećmi, które uwielbiają rysować na ścianach lub ze zwierzętami, które bardzo lubią czepiać się tapet ostrymi pazurami, to tutaj kwestia jest zupełnie inna. W takim przypadku będzie to już uważane za usunięcie uszkodzeń, a nie tylko remontem kosmetycznym przy wyprowadzce. Dlatego każda sytuacja jest całkowicie indywidualna. Idealnie jeszcze przed wejściem do mieszkania można dokładnie obejrzeć każdy centymetr mieszkania, od razu zidentyfikować wszystkie usterki i uszkodzenia, a następnie w najdrobniejszych szczegółach określić wszystkie warunki w umowie. Ale niestety taka opcja jest praktycznie niemożliwa, ponieważ większość wad i usterek można zauważyć dopiero mieszkając w tym mieszkaniu.

Wniosek

Nie bez powodu prawie w każdym punkcie piszemy „określić to w umowie”, „zgodnie z umową” itp., bo to właśnie umowa jest głową wszystkiego w kontrowersyjnych kwestiach najmu! Być może jest to najważniejsza zasada, kiedy w Twoim życiu pojawia się wynajem mieszkania. Jeśli czytasz ten artykuł po tym, jak wynikło pytanie – „kto opłaca remont w wynajmowanym mieszkaniu?„, to problemy już się pojawiły, a brak tej klauzuli w umowie (lub brak umowy w ogóle) tylko komplikuje sytuację.

Jednak problemy już się pojawiły i my nadal radzimy nie angażować się w „samoleczenie” w kwestiach remontu. Jeśli masz problemy z okablowaniem elektrycznym, hydrauliką lub po prostu ze zmęczonym wyglądem kosmetycznym pokoi, natychmiast skontaktuj się ze specjalistami. Zaoszczędzi Ci to dużo czasu, nerwów i pieniędzy, ponieważ za pierwszym razem wszystko zostanie wykonane perfekcyjnie, co oznacza, że nie będziesz musiał ponownie szukać budowniczych, aby poprawić błędy poprzednich „majstrów”!

This will close in 0 seconds