Taras to szczególne miejsce, gdzie w przytulne letnie wieczory można zebrać całą rodzinę na obiad, urządzić grilla z przyjaciółmi lub postawić mały basen ku zazdrości sąsiadów. Z tego powodu taras zdecydowanie powinien być jednocześnie piękny i funkcjonalny. Aby to miejsce również okazało się stylowe, projektanci coraz częściej sięgają po pergolę. Co to jest, jak z niej korzystać i jakie ma funkcje, opisano w tym artykule.

Co to jest pergola i gdzie z niej korzystać?

Zrobić pergolę nad tarasem nie jest jakimś nowym, ale takim praktycznym i pięknym pomysłem. Jaka ona jest? Mówiąc najprościej, pergola to baldachim, lecz w nim nie ma ciągłego pokrycia. Pierwsze egzemplarze powstały z pnączy, które chroniły miejsce spoczynku przed palącym słońcem. Powtarzające się sekcje, które są połączone ze sobą belkami poprzecznymi, tworzą podporę pergoli. Taki projekt może być wolnostojący lub jako pełnoprawny element budynku. Z biegiem czasu pielęgnacja roślin zeszła na dalszy plan, a zielone liście przestały otaczać miejskie tarasy, pozostawiając u podstawy minimalistyczne drewniane belki na pergole. Dzięki takim konstrukcjom na tarasie pozostaje wystarczająca ilość światła, ale jednocześnie można cieszyć się tak mile widzianym chłodnym cieniem.

Miejsce, w którym zostanie umieszczona pergola, zależy od roli tej konstrukcji w Twoim domu. Może być ciekawym elementem dekoracyjnym z dodatkową funkcją użytkową, może stać się podporą dla roślin jako jej pierwsi przodkowie, lub też jej rolą będzie tworzenie cienia jak baldachim. Jedną z najpopularniejszych opcji umieszczenia tego projektu jest instalacja nad jadalnią na tarasie. Minusem jest brak ochrony przed deszczem, ale główną funkcją pergoli jest ochrona przed słońcem i stylowy wygląd.

Jakie są rodzaje pergoli?

Istnieje wiele rodzajów pergoli, w zależności od ich przeznaczenia, stylu i lokalizacji. Główne typy można sklasyfikować w następujący sposób:

  1. Według rodzaju lokalizacji:

– wolnostojąca;

– stacjonarna.

  1. Według rodzaju konfiguracji:

– daszek;

– markiza;

– altana;

– daszek;

– ławka;

– ekran;

– tunel.

  1. Według wybranego stylu:

– tradycyjny, który wyróżnia lakoniczna linia i równość dachu (w stylu country, śródziemnomorskim, eko, rustykalnym);

– nowoczesny, w którym dominuje pretensjonalność, sekcje o różnych konfiguracjach i połączeniu materiałów (dach wklęsły jak w stylu orientalnym lub odwrotnie dach wypukły jak w stylu zachodnim, do tej grupy należą również style high-tech i modern).

  1. Według kształtu:

– okrągła;

– kwadratowa;

– łamana.

  1. Według technologii:

– prosta;

– z dodatkowymi funkcjami w postaci oświetlenia, pełnowartościowej podłogi, ławek itp.

  1. Według rodzaju materiału podstawowego:

– metalowa;

– drewniana;

– plastikowa;

– kuta;

– kamienna lub z cegły;

– kombinowana.

  1. Według rodzaju konstrukcji:

– ogrodowa (spełnia tylko funkcję podtrzymywania pnączy);

– łukowata (dodatkowy akcent na strefę wejściową);

– mała (wygląda jak daszek, idealna dla właścicieli małych powierzchni);

– duża pergola (pełnowartościowa konstrukcja ze złożonym dachem i sekcjami).

 

Oczywiście odpowiedni dla Ciebie rodzaj będzie zależał od wielu różnych czynników. W większym stopniu o wyborze będą decydować: dostępność wolnej przestrzeni, Twoje wymagania dotyczące funkcji, które projekt powinien pełnić oraz styl, w jakim wykonana jest zewnętrzna elewacja domu.

Co będzie potrzebne do budowy?

Podobnie jak i w przypadku każdego remontu, przede wszystkim musisz stworzyć kompetentny projekt. Jeśli chcesz zrobić to sam, to przynajmniej będzie to obejmowało: wybór odpowiedniej lokalizacji, odpowiednich wymiarów, niezbędnych materiałów, przybliżonych szacunków. Jeśli chcesz skontaktować się z firmą, która zrobi wszystko za Ciebie, to potrzebujesz tylko pomysłu, przykładów, jaki efekt końcowy chcesz uzyskać i przybliżonego budżetu, który chcesz przeznaczyć na ten projekt. Reszta obliczeń spadnie na barki firmy budowlanej. Chętnie podejmiemy się tej misji i uratujemy Cię od ogromnej liczby skomplikowanych wzorów i liczb.

Jakie drewno wybrać i jak je przygotować?

Najczęściej pergole wykonuje się z jednego materiału (na przykład tylko z drewna lub tylko z metalu) lub kombinacji kilku materiałów (na przykład jeden do tworzenia górnych sekcji, a drugi do tworzenia podpór konstrukcji). W drugiej opcji często jest to połączenie drewna i metalu. Zwykle wybór głównego materiału dokonywany jest na korzyść dębu, modrzewia, klonu, sosny lub świerka. Zrobić pergolę nad tarasem na pewno nie warto z żadnego rodzaju drzew owocowych. Dokładniej, to się uda, tylko jakość i trwałość ostatecznej pracy może Cię przynajmniej rozczarować. Drewniane lub okrągłe bale są idealne do podparcia słupów, a deski wierzbowe lub sosnowe są idealne do górnych sekcji.

Oczywiście możesz użyć znacznie bardziej elitarnych i droższych gatunków drewna, ponieważ trwałość konstrukcji będzie bezpośrednio zależeć od twardości drewna. Jednak nawet te bardziej budżetowe opcje przetrwają daleko nie jeden rok przy odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu konieczne jest regularne traktowanie środkami hydrofobowymi (nie zapominaj, że ten projekt będzie musiał stać na ulicy w zupełnie różnych warunkach pogodowych). Dodatkowo konieczne jest stosowanie związków, które chronią drewno przed nagłymi zmianami temperatury oraz przed atakami owadów. Ponadto, aby zachować zgodność z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, używaj środków zmniejszających palność.

Jak rozpocząć instalację pergoli?

Przede wszystkim montaż pergoli nad tarasem należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego rodzaju konstrukcji. Rozmawialiśmy o nich nieco wyżej i mamy nadzieję, że pomogło to w dokonaniu właściwego wyboru. Drugim krokiem jest trzeźwa ocena swoich mocnych stron i zrozumienie, czy będzie można wykonać taki projekt samodzielnie. Być może będziesz potrzebować pomocy przyjaciół lub krewnych, a może lepiej od razu zacząć szukać zaufanej firmy, która weźmie wszystkie trudności na swoje barki.

Jeśli nadal masz pewność co do swoich umiejętności i chcesz samodzielnie zrobić pergolę nad tarasem, przygotuj niezbędne narzędzia, kup wybrane materiały i poprawnie oblicz miejsce, w którym chcesz zainstalować konstrukcję.

Miejsce instalacji będzie odgrywać jedną z kluczowych ról, ponieważ położenie odcinków, które stworzą cień nad wybraną lokalizacją, będzie zależeć również od kąta padania promieni słonecznych. Jeśli błędnie obliczysz kąt, to pergola będzie pełniła jedynie funkcje czysto dekoracyjne i na pewno nie zapewni Ci komfortowego pobytu w ogrodzie czy na tarasie, pomagając ukryć się przed palącym słońcem. W takim przypadku promienie przejdą bezpośrednio przez sekcje.

Wymiary

Wymiary pergoli będą bezpośrednio zależeć od dostępnej wolnej przestrzeni i celu, w jakim zdecydujesz się zainstalować konstrukcję. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca i potrzebujesz tylko pergoli nad ławką, będzie to zasadniczo różniło się od projektu pergoli, zaprojektowanej w celu zapewnienia cienia nad stołem jadalnym w ogrodzie. Decydujące w kwestii wielkości pergoli będzie również jej bliskość do budynku. Jeśli jest to jego kontynuacja, to należy wziąć pod uwagę skalę stosunku tych dwóch struktur.

Dodatkową wartością wpływającą na wielkość pergoli podczas tworzenia projektu będą wybrane materiały. Wszystko powinno wyglądać proporcjonalnie. Jeśli jesteś właścicielem małej powierzchni, to na przykład użycie kamiennych filarów byłoby całkowicie nieodpowiednie dla całego wnętrza. Należy również wziąć pod uwagę, że niskie pergole z małą drewnianą kratą mogą powodować dyskomfort i poczucie, że jesteś w pudełku.

Materiały

Pomimo dość dużej liczby różnych opcji pergoli, najpopularniejszymi materiałami do ich stworzenia są nadal drewno i metal. Dlatego proponujemy przyjrzeć się im bardziej szczegółowo. Każdy ma oczywiście swoje zalety i wady.

Z metalu uzyskuje się doskonałe pergole łukowe, ponieważ bardzo wygodnie jest je zginać. Opcją, w zależności od możliwości i budżetu, mogą być nawet cienkie pręty zbrojenia zespawane ze sobą. Konstrukcja metalowa może wytrzymać dziesięciolecia przy odpowiedniej pielęgnacji i obowiązkowej ochronie antykorozyjnej. Zwykle w tym celu gotowa pergola pokrywana jest podkładem i farbą do metalu. Mówiąc o farbie: metalową pergolę zawsze można przemalować, jeśli pojawi się taka chęć lub potrzeba. To świetna opcja, jeśli kolor wyblakł na słońcu lub stał się nieaktualny po zewnętrznej renowacji domu. Warto jednak pamiętać, że do stworzenia takiego projektu potrzebne będą dobre umiejętności spawalnicze. Jeśli ich nie masz, będziesz musiał od razu zaplanować koszt usług dobrego majstra.

Naturalne drewno oczywiście zajmuje pierwsze miejsce pod względem częstotliwości stosowania jako główny materiał do tworzenia pergoli i altanek. Może być sztucznie postarzane lub pozostawione z szorstkimi, nieociosanymi deskami, jeśli wymaga tego wybrany styl. Ponadto drewno doskonale łączy się z innymi materiałami, co czyni go najbardziej uniwersalną opcją. W porównaniu z metalem praca z drewnem z pewnością wymaga pewnych umiejętności, ale stworzenie takiej pergoli własnymi rękami będzie znacznie łatwiejsze.

Narzędzia

Minimalny zestaw narzędzi będzie zależał od wybranych materiałów. Na przykład, aby stworzyć drewnianą pergolę, będziesz potrzebować:

– wiertło i wiertarka do drewna;

– ruletka;

– dłuto;

– śrubokręt;

– pion;

– młotek;

– pędzle malarskie;

– wiertarka ręczna;

– drobnoziarnisty papier ścierny lub szlifierka;

– ołówek lub marker;

– kątownik;

– piła ręczna do drewna lub wyrzynarka elektryczna;

– zaciski;

– poziomica.

Jeśli jednak zdecydujesz się rozpocząć budowę metalowej konstrukcji i jesteś gotowy do spawania, będziesz potrzebować:

-spawarka;

– szlifierka kątowa;

– poziomica;

– ruletka;

– kątownik;

– ołówek lub marker;

– łopata;

– drut ocynkowany.

Jest to tylko minimalny orientacyjny zestaw do stworzenia pergoli własnymi rękami, możesz potrzebować dodatkowych narzędzi w tym procesie, w zależności od pożądanego końcowego rodzaju konstrukcji.

Osobliwości pergoli przymocowanych do budynku

Najważniejszą zaletą i cechą pergoli jest możliwość jej wzniesienia po zakończeniu budowy domu. Jeśli podczas budowy nowego domu nie uwzględniłeś w projekcie budowy pergoli lub jeśli nie było jej przy zakupie budynku z rynku wtórnego, to stworzenie jej po pewnym czasie nie będzie problemem. Nie wpłynie to w żaden sposób na stabilność ani wytrzymałość całego domu, ani nie spowoduje niepotrzebnych komplikacji, które zwykle można napotkać podczas remontów.

Również można odnieść:

– brak fundamentu, co znacznie skraca czas i koszty finansowe;

– brak ciągłego dachu i ścian, co jest zarówno plusem, jak i minusem decyzji na korzyść pergoli;

– otwarty dostęp do środka z dowolnej strony;

– ponieważ rozwój technologii postępuje w szybkim tempie, dziś istnieje pergola bioklimatyczna, która pozwala cieszyć się tym błogosławieństwem cywilizacji do późnej jesieni, a nie tylko w ciepłe letnie dni;

– stworzenie dodatkowego akcentu estetycznego dla całej działki i wyglądu domu.

Budowa metalowej pergoli

Główną cechą pergoli metalowych jest trwałość, łatwość konserwacji i niezawodność. Przy odpowiednim gruntowaniu i malowaniu dobrymi materiałami można zapomnieć o wszelkich trudnościach na najbliższe kilka lat. Na przykład drewniane pergole wymagają ciągłej wymiany powłok chroniących przed wilgocią i owadami. Konstrukcja metalowej pergoli wymaga specjalnych umiejętności spawalniczych, ale istnieje również opcja montażu na śruby. Dodatkowym plusem jest to, że metal ma przewagę w doborze kształtów, ponieważ można go wyginać. Materiał ten doskonale łączy się z kamieniem, cegłą i drewnem. Rolety można łatwo przymocować do metalowego stelaża, ułożyć wiklinowe maty lub podciągnąć markizę, co również dodaje zwrotności i ciekawego wyglądu.

Czy lepiej samemu zrobić pergolę na tarasem czy powierzyć to firmie?

Wszystko zależy od tego, jakie umiejętności posiadasz w momencie tworzenia pergoli nad tarasem, a także od rodzaju konstrukcji, na korzyść której dokonałeś wyboru. Jeśli mówimy o drewnianej pergoli, to jest szansa, że bez specjalnych umiejętności może skończyć się to dobrym wyglądem zewnętrznym. Oczywiście nie będzie to wyglądało tak atrakcyjnie, jak po pracy doświadczonego majstra lub firmy, ale i tak najprawdopodobniej uda się ją zbudować. Ale jeśli chodzi o konstrukcje metalowe, to bez dobrych umiejętności spawalniczych ta sprawa jest z góry skazana na niepowodzenie. Taka pergola będzie i wyglądać odpowiednio, i prawdopodobnie nie będzie miała nawet dobrej stabilności. Dlatego zanim wybierzesz między własnymi siłami a zamówieniem u specjalisty, musisz trzeźwo ocenić swoje umiejętności i zrozumieć, czy to naprawdę dobry pomysł.

Wniosek

Jak w przypadku każdego problemu dotyczącego remontu, przede wszystkim zawsze należy ocenić własne siły, ponieważ pogoń za oszczędnościami nie zawsze może się udać. Pergola choć i wprawdzie jest niezbyt skomplikowaną, ale nadal konstrukcją, która wymaga poprawnych obliczeń matematycznych, a także przynajmniej minimalnej wiedzy i doświadczenia do jej budowy. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru materiału lub obliczeń do prawidłowego montażu – z przyjemnością pomożemy Ci w tych trudnych kwestiach. Przyjdź do naszego biura i zgłoś swój pomysł, a my zajmiemy się resztą zadań.

This will close in 0 seconds