Remont – to takie przyjemne i jednocześnie przerażające słowo. Z jednej strony naprawdę chcesz przyjemnych zmian: odświeżyć nudny kolor ścian, wymienić zużytą podłogę, a na koniec kupić to urocze krzesło, które będzie pasować do nowej garderoby. Ale z drugiej strony: długo czekać, drogo robić, i ogarnąć to wszystko trudno. Śpieszymy jednak zapewnić, że w remoncie, jak i w każdym innym biznesie, najważniejsze jest zacząć. Tak więc od czego rozpocząć remont domu, aby był on maksymalnie szybki, niedrogi i łatwy? 

Określ rodzaj remontu

Najpierw musisz zdecydować, jaki rodzaj remontu jest potrzebny w twoim domu lub mieszkaniu. Te opcje mogą być następujące:

 1. Remont kosmetyczny. Najłatwiejsza, najtańsza i najszybsza opcja. Jest dostępny dla tych, kto potrzebuje jedynie odświeżenia wyglądu przestrzeni. Nie będzie tu szczególnie brudnych prac budowlanych i pewnych globalnych zmian. W takim przypadku ponownie przykleimy tapety, wymienimy podłogę i sufit, odnowimy płytki, zainstalujemy nowe przełączniki i lampki. Ten etap remontu obejmuje również demontaż starych powłok, gniazd i przełączników.

Zwykle ten rodzaj remontu wybierają właściciele mieszkań i domów, w których nie ma problemów z okablowaniem elektrycznym i inną poważną komunikacją. Jeśli chcesz dodać kilka odpływów, wymienić rury wodociągowe, czy wreszcie wyrównać ściany, to w takim przypadku nie wystarczy jedynie przeprowadzenie remontu kosmetycznego.

 1. Bardziej poważniejsza procedura budowlana – to remont kapitalny. Pasuje Klientom na wypadek, gdyby zwykłe „kosmetyki” nie wystarczyły. Ten rodzaj remontu obejmuje:

– demontaż starych powłok (podłoga, ściana, sufit)

– układanie nowej komunikacji (okablowanie elektryczne, kanalizacja, wymiana rur wodociągowych)

– w razie potrzeby wyrównanie ścian i sufitu. Jeżeli zostałeś szczęśliwym posiadaczem mieszkania z rynku wtórnego, to w 90% przypadków na pewno będziesz potrzebować tego punktu. Zwykle właściciele zaniedbują ten etap, bo chcą zaoszczędzić pieniądze, ale wtedy nie ma gwarancji, że farba będzie leżała płasko, tapety nie zaczną „bulgotać”, a nowe meble do zabudowy nie odsuną się od ścian. Idealny remont będzie możliwy tylko wtedy, gdy dane początkowe będą idealne, dlatego nie zalecamy pomijania tego elementu poziomowania powierzchni. Nawiasem mówiąc, pod warunkiem, że chcesz przeprowadzić remont samodzielnie, będziesz musiał bardzo się postarać, aby przestrzegać tego punktu, ponieważ nie profesjonalistom bardzo trudno będzie poradzić sobie z poziomowaniem

– wymiana wylewki podłogowej

– montaż panelu elektrycznego spełniającego współczesne wymagania

– hydroizolacja podłóg i montaż nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej (umywalki, toalety, krany itp.)

– przebudowa przestrzeni.

Oczywiście to nie wszystkie etapy, które wykonujemy podczas remontu. Dokładną ilość prac, czas i koszt omówimy podczas konsultacji.

 1. Najlepszą opcją, jeśli nie wiesz, od czego rozpocząć remont domu, jest remont „pod klucz”. W tej opcji zadbamy o wszystkie zmartwienia. Wszystko, czego potrzebujemy, to Twoje życzenia i wymagania, zatwierdzenie kosztorysów i pomysłów projektowych. W przypadku naprawy „pod klucz” nie zdążysz nawet zrozumieć, że w Twoim domu trwają prace budowlane, ponieważ dziś przyjdziesz na konsultację, a wkrótce otrzymasz klucze do idealnie wykończonego obiektu. A wszystko to bez zbędnych wyjaśnień i kontroli z Twojej strony.

Kiedy najlepiej rozpocząć remont i dlaczego?

Jeśli masz możliwość wyboru, kiedy rozpocząć naprawy, to radzimy zrobić je w okresie wiosenno-letnim z co najmniej trzech głównych powodów:

 1. Godziny dzienne są dłuższe, co oznacza, że możesz zrobić więcej.
 2. Na zewnątrz jest ciepło, co oznacza, że to idealny czas na prace wewnątrz i na zewnątrz (farba schnie szybciej, jastrych szybciej twardnieje itp.).
 3. Sezon grzewczy się skończył, co oznacza, że grzejniki można łatwo wymienić.

Również w tym czasie wygodniej i praktycznej jest naprawiać balkony i loggie, wymieniać okna, montować klimatyzatory, okładziny ścian oraz wymieniać pokrycia dachowe. Niektóre materiały budowlane można nawet transportować i przechowywać tylko w dodatnich temperaturach, co bardzo utrudnia zadanie zimą.

Jeśli jednak nie potrzebujesz bardzo poważnych prac kosmetycznych, to można je wykonać o każdej porze roku, nie rezygnując z szybkości i wygody. Na przykład łatwo jest ponownie przykleić tapetę, wymienić lampy i gniazdka, czy zmienić podłogę w okresie jesienno-zimowym. Co więcej, często koszt materiałów wykończeniowych w tym czasie staje się niższy, ponieważ liczba prac remontowych maleje, a popyt spada.

Wybór wystroju wnętrza

Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, dyskusje są tu zbędne. Wszystko zależy od tego, co konkretnie lubisz: dyskretne kolory lub jasne kolory, skomplikowaną sztukaterię lub proste linie, przestronność lub dużą ilość detali. W oparciu o te dane nasi projektanci pomogą stworzyć idealny projekt, który nie tylko spełni wszystkie wymagania techniczne, ale również wizualnie spełni każde Twoje życzenie.

Łącznie istnieje ponad 100 różnych kierunków. Konwencjonalnie wszystkie style są podzielone na trzy kategorie:

 1. Klasyczne (historyczne). Obejmuje to antyk, art deco, gotyk, klasycyzm, nowoczesność itp.
 2. Etniczne (style narodowe): amerykański, śródziemnomorski, chalet, skandynawski itp.
 3. Nowoczesne i nowe style: minimalizm, boho, awangarda, loft, pop-art, futuryzm, hi-tech itp.

Wszystkie różnią się paletą, wykładziną podłogową, rodzajem lamp i mebli tapicerowanych. Każdy szczegół w tym przypadku tworzy swój własny, wyjątkowy styl. Możemy zdecydować się nie trzymać się żadnych konkretnych trendów lub mieszać je, pomagając Ci połączyć to, co lubisz.

Jeśli jednak wszystkie te słowa w nazwach stylów niewiele Ci mówią i nie wiesz, czym każde następne różni się od poprzedniego, nie spiesz się z wygooglowaniem każdego z nich. Po prostu przyjdź do naszego biura i powiedz (a raczej pokaż) co lubisz. Jaką paletę kolorów preferujesz, jakie fronty kuchenne lubisz, jakie meble tapicerowane i jakie dekoracje preferujesz. Na tej podstawie pomożemy zbudować pełny obraz i zaoferujemy opcje dla Twojej przestrzeni. 

Kto będzie przeprowadzać remont

Tak więc, decydując, od czego rozpocząć remont domu, przede wszystkim musisz zrozumieć, kto się tym zajmie. Jeśli zwrócisz się do firmy budowlanej, na przykład do nas w Euromed-Bud, to zajmiemy się wszystkimi zadaniami i trudnościami. Wystarczy chęć i akceptacja projektów wraz z kosztorysami. To najprostsze rozwiązanie, jakie możesz sobie podarować. Zwłaszcza, jeżeli zdecydujesz się na opcję remontu „pod klucz”.

Jeśli jesteś w pełni gotowy do samodzielnego przeprowadzenia remontu, będziesz musiał się do tego starannie przygotować. W jednym z naszych artykułów już pisaliśmy, jak przyspieszyć proces remontu, należy jednak pamiętać, że część prac i tak lepiej powierzyć profesjonalistom. Jeśli interesuje Cię nie tylko tapetowanie i wymiana gniazdek, to za rok lub dwa, a nawet wcześniej, możesz wszystko powtórzyć. Na przykład jest mało prawdopodobne, aby bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia udało się prawidłowo wypełnić jastrych lub wyrównać ściany tak, aby kąty wynosiły dokładnie 90 stopni. A właśnie od tego będzie zależeć cały wygląd i długowieczność odnowionego mieszkania. 

Dobór niezbędnych materiałów

Rynek materiałów budowlanych obecnie jest przepełniony, możesz wybrać wszystko na każdy gust i budżet. Jednak nie wszystko, co oferują współcześni producenci, jest naprawdę warte swojej ceny, a w zasadzie materiały są czasami tak fatalnej jakości, że lepiej nie wydawać na nie ani grosza.

Od dawna współpracujemy z dostawcami, którzy zostali sprawdzeni przez ponad sto remontów w Warszawie. Monitorujemy zmiany w ich asortymencie i jakości, stale monitorujemy rynek i porównujemy nowych dostawców z już sprawdzonymi. Dlatego możemy zagwarantować, że koszt będzie dorównywał jakości, niezależnie od tego, czy jest to materiał klasy premium, czy segmentu ekonomicznego. 

Planowanie budżetu dla przeprowadzenia remontu

Nawet przeprowadzając remont samodzielnie, musisz obliczyć, ile to będzie kosztować. Proponujemy następującą kalkulację:

 1. Zdecyduj o rodzaju remontu. O możliwych opcjach pisaliśmy nieco wyżej. To określi, jak duży może być kosztorys, czy potrzebujesz zdemontowania starych powłok, rur itp.
 2. Oblicz powierzchnię przestrzeni (podłoga, ściany i sufit). Aby to zrobić, najpierw sprawdź powierzchnię podłogi z planu mieszkania lub domu. Jeśli go nie posiadasz, będziesz musiał sam to obliczyć.

Wzór dla obliczenia jest następujący: S=a*b (szerokość pomnożona przez długość). W przypadku pomieszczeń o nieregularnych kształtach będziesz musiał przypomnieć sobie szkolny kurs geometrii i podzielić przestrzeń na proste figury, obliczyć ich powierzchnię i zsumować.

Z powierzchnią sufitu sprawa jest nieco łatwiejsza, ponieważ powierzchnia podłogi jest zwykle równa powierzchni sufitu.

Następnie ściany: dodaj długości wszystkich boków pomieszczenia i pomnóż przez wysokość ścian. Wzór dla obliczenia: S=(2a+2b)*c. Tutaj musisz również obliczyć powierzchnię drzwi i okien i odjąć je od całkowitej powierzchni ścian.

 1. Oszacuj kosztorys prac.

W tym punkcie Ty:

– ponownie obliczasz wszystko sam. Należy szczegółowo określić wszystkie rodzaje niezbędnych prac, a następnie znaleźć koszt na stronie wykonawcy i wpisać je do tabeli. W ten sposób możesz porównać koszty prac różnych firm. Jest to jednak bardzo długi i skomplikowany proces, ceny na stronach mogą być nieaktualne lub w przypadku niektórych rodzajów prac może nie być w ogóle informacji.

– zwracasz się o pomoc do różnych firm, a całą tę długą pracę wykonują za Ciebie menedżerowie. Zrobią oni wstępne oszacowanie, i wtedy dalej już możesz opierać się na te kwoty.

Chcemy zawczasu ostrzec, jeżeli wybierzesz drugą opcję: u wielu firm budowlanych wstępny kosztorys może różnić się o 3-4 razy od faktycznej kwoty końcowej! Pamiętaj, aby przedyskutować tę kwestię przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac i podpisaniem umowy. Gwarantujemy, że przy współpracy z nami takie sytuacje nie będą miały miejsca, ponieważ kosztorys obliczany jest natychmiast i nie ulega zmianie w trakcie wykonania prac remontowych.

 1. Oblicz koszt materiałów. Tutaj wszystko będzie zależeć od preferowanych przez Ciebie producentów.
 2. Uwzględnij dodatkowe koszty: meble, przebudowa (w razie potrzeby), sprzęt AGD, dostawa, montaż itp. 

Plan remontu pokoi wraz z kolejnością prac

Przybliżony plan remontu pokoi będzie wyglądał następująco:

 1. Demontaż wykładzin podłogowych i ściennych.
 2. W razie potrzeby – wymiana starych okien, drzwi wejściowych i klimatyzatorów.
 3. Wyrównanie ścian i sufitów.
 4. Okablowanie rur wodnych i grzewczych. W razie potrzeby wymienia się baterie i podgrzewane wieszaki na ręczniki. Równolegle można wykonywać prace elektryczne.
 5. Montaż konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych.
 6. Wyrównanie podłogi i montaż ogrzewania podłogowego.
 7. Prace tynkarskie ścian i sufitów, przygotowanie ich do nałożenia warstwy końcowej. Równolegle z pracami tynkarskimi mogą być wykonywane prace w zakresie układania płytek: wykańczanie toalety i łazienki. A także zacieranie i gruntowanie sufitu i ścian.
 8. Prace wykończeniowe rozpoczynają się od nałożenia dowolnych powłok wykończeniowych: farby, tapety itp. Kiedy ściany już będą gotowe, można wtedy przejść do sufitów, podłóg i drzwi.
 9. Montaż lamp, gniazdek, klimatyzatorów, włączników, listew przypodłogowych itp. Obejmuje to również montaż mebli do zabudowy i szafek kuchennych.
 10. Sprzątanie generalne. 

Przewagi zamówienia remontu w naszej firmie

Jeżeli wszystkie powyższe obliczenia okazały się zbyt skomplikowane i bardzo długie, jeśli nadal nie wiesz, od czego rozpocząć remont domu, jesteś już zmęczony, a przy tym remont nawet się jeszcze nie rozpoczął, to nadal doradzamy Ci ułatwić sobie życie i zwrócić się do nas do Euromed-Bud. Pomożemy Ci obliczyć, określić i zwizualizować pożądany wynik bez zbędnych kłopotów, odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy Ci wybrać najlepsze z najlepszych. Napisz do naszych managerów i ustal dogodny dla Ciebie termin, resztę zrobimy za Ciebie.

This will close in 0 seconds