Jednym z najważniejszych pokoi, wywołujących czułość i podziw u każdego rodzica jest pokój dziecięcy. Być może żaden inny pokój w domu nie cieszy się taką uwagą jak ten. W końcu tworzymy tę przestrzeń nie tylko dla siebie, ale także dla najważniejszej osoby w naszym życiu. A jeśli dziecko przez jakiś czas żyło bez przestrzeni osobistej i tak o tym marzyło, to staje się to najbardziej odpowiedzialną misją. Jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci, jaką wybrać kolorystykę i jak prawidłowo umeblować strefy w przestrzeni dziecięcej, opowiemy w tym artykule.

Co należy uwzględnić w pokoju dziecięcym?

Prawidłowe planowanie to klucz do sukcesu w każdej sprawie, związanej z budową i remontem. Pokój dziecięcy na pewno nie będzie wyjątkiem od tej reguły. Istnieje jednak również szereg niewypowiedzianych zasad, które pomogą uczynić pokój dziecięcy nie tylko funkcjonalnym i pięknym, ale także i bezpiecznym. Nasz TOP 5 wygląda następująco:

  1. Używaj ekologicznych materiałów do remontu pokoju dziecięcego.
  2. Wyposaż pokój tak bezpiecznie, jak to możliwe, w zależności od wieku dziecka. Używaj wtyczek do gniazdek, dobrych mocowań do dużych mebli i urządzeń, jeśli będą obecne w pokoju dziecięcym. Wybierz antypoślizgową wykładzinę podłogową i staraj się unikać ostrych narożników.
  3. Wybierz neutralne kolory do dekoracji pokoju. Pozwoli to nie przeciążać delikatnego układu nerwowego niemowląt. W przypadku starszych dzieci możesz dodatkowo wybrać jasne akcenty kolorystyczne.
  4. Stwórz odpowiedni układ i jasne miejsce dla każdego elementu. Pomoże to wyrobić nawyk zbierania zabawek po każdej grze i uchroni Cię przed kłótniami w przyszłości z powodu ciągłego bałaganu.
  5. Jeśli pozwala na to przestrzeń, to wydziel miejsce w pokoju dziecięcym nie tylko na odpoczynek, ale także i na rozrywkę.

Jak podzielić jeden pokój dla dwójki dzieci?

Będąc szczęśliwym posiadaczem ogromnego czteropokojowego mieszkania, problem osobistej przestrzeni w ogóle się nie pojawia. Ale co zrobić, jeśli w rodzinie jest już dwoje dzieci, a dostępny jest tylko jeden pokój dziecięcy? W rzeczywistości problem ten można całkowicie rozwiązać na wiele różnych sposobów. Najważniejsze z nich to:

  1. Szafy i stojaki. Będą pełnić rolę nie tylko elementu zagospodarowania przestrzennego, ale także funkcjonalnego. W takich szafkach doskonale sprawdzą się dekoracje, rzeczy osobiste dzieci czy książki.
  2. Podium. Ta opcja jest możliwa tylko wtedy, gdy Twoje dzieci są już na tyle duże, aby budować wzgórza w ich miejscach przebywania. W przypadku bardzo małych dzieci ta opcja będzie niedopuszczalna, ponieważ stanie się traumatyczna.
  3. Drzwi przesuwne. Ta opcja nie będzie miała dodatkowej funkcjonalności i wymaga dodatkowych kosztów instalacji oraz samego płótna, jednak pozwala podzielić pomieszczenie na dwie w pełni autonomiczne części.
  4. Przegroda z płyt gipsowo-kartonowych. Ta opcja może wizualnie pochłonąć kilka metrów kwadratowych, ale pozwoli poważnie i trwale podzielić przestrzeń dla każdego z dzieci.
  5. Zasłony i ekrany. Ta metoda podziału na strefy jest podobna do poprzedniej, ale będzie bardziej mobilna, ponieważ zasłony można zawsze odsunąć i ponownie połączyć dwie przestrzenie w jedną. Zaletą tej metody jest również dodatkowe ściemnianie.

Jak urządzić strefy:

Strefa do spania

Nawet w przypadku obecności stref do pracy i zabaw, miejsce do spania jest głównym miejscem w pokoju dziecięcym. W zależności od dostępnej przestrzeni i liczby dzieci dobierane jest optymalne łóżko. Jeśli jest jedno dziecko i jest wystarczająco dużo miejsca, to łóżko umieszcza się osobne, ale jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, doskonałym rozwiązaniem byłoby łóżko na drugim poziomie, pod którym znajduje się strefa do pracy. Pod warunkiem, że jest dwoje dzieci, są też dwa rozwiązania: łóżko piętrowe lub osobne łóżka pojedyncze.

Obok łóżka zwykle umieszczana jest szafka na rzeczy osobiste oraz szafka na ubrania. Ponadto, jeśli dzieci są jeszcze małe, potrzebne jest dodatkowe miejsce na lampkę nocną.

Strefa do zabaw

Strefa do zabaw będzie wyglądała inaczej w zależności od wieku dziecka. Najczęściej mieści stojaki z zabawkami i dywanik dla wygodnego przebywania na podłodze. Dodatkowo może być wigwam, basen z piłkami oraz inne elementy rozrywkowe. Starsze dzieci nie będą potrzebowały tyle miejsca na zabawki, ale na pewno będą potrzebować rzeczy, które odzwierciedlają główne hobby dziecka. Na przykład dla fanów gier komputerowych będzie to wygodny fotel do gier i duży monitor, a dla tancerzy potrzebne będzie duże lustro. Doskonałym uzupełnieniem kącika zabaw dla każdego dziecka będzie również kącik sportowy ze ścianką szwedzką, kółkami i liną.

Strefa do nauki dla dwojga dzieci

Konieczność zaaranżowania tej strefy pojawia się, gdy dziecko kończy 5 lat. Powinno być biurko, krzesło, lampa stołowa, szafki, piórniki i stojaki do przechowywania zeszytów, podręczników i artykułów piśmiennych. W przypadku starszych dzieci dodatkowo wymagany jest laptop lub komputer. Strefa do nauki jest zwykle oddzielona przegrodą, która pomaga nie rozpraszać sie i skupić się na głównym zadaniu. Kiedy dwoje dzieci mieszka w pokoju, miejsce do pracy może być wspólne lub oddzielne, w zależności od wolnej przestrzeni i wieku dzieci.

Strefa do przechowywania

Miejsce do przechowywania powinno być obecne we wszystkich obszarach pokoju dziecięcego. W obszarze roboczym są to szafki i piórniki na przybory szkolne. W strefie do zabaw są to stojaki i pudełka na zabawki. W strefie rekreacyjnej są to szafki nocne na rzeczy osobiste oraz szafki na ubrania. Również funkcję przestrzeni do przechowywania doskonale spełniają przegrody do podziału na strefy, jeśli są zaprojektowane z dodatkowymi komórkami.

Rozwiązania kolorystyczne

Jeśli w pokoju będzie mieszkać dwoje lub więcej dzieci, to lepiej wybrać neutralną kolorystykę pokoju dziecięcego. Dobrze wpływa to na ogólny stan dziecka: pomaga nie rozpraszać się podczas odrabiania lekcji i odpręża system nerwowy po ciężkim dniu. W przypadku starszych dzieci możesz dodać jasne akcenty kolorystyczne, które pomogą wyrazić ich osobowość.

Pokój dziecięcy dla dwóch chłopców

Przede wszystkim musisz zdecydować, w jakim stylu powstanie pokój dla dwóch przyszłych mężczyzn. Komunikując się z naszymi małymi klientami najczęściej ich upragnione motywy dla przyszłego pokoju dziecięcego wyglądają następująco:

– sportowy styl;

– piraci;

– motyw morski;

– roboty;

– sceny ze zwierzętami;

– niektóre popularne kreskówki.

Jednak tutaj należy polegać nie tylko na pragnieniach dzieci, ale także na ich własnych możliwościach. Musisz stworzyć całościowy styl nie tylko kolorem ścian i kilkoma plakatami, tutaj będziesz musiał ciężko popracować nad szczegółami. Często też pragnienia kilkorga dzieci nie pokrywają się i trzeba być bardzo wyrafinowanym, aby stworzyć we wspólnym pokoju motyw morski w sportowym stylu. Nasi projektanci są gotowi na takie wyzwania i mają już w zanadrzu kilka zapasowych opcji.

Strefowanie we wspólnym pokoju dla dwójki dzieci odbywa się przy użyciu własnego zestawu mebli dla każdego dziecka. Najczęściej na środku każdej przestrzeni znajduje się łóżko, szafka nocna oraz krzesło/fotel. Półki na książki można umieścić nad łóżkiem. We wspólnym pokoju znajduje się biurko i szafa. Jeśli obszar nie pozwala na zainstalowanie dwóch wolnostojących łóżek, musisz wybrać łóżko piętrowe lub meble-transformery.

W warunkach, w których brakuje miejsca na pojedyncze meble, nadal radzimy zostawić przynajmniej półkę na książki, szafkę lub niewielkie miejsce na rzeczy osobiste, które będą należeć tylko do jednego konkretnego dziecka. To bardzo ważne: mieć własną autonomiczną przestrzeń, nawet jeśli jest bardzo ograniczona.

Pokój dziecięcy dla dwóch dziewczynek

Motywy wnętrz dla dziewczynek zwykle wyglądają następująco:

– księżniczki;

– wróżki;

– syreny;

– postacie z ulubionych kreskówek.

Podobnie jak chłopcy, małe księżniczki często mają nieporozumienia w projektowaniu wspólnego pokoju. Wtedy są tylko trzy opcje rozwiązania problemu. Po pierwsze: znajdź kompromis i ustal, co będzie pasować obu dziewczynkom. Po drugie: wybierz neutralne odcienie do pokoju. Po trzecie: udekoruj przestrzeń w dwóch różnych stylach, ale bardzo ważne jest, aby te strefy i kolory były przynajmniej w jakiś sposób połączone.

W pokoju dziewczynek szczególnie ważne miejsce zajmuje odpowiedni wystrój. Jednak wybierając takie elementy warto pamiętać, że dzieci bardzo szybko rosną, a ich upodobania zmieniają się błyskawicznie. Dlatego zdecydowanie radzimy od razu wybrać neutralne dekoracje, które na pewno nie wyjdą z mody przez najbliższe kilka lat, aż do kolejnej kosmetycznej aktualizacji.

Bardzo ważne jest wyodrębnienie w pokoju dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Dziewczynki uwielbiają różne pudełka na kółkach, półki i stojaki (mogą być nietypowych kształtów lub kolorów). Jeśli siostry mają wystarczająco dużą różnicę w wieku, to starsza musi mieć miejsce, do którego młodsza nie będzie miała dostępu.

Rozwiązania dla dzieci różnej płci

Jeśli w pokoju dziecięcym mieszkają dzieci różnej płci, z pewnością nie obejdzie się bez odpowiedniego podziału na strefy. W takim przypadku pokój warunkowo będzie musiał zostać podzielony na dwie równe części, w których będą dwa oddzielne obszary rekreacyjne, dwie sypialnie i dwa miejsca pracy. Idealnie byłoby, gdyby strefy do zabaw mogły być również podzielone na dwie, ale można obejść się i wspólną strefą, jeśli każde dziecko ma będzie miało osobne miejsce do przechowywania swoich zabawek.

Jeśli chodzi o paletę kolorów, w takim pokoju można zastosować dwa różne kolory dla każdego dziecka (i nie musi to być stereotypowy różowy i niebieski!). Można też wybrać kolor uniwersalny, uzupełniony innymi jasnymi elementami dekoracyjnymi. Strefowanie przestrzeni można wykonać dowolną z opisanych wcześniej metod. Pozostałe zasady nie będą się w żaden sposób różnić od projektu pokoju dziecięcego dla dzieci o tej samej płci. Przestrzeń osobista to klucz do wygodnego życia dla każdego dziecka, niezależnie od płci.

Meble-transformery w pokoju dziecięcym

Meble-transformery do pokoju dziecięcego to prawdziwe znalezisko, zwłaszcza jeśli każdy metr kwadratowy jest tak bardzo cenny. Obecnie są dostępne:

– łóżka-transformery;

– systemy przechowywania rzeczy;

– zestawy mebli;

– biurka.

Wszystkie one wyjeżdżają, składają sie, wysuwają się i wykonują jeszcze milion innych funkcji, aby nie zajmować tak cennej przestrzeni. A dzięki prostym mechanizmom z czasem nawet dziecko może korzystać z takich mebli.

Wykończenie

Wykończenie to nie tylko kolor ścian. Bardzo często w pomieszczeniach, w których mieszka jednocześnie kilkoro dzieci, dekoracja pełni rolę wizualnego podziału na strefy. Ten sam manewr będzie dotyczył pokoju, w którym mieszka jedno dziecko. Za pomocą dekoracji można wizualnie zarysować strefy do zabaw, pracy i odpoczynku.

Akcesoria do pokoju dziecięcego

Obecność akcesoriów w pokoju dziecięcym jest dokładnie tym, co odróżnia go od każdej innej przestrzeni w domu. Z ich pomocą możesz od razu zrozumieć, kto tu mieszka i czym się interesuje. Poproś dziecko, aby wybrało swoje ulubione zabawki, narysowało kilka obrazków i wykonało parę robótek ręcznych. Wszystko to idealnie wpasuje się w uniwersalne wnętrze pokoju dziecięcego. Natomiast jeśli już masz określony motyw wnętrza, to wybierz akcesoria, które uzupełnią integralność obrazu.

Oświetlenie w pokoju dla dwójki dzieci

Zazwyczaj oświetlenie jest rzadko używane jako sposób na sztywne strefowanie pokoju, ponieważ istnieją znacznie bardziej wydajne i budżetowe metody. O rodzaju i źródle światła decyduje miejsce w pomieszczeniu: lampka nocna i kompaktowa lampka do czytania w strefie odpoczynku, jasne oświetlenie w strefie do zabaw, lampka stołowa w miejscu do pracy itp. Aktualnymi dla sterowania źródłami światła będą wtedy przełączniki przelotowe. Pamiętaj, aby wziąć to pod uwagę jeszcze na etapie opracowania projektu.

Jak wizualnie powiększyć przestrzeń?

Jak i w każdym pomieszczeniu, najlepszym pomocnikiem do wizualnego powiększenia przestrzeni będą jasne odcienie i obecność dużych luster. Wybierz jednolite kolory lub drobny wzór na pokrycie ścienne. Za pomocą pionowego paska możesz wizualnie podnieść wysokość sufitu, a za pomocą poziomego paska możesz dodać szerokości. Odpowiednie światło również pomaga wizualnie powiększyć przestrzeń.

Wniosek

Urządzenie małego pokoju dla dwójki dzieci – to oczywiście jest bardzo trudne, ale rozwiązywalne zadanie. Wspólne decyzje, preferencje obojga dzieci, kompromisy, odpowiednie zagospodarowanie przestrzenne i dobór uniwersalnych mebli – wszystko to ułatwi i tak już trudny proces remontu. Przyjdź do naszego biura, aby nasi projektanci mogli stworzyć idealny pokój dziecięcy dla Twojego domu, w którym każde dziecko z pewnością będzie miało swoją osobistą przestrzeń.

This will close in 0 seconds