
Remont mieszkania z wielkiej płyty może być dość trudnym zadaniem, jeśli nie znasz wszystkich zawiłości pracy z tego typu obiektem. Ma dość dużą liczbę niedociągnięć i osobliwości, które mogą nie wpływać na poziom komfortu podczas pobytu, jeśli wiesz, jak prawidłowo z nimi pracować. Jakie dokładnie są niuanse remontu w bloku z wielkiej płyty i na co należy zwrócić szczególną uwagę – omówimy w tym artykule.
Izolacja termiczna – pierwszy priorytet
Obecnie ceny ogrzewania wcale nie są zachęcające. Dlatego efektywność energetyczna w domu to prawie pierwsze zadanie, na które należy zwrócić uwagę przed nadejściem chłodów i sezonu grzewczego. Według statystyk straty ciepła przez okna wahają się od 10% do 60%, do 55% strat ciepła może wystąpić na stykach ścian, co jest szczególnie ważne w przypadku bloków z wielkiej płyty, i do 45% przez ściany. Oznacza to, że przy niewłaściwej lub niewystarczającej izolacji termicznej możesz zapłacić ponad połowę kwoty za ogrzewanie ulicy. W domu z wielkiej płyty bardzo słabym punktem jest grubość ścian (w tym zewnętrznych), a także szwy międzypłytowe. Z tego powodu izolacja termiczna jest priorytetem przy planowaniu wszelkich prac remontowych.
W blokach z wielkiej płyty mieszkania zazwyczaj nie mogą pochwalić się dużą dostępną powierzchnią, co oznacza, że izolacja wewnętrzna zdecydowanie nie nadaje się do takiej przestrzeni. Oprócz ukrywania powierzchni, ta metoda ma również inne wady dla tego typu domu. Jedyną opcją, jaka pozostaje, jest izolacja zewnętrzna. Tu chcemy od razu zaznaczyć, że tylko doświadczony majster lub zespół specjalistów może właściwie wykonać taką pracę. Izolacja wykonana samodzielnie może spowodować jeszcze większe problemy z gromadzeniem się kondensatu, utratą ciepła i pojawieniem się pleśni.
Jak uszczelnić szwy międzypłytowe?
Istnieją co najmniej trzy główne nowoczesne metody uszczelniania szwów międzypłytowych:
- Uszczelnianie powierzchni. Ta metoda pracy ze szwami międzypłytowymi zakłada brak pracy przy ich otwarciu. Zamiast tego na złącze nakłada się nową warstwę dwuskładnikowego uszczelniacza poliuretanowego lub warstwę jednoskładnikowego uszczelniacza akrylowego. Ta metoda uszczelniania szwów międzypłytowych jest odpowiednia tylko wtedy, gdy stara warstwa mastyksu ma tylko niewielkie uszkodzenia. Na przykład są na nim pęknięcia, jednak materiał termoizolacyjny nie stracił swoich właściwości.
- Uszczelnienie szwu międzypłytowego z fugowaniem. Ta metoda pracy, w przeciwieństwie do poprzedniej, polega na całkowitym otwarciu starego szwu międzypłytowego i jego oczyszczeniu. Po tej procedurze w pustkach umieszcza się nową izolację, która jest pokryta od góry jedną lub kilkoma warstwami masy uszczelniającej. Najlepiej skonsultować się z majstrem w sprawie preferowanego rodzaju izolacji, ponieważ mają one różne cechy i nie zawsze mogą być odpowiednie w Twoim konkretnym przypadku. Główne cechy, które powinien posiadać ocieplacz do domu z wielkiej płyty, to: trwałość, odporność na wilgoć, ekstremalne temperatury i promieniowanie ultrafioletowe oraz dobra elastyczność. Wadą tej metody pracy jest obecność ubytków wewnątrz uszczelnionego szwa. Mogą one znacznie obniżyć trwałość i jakość uszczelnionych połączeń.
- Uszczelnianie „ciepły szew”. Ta technologia składa się z kilku kroków:
– przygotowanie szwów międzypłytowych, które wymagają izolacji. Ten krok obejmuje oczyszczenie połączeń i szwów z brudu, starej warstwy farby i uszczelniacza, wtrąceń przewodzących ciepło i pozostałości roztworu, który jest już pęknięty;
– przywrócenie integralności detali elewacji i spoin;
– prace nad dodatkową izolacją połączeń międzypłytowych;
– bezpośrednie uszczelnianie i izolacja termiczna połączeń międzypłytowych.
Izolacja zewnętrzna mieszkania
Remont mieszkania z wielkiej płyty powinien koniecznie obejmować zewnętrzną izolację mieszkania, jeśli nie została przeprowadzona wcześniej lub jest już w niezadowalającym stanie. Konieczna jest wymiana izolacji przynajmniej raz na 10-15 lat, w zależności od materiałów, które zostały wybrane do pracy i warunków atmosferycznych, w jakich znajduje się Twój dom. Izolacja zewnętrzna mieszkania z wielu powodów znacznie przewyższa izolację wewnętrzną. Jeśli Twój dom nie należy do żadnych walorów architektonicznych (a najprawdopodobniej tak nie jest), to nie powinno być problemów z izolacją zewnętrzną. Dlaczego warto dać pierwszeństwo tej konkretnej metodzie w porównaniu z izolacją wewnętrzną?
- Brak kondensacji. Jest to bardzo ważny punkt dla domu z wielkiej płyty, ponieważ sam jest podatny na kondensację i pojawienie się pleśni / grzybów.
- Nie kradnie i tak małej powierzchni mieszkania.
- Brak mostków termicznych tworzących się przez strop i ściany wewnętrzne. Co to jest i jak uniknąć ich pojawienia się – opowiemy dalej.
Czy do wykonywania takich prac wymagane są zezwolenia?
Prace z izolacją termiczną, która jest wliczona w remont mieszkania z wielkiej płyty, mogą być wykonywane tylko zgodnie z Ustawą „O budowie”. Określa ona wymagania o tym, aby wykonanie projektu termoizolacyjnego rozpoczynało się od powiadomienia właściwego organu. Kolejne czynności formalne to zarejestrowanie dziennika budowy, złożenie aktów od kierownika robót i ewentualnie inspektora robót oraz zawiadomienie kierownika budowy o planowanym terminie rozpoczęcia robót (co najmniej tydzień przed ich faktycznym rozpoczęciem).
Projekt budowlany musi zawierać szczegółowe informacje o materiałach użytych do wykonania systemu ociepleń, sposobach przygotowania powierzchni ściany do ocieplenia oraz jej zamocowania. Rysunki poglądowe przedstawiające indywidualne rozwiązania detali architektonicznych takich jak stolarka okienna i drzwiowa, ściany piwnic i poddaszy, płyty balkonowe, wykończenia spoin itp. muszą być również uwzględnione w planie.
Prace termoizolacyjne należy zaprojektować i wykonać w taki sposób, aby ocieplany budynek spełniał podstawowe wymagania dotyczące:
– nośności i stabilności;
– bezpieczeństwa przeciwpożarowego;
– higieny, zdrowia, środowiska;
– bezpieczeństwa użytkowania;
– ochrony przed hałasem;
– energooszczędności i izolacji termicznej.
Usuwanie mostków termicznych na oknach
Co to jest „mostek termiczny”? Jest to określenie odcinka konstrukcji (w tym przypadku okien) o niskim oporze cieplnym. Takie strefy można zwykle „wymacać”. Wystarczy zbliżyć rękę do jakiejś części okna i poczuć stamtąd powiew chłodu. Straty ciepła przez takie powierzchnie na oknach wynoszą zwykle około 30%, co znacznie wpływa na efektywność energetyczną i rachunki za ogrzewanie. Dodatkowymi problemami stają się również: pojawienie się pleśni / grzybów z ciągłej wilgoci, gromadzenie się kondensatu, naruszenie mikroklimatu wewnątrz pomieszczenia i, oczywiście, skrócenie żywotności całej konstrukcji okna.
Dla eliminacji takich mostków termicznych, najbardziej niezawodną opcją byłoby całkowite zastąpienie całego bloku okiennego najnowocześniejszymi wzorcami. Jednak ta opcja jest bardzo droga i jest najczęściej używana, gdy zdecydowanie nie ma opcji remontu, a bloki okienne naprawdę stały się przestarzałe. Najczęściej wystarczy tylko zmienić skosy, taśmę uszczelniającą, która z czasem może się zużywać, a także świetną metodą jest uszczelnienie szwów specjalnymi masami.
Minusy mieszkań w domach z wielkiej płyty
Domy z wielkiej płyty nie są niestety najbardziej idealnym typem mieszkania, jaki może być. Jeśli jednak jesteś właścicielem mieszkania w takim domu lub dopiero rozważasz zakup, musisz wcześniej zrozumieć, jakie wady napotkasz. Jak mówi przysłowie, „ostrzeżony jest uzbrojony”. Pracując z niedociągnięciami tak wcześnie, jak to możliwe, możesz uzyskać szansę na ich maksymalne wyrównanie. Tak więc najczęstsze niuanse, które zwykle dotyczą prawie każdego domu z wielkiej płyty, to:
- Słaba izolacja akustyczna i cieplna. Stare „babcine metody” były typowym malowniczym dywanem na ścianie. A przecież dopiero z czasem udało nam się rozwikłać tę tajemnicę i przekonać się, że w rzeczywistości był to nie tylko modny w tamtych latach element wystroju, ale także dodatkowa izolacja akustyczna. Domy z wielkiej płyty wcale nie mogą pochwalić się dobrą grubością ścian, co oznacza, że właściciel będzie musiał zadbać o komfortowy pobyt w domu. Izolacja akustyczna to dość kosztowne przedsięwzięcie, które ponadto kryje w sobie dość dużą część powierzchni, w zależności od sposobu jej montażu. Jednak bez tego na pewno usłyszysz dialog od sąsiadów. To prawda, że jeśli nadal możesz przyzwyczaić się do ciągłego hałasu w tle, to w odniesieniu do izolacji termicznej tutaj kwestia oszczędności na materiałach zdecydowanie nie jest tego warta. Dzięki dobrej efektywności energetycznej będzie można zaoszczędzić porządną kwotę na ogrzewaniu zimowym, co być może w ciągu pierwszych kilku lat zwróci koszty poniesione na dobrą izolację ścian i wymianę okien.
- Układ. Wygoda aranżacji pomieszczeń często rodzi pytania, ale rozwiązanie tego problemu jest tak proste jak w monolitycznym domu, na pewno się nie sprawdzi. W typie panelowym zabronione jest przenoszenie ścian, ponieważ opiera się na nich cała konstrukcja domu, co może być obarczone całkowitym zniszczeniem. Czasami można liczyć na zatwierdzenie projektu budowy łuku w miejscu pełnoprawnej ściany, jednak można to osiągnąć tylko pukając w drzwi struktur państwowych.
- Wilgoć. Stosując podczas budowy materiały o niskiej jakości, brak dobrej wentylacji i zły stan szwów między płytami, na pewno napotkasz problem zawilgocenia, zagrzybienia i pleśni. Ten problem również można rozwiązać, ale należy go stale bardzo uważnie monitorować.
- Brak parkingu podziemnego. Jeśli mieszkasz w małym miasteczku i jesteś szczęśliwym posiadaczem garażu lub miejsca parkingowego w pobliżu domu, ten problem nie będzie dla Ciebie istotny. Ale jeśli mieszkasz w metropolii, która z pewnością nie jest zadowolona z dostępności bezpłatnych miejsc dla samochodów, ustalenie, gdzie zaparkować samochód bez parkingu podziemnego, stanie się codziennym zadaniem.
Etapy przygotowania do remontu mieszkania
- Oszacuj budżet. Przede wszystkim oczywiście musisz zrozumieć, ile chcesz wydać na remont mieszkania z wielkiej płyty. Po pierwszych konsultacjach w naszym biurze i zapoznaniu się z Twoim obiektem przedstawimy wstępny kosztorys prac. Oczywiście niektóre punkty można dostosować, w zależności od życzeń i budżetu. Warto jednak pamiętać, że remont mieszkania z rynku wtórnego często może być nieprzewidywalny i obarczony ukrytymi wadami, które mogą ujawnić się dopiero po rozpoczęciu pracy. Z tego powodu nadal zalecamy pozostawienie części budżetu na nieprzewidziane wydatki. Chcemy również zauważyć, że każdy remont ma swój własny minimalny koszt, taniej od którego po prostu niemożliwe będzie wykonanie remontu. Dlatego przed rozpoczęciem prac radzimy skontaktować się z naszym menedżerem w celu szczegółowego omówienia Twoich życzeń.
- Zrób szczegółowy projekt przyszłego mieszkania. Jeśli planujesz dokonywać napraw tylko na własną rękę, musisz dokładnie przestudiować kwestię budżetowania. Oczywiście nadal nie będzie to w 100% dokładne, ale zrozumiesz przynajmniej liczby przybliżone. Projekt powinien zawierać nie tylko kalkulacje finansowe, ale także rozplanowanie okablowania elektrycznego, innej komunikacji wewnętrznej, rozmieszczenie mebli i urządzeń, gniazdek, włączników, lamp i sporo bardzo ważnych drobiazgów. Pozwoli to maksymalnie uprościć remont mieszkania z wielkiej płyty i wszelkich innych prac budowlanych w przyszłości. Jeśli pozwala na to Twój budżet, to gorąco polecamy skontaktowanie się z dobrym projektantem, który profesjonalnie wykona tę skomplikowaną i żmudną pracę.
- Wybierz materiały. Wybór materiałów dla remontu będzie oczywiście zależał od stylu całej przestrzeni, budżetu, życzeń i reputacji producentów. Zdecydowanie polecimy Tobie firmy, w których stosunek ceny do jakości będzie na najwyższym poziomie. Współpracujemy tylko ze sprawdzonymi dostawcami, którzy już osiedlili się w wielu naszych zakładach.
- Przygotuj mieszkanie. Przed rozpoczęciem pracy powinieneś spróbować jak najbardziej uwolnić mieszkanie od wszystkich rzeczy, mebli i urządzeń. Pomoże to zachować je w nienaruszonym stanie, a także pozwoli zespołowi budowlanemu na wygodniejszą pracę. Jeśli nie masz dodatkowej przestrzeni, na której mógłbyś wynieść swoje rzeczy, możesz wynająć magazyn. Jak wybrać idealne miejsce – opowiadaliśmy w artykule «Remont mieszkania w bloku». Jeśli Twój budżet nie jest przeznaczony na dodatkowe koszty wynajmu, to musisz przynajmniej uchronić wszystkie rzeczy w jak największym stopniu, owijając je specjalną folią budowlaną.
- Wykonaj pomiary. Jeśli dokonujesz remontu własnymi rękami, musisz dokładnie wykonać wszystkie niezbędne pomiary pomieszczeń, aby poprawnie obliczyć ilość materiałów. W tym celu zalecamy wypożyczenie miarki laserowej, która może dawać dokładniejsze odczyty, a korzystanie z niej będzie znacznie wygodniejsze niż w wersji klasycznej. Jeśli remont jest przeprowadzany przez firmę budowlaną, ta pozycja Cię nie dotyczy, ponieważ wszystkie pomiary zostaną wykonane przez majstrów bez Twojego udziału.
- Przenieś rury wodne, komunikację grzewczą i liczniki.
Wniosek
Nic w naszym świecie nie może pochwalić się doskonałością. Dlatego wybierając dom do kupienia lub wynajęcia, musisz z góry rozumieć, z jakimi trudnościami się spotkasz. Tylko widząc pełny obraz niedociągnięć, możesz trzeźwo rozważyć swoją decyzję na korzyść jednej z opcji. Jeśli już stałeś się właścicielem mieszkania w domu z wielkiej płyty i chcesz w nim mieszkać w komforcie, czyli przeprowadzić maksymalnie prawidłowy remont, z chęcią podpowiemy, na co zwrócić uwagę. Nasza firma już nie raz wykonywała prace budowlane w tego typu domach, i na pewno wiemy jak sprawić, by remont mieszkania z wielkiej płyty był idealny. Przyjdź do naszego biura, a omówimy wszystkie niezbędne kroki, aby Twój wymarzony dom stał się rzeczywistością.