Główną zasadą każdego udanego przedsięwzięcia jest przestrzeganie właściwej kolejności działań. Aby zrozumieć, jak odświeżyć przestrzeń szybciej i przy jak najmniejszych wydatkach, należy przeprowadzać remont mieszkania krok po kroku. O tym, jaką strategię wybrać, porozmawiamy w dalszej części tego artykułu.

Od którego pokoju rozpocząć remont?

Jeśli Twój remont nie ogranicza się do jednego pokoju, zdecydowanie musisz rozważyć wady i zalety przy wyborze miejsca, od którego chcesz zacząć. Władze rządowe nie stawiają żadnych konkretnych wymagań, więc możesz dokonać wyboru według własnego uznania. Najwygodniej będzie jednak zacząć od najdalszego pokoju w domu. Czemu? W ten sposób brud budowlany nie rozprzestrzeni się po wykończonych już pomieszczeniach, a nowe podłogi nie będą deptane przez brudne buty. Przechodząc od końca mieszkania do wyjścia, możesz ułatwić sobie życie, jeśli chodzi o ogólne sprzątanie.

Mieszkańcy będą również wpływać na to, w którym pomieszczeniu rozpocznie się remont jako w pierwszym. Jeśli ludzie nadal przebywają w mieszkaniu podczas pracy, dobrym rozwiązaniem byłoby rozpoczęcie od łazienki. Szczególnie polecamy ten rozwój wydarzeń, jeśli zaplanowałeś globalne prace w łazience lub toalecie: wymiana płytek, wymiana hydrauliki, rur. W takim przypadku nadal jesteś pełen zapału i cierpliwości, co oznacza, że z łatwością przetrwasz na krótko ograniczony dostęp do łazienki.

Następnie możesz przejść do korytarza, przedpokoju i kuchni. Jest to dość wygodna kolejność prac remontowych, ale nie jest to jedyna poprawna. Jeśli w Twoim pokoju są jakieś niuanse, które nie pozwalają Ci zrobić właśnie tak, to możesz śmiało zmienić kolejność pomieszczeń i nie martwić się, że zboczyłeś z proponowanego planu.

Przypominamy również, że jeśli meble i sprzęt AGD pozostaną na miejscu podczas remontu mieszkania z rynku wtórnego, to należy przeznaczyć budżet na zakup folii ochronnej. Nie przykrywając pozostałe elementy polietylenem, ryzykujesz odnowić nie tylko to, co chcesz, ale także i to, co nie było nawet uwzględnione w planach. 

Etapy remontu mieszkaniu krok po kroku

Mówiąc o konkretnym planie remontu mieszkania, proponujemy przestrzeganie określonej kolejności etapów pracy. Podkreślamy, że ten plan nie jest jedynym możliwym, wszystko będzie zależało od konieczności wykonania wymienionych prac, wymiany, demontażu, tworzenia nowych konstrukcji, przebudowy itp. Rodzice nie mają dwójki identycznych dzieci, a firmy budowlane nie mają dwóch identycznych remontów. Dlatego zapraszamy na konsultację i proponujemy wstępną kalkulację. Jest całkiem możliwe, że w Twoim przypadku wiele ze wskazanych prac może nie być potrzebnych lub wręcz przeciwnie, potrzebne będą dodatkowe. Czym więc jest wstępny plan remontu mieszkania krok po kroku? 

1. Wybieramy strategię, zastanawiamy się nad projektem

Kiedy już zdecydowałeś, od którego pomieszczenia rozpoczniesz remont (lub skontaktowałeś się z firmą budowlaną i nie męczysz się w poszukiwaniu idealnego rozwiązania), musisz zrozumieć, co chciałbyś zobaczyć w wyremontowanej przestrzeni. Pierwszym krokiem jest skorzystanie z Google lub Pinterest, aby zrozumieć, który styl jest Ci bliższy, jakie kolory chciałbyś zobaczyć we wnętrzu, jakie meble umieścić w salonie i jakie fasady wybrać do głównego pomieszczenia w domu – kuchni. Te portale mogą zaoferować opcje na każdy gust. Jest możliwe, a raczej pewne, że nie będziesz w stanie wybrać tylko kilku zdjęć. Ale to nie strasznie, wybierz 10-20 opcji dla każdego pokoju i pokaż je naszemu projektantowi. Na podstawie Twoich przykładów zrozumie, w jakim kierunku warto dalej pracować, co zaoferować, jakie szczegóły wziąć ze zdjęć, które się spodobały i jak połączyć w jednej przestrzeni to, co Tobie podoba się. Gwarantujemy, że bardzo trudno będzie sobie poradzić samemu. Nasz zespół zaproponuje Ci kilka możliwych opcji, z których możesz następnie wybrać tę idealną. Otrzymasz również pełną wizualizację przestrzeni, aby było jasne, jak dokładnie będzie wyglądał efekt końcowy.

Ponadto jeden element wizualny to za mało. Projektant wykona dla Ciebie również okablowanie elektryczne i inne ważne elementy komunikacji w mieszkaniu. To jest dokładnie ten punkt, którego zdecydowanie nie powinieneś lekceważyć! Nie ma nic gorszego niż źle okablowany system elektryczny lub hydrauliczny. Aby poprawić te błędy, będziesz musiał ponownie zdemontować świeżą pracę i ponownie wszystko powtórzyć. Takie niedopatrzenie będzie kosztować nie tylko stracony czas, ale i ogromne kwoty.

2. Demontaż i wymiana okien

Jeśli zajdzie potrzeba wymiany bloków okiennych, nasi menedżerowie doradzą Ci nie tylko rewelacyjnych popularnych producentów, ale także naprawdę wysokojakościowe i trwałe opcje. Dzięki dobremu przeszkleniu, zimą będziesz mógł cieszyć się nową podwyższoną efektywnością energetyczną i oceniać ją w rachunkach za usługi komunalne. Jeśli wydaje Ci się, że okna są czymś frywolnym i można je wymienić kiedyś tam następnym razem, to przypominamy, że przez nie traci się ponad 30% ciepła. I tu nawet jeszcze nie ma mowy o oknach do podłogi, bo w takim przypadku liczby będą zupełnie inne.

3. Układanie komunikacji, montaż nowych konstrukcji i ścian

Na tym etapie jest szansa na dodanie nowych gniazdek, przeniesienie lamp w inne miejsce lub wstawienie przełączników przelotowych dla większej wygody. Staje się to szczególnie aktualne, jeśli chcesz przebudować i przearanżować meble ze sprzętem. Być może po naprawie kupisz sprzęt AGD do zabudowy i wtedy przydadzą Ci się wzmocnione gniazdka do zmywarki lub pojemnik na odpady spożywcze do zlewu. Wszystko to można zrobić już teraz. Ale projektant pomoże dokładnie przemyśleć, gdzie to wszytko dokładnie powinno się znajdować na pierwszym etapie opracowywania projektu przestrzeni.

Również teraz możesz dokonać podziału na strefy, dzieląc jeden pokój na dwie samowystarczalne przestrzenie i dodać kilka nowych nisz na swoje ulubione zdjęcia lub kosmetyki w łazience. To na tym etapie prac montuje się nowe konstrukcje i ściany. 

4. Wyrównywanie powierzchni, prace tynkarskie i malarskie

Gładkie powierzchnie – to klucz do perfekcyjnie wykonanych prac wykończeniowych w postaci malowania ścian, tapetowania, montażu zabudowy meblowej i sprzętu AGD. Ten etap jest jednym z najtrudniejszych dla początkujących. Jeśli w nowych budynkach jest jeszcze szansa na w miarę równe ściany, choć nie stworzą one 90 stopni na fugach, to na wtórnym rynku mieszkań poprzedni właściciele możliwie, że w ogóle nie przejmowali się tą kwestią. Biorąc pod uwagę to, że ściany i podłogi są zwykle bardzo nierówne w starszych domach, czasami doprowadzenie powierzchni do perfekcji wymaga ogromnej ilości materiałów i miejsca. W takim przypadku osoba bez odpowiedniego doświadczenia nie powinna nawet kusić losu i próbować wykonać te prace na własną rękę. Wydasz tylko pieniądze, wysiłek i czas, ale i tak będziesz musiał zatrudnić profesjonalistę, który naprawi Twoje błędy.

Nie zaniedbuj wyrównania powierzchni, ponieważ od tego będzie zależał wizualny efekt końcowy. Żadna tapeta klasy premium nie uratuje Cię, jeśli będziesz musiał ją przykleić na zakrzywionej ścianie, a żaden laminat najwyższej klasy nie wytrzyma długo, jeśli łączniki będą się stale rozchodzić z powodu nierównych podłóg. 

5. Montaż sztukaterii

Ten punkt jest aktualny tylko wtedy, gdy wybrane są określone style dla przestrzeni. Na przykład we współczesnym minimalizmie raczej nie znajdziesz nigdzie stiuku, ponieważ dominują w nim płaskie powierzchnie i wyraźne linie bez zbędnych detali. Ale w stylu klasycznym na pewno będą sztukaterie, ponieważ jest to jeden z głównych elementów wystroju. 

6. Układanie płytek ceramicznych oraz inne prace wykończeniowe

Prawidłowe układanie i cięcie płytek ceramicznych istotnie pomoże zaoszczędzić porządną kwotę. Zwłaszcza, jeśli są to płytki wielkoformatowe, a nie małe 30×30 z segmentu ekonomicznego. Profesjonalnie wykonane cięcie będzie miało wpływ nie tylko na atrakcyjność zewnętrzną, ale i od tego będzie zależeć również ilość potrzebnego materiału.

Generalnie istnieją tylko dwie możliwości zakończenia tej fazy remontu. W pierwszym przypadku sugerujemy kontakt z naszymi projektantami i majstrami. Projektant prawidłowo umieści płytki w projekcie wizualizacji, pomagając zaoszczędzić na ilości i uczynić ją estetycznie piękną. Majster glazurnik wykluczy możliwość odprysków i uszkodzenia mienia. W drugiej opcji, jeśli chcesz wykonać to zadanie samodzielnie, będziesz musiał doliczyć do kosztorysu kolejne 30-40% więcej środków na płytki ceramiczne, ponieważ przy próbie samodzielnego docięcia mniej więcej taka kwota trafi do kosza.

7. Montaż sprzętu w łazience

Ten długo oczekiwany czas, kiedy dobrodziejstwa cywilizacji wracają do mieszkania lub domu: toalety, umywalki i wanny.

8. Precyzyjne wykończenia i układanie wykładzin podłogowych

Na tym etapie będzie można wreszcie zobaczyć, że remont jest przeprowadzany, ponieważ rozpoczynają się nie wewnętrzne, lecz zewnętrzne zmiany wizualne. Ściany nabierają potrzebnych kolorów, wykładzina jest układana, a życie staje się przyjemniejsze.

Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach wygląd przestrzeni zależy nie tylko od pięknie pomalowanych ścian i pasującego kolorystycznie laminatu, ale także i od sposobu ułożenia tego laminatu. Jeśli w nowoczesnym wnętrzu nagle zdecydujesz się położyć wykładzinę podłogową w jodełkę, można powiedzieć, że Twoja misja się nie powiodła. Cały „świeży” remont ma szansę nagle stać się „zastarzałym”, bo taka stylizacja była stosowana 30 lat temu.

9. Montaż drzwi wewnętrznych

Jakość drzwi wewnętrznych jest nie mniej ważna niż wybór przeszklenia. Jeśli przy złym doborze okien możesz stracić ciepło i pieniądze, to wybierając niewłaściwe drzwi, skazujesz siebie na wieczne skrzypienie i frustrację z powodu zepsutego wyglądu całego mieszkania. Zdecydowanie polecimy producentów, którzy robią nie tylko pięknie, ale i również solidnie w przystępnej cenie.

10. Montaż lamp, gniazdek

Przystępując do wykonania tych prac, lampy i kolor gniazdek już zostały wybrane z naszym projektantem, a zadaniem naszych budowniczych pozostał ich prawidłowy montaż.

11. Generalne sprzątanie

W porównaniu do wielu firm budowlanych gwarantujemy naszym klientom nie tylko usunięcie gruzu budowlanego z pomieszczenia, ale i wysokojakościowe generalne sprzątanie. Jesteśmy pewni, że każdy, kto zamawia remont „pod klucz”, po zakończeniu wszystkich prac chce zostać bohaterem, jak w programach telewizyjnych o remontach i uzyskać „efekt WOW” z remontu. Bez dobrze posprzątanego pomieszczenia jest to niemożliwe, a zadaniem Euromed-Bud jest nie tylko dopilnowanie tego, aby prawidłowo przeprowadzić remont mieszkania krok po kroku, ale także i podarowanie każdej osobie odrobinę cudu.

12. Montaż mebli

Ostatnim etapem dla pełnego widoku jest montaż mebli. Po tych pracach będzie można wreszcie zobaczyć, jak piękna i przyjemna okazała się ta przestrzeń. Teraz można już nie tylko za pomocą wizualizacji wyobrazić sobie, jak siedzisz w fotelu lub gotujesz w nowej kuchni, ale naprawdę usiąść i ugotować. Po tym etapie przekazujemy już klucze do wykończonego mieszkania lub domu ich właścicielowi. 

Wniosek

Możesz jeszcze bardzo długo opisywać wszystkie możliwe etapy remontu, proponować wzory obliczania powierzchni, szukać firm, które zrobią to taniej (i oczywiście nie zawsze lepiej), podzielić procesy na te, które możesz zrobić sam, i na te, z którymi nadal lepiej zwrócić się do profesjonalistów. A możesz też przestać wreszcie szukać mnóstwa informacji, które co roku już tracą swą aktualność, i przyjść do naszego biura Euromed-Bud z przykładami remontów i wnętrz, które Ci się podobają. Resztę zrobimy za Ciebie.

This will close in 0 seconds