Nic dziwnego, że mówią, że spotykają po ubraniu, i dotyczy to nie tylko ludzi, ale także każdego domu. Pierwszą rzeczą, jaką każdy widzi, gdy znajduje się w pobliżu Twojego domu, jest podjazd do niego. Jeśli zamierzasz sprzedać swój dom w przyszłości, a nawet zbudować go od razu na przyszłą sprzedaż, to podjazd może stać się jego wizytówką.

Jakim powinien być nowoczesny podjazd do domu?

Nowoczesny podjazd do domu może być wykonany w zupełnie różnych wariantach, w zależności od wyglądu elewacji, stylu, gustu i możliwości finansowych. Do tej pory coraz bardziej popularne stają się następujące opcje estetyczne:

– szerokie wejście z dużą podłogą wyłożoną kafelkami i kilkoma schodkami. Do niego przylega mały, oświetlony ogród z kamiennym tłem i listwami;

– minimalistyczny ogród przy podjeździe. Zwykle sadzone są bezpretensjonalne rośliny zewnętrzne, ziemia w ich pobliżu pokryta jest średnimi lub dużymi kamieniami ozdobnymi;

– tropikalny ogród na całej ścieżce prowadzącej od bramy do wejścia do budynku;

– jeśli budżet jest ograniczony, należy zwrócić uwagę na prostotę i ścisłą geometrię. Stworzy to poczucie porządku i schludności;

– beton na podłodze i ścianach oraz ciepłe oświetlenie stworzą idealny tandem;

– przystrzyżony zielony trawnik i ścieżka starannie wybrukowana dużym kamieniem;

– całkowicie biała grupa wejściowa, uzupełniona dużymi zielonymi roślinami doniczkowymi.

Generalnie najpopularniejsze opcje projektowania nowoczesnego podjazdu do domu to przestronne wejście do domu, dobre oświetlenie, montaż różnego rodzaju ram, które spełniają zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne, zastosowanie materiałów takich jak: płyty kamienne, cegła, drewno, szkło, beton architektoniczny.

Na co zwrócić uwagę przy dekorowaniu podjazdu do domu?

Podjazd do domu to jedna z pierwszych czynności budowlanych, nad którą należy zastanowić się jeszcze przed rozpoczęciem pełnowymiarowych prac. W rzeczywistości wielu, kupując działkę, nawet nie myśli, że to zadanie będzie dość trudne, jeśli opcja prostego, gładkiego podjazdu z najzwyklejszym płótnem i bramą nie jest dla Ciebie. Będziesz musiał ciężko pracować, przestudiować problem i wybrać sposoby, dzięki którym wreszcie uda się zrobić prawidłowy nowoczesny podjazd do domu. Zwykle przed rozpoczęciem budowy musisz wykonać następujące czynności:

– zapoznać się z regulacjami rządowymi i zasadami spółki partnerskiej / organizacji / firmy zarządzającej, która działa w Twojej okolicy;

– określić miejsce wjazdu na teren, biorąc pod uwagę położenie głównej drogi i relief sąsiedniego terenu;

– samodzielnie lub z pomocą specjalisty (w zależności od złożoności sytuacji i posiadanej wiedzy) opracować projekt podjazdu;

– określić opcje aranżacji w oparciu o wygląd zewnętrzny przyszłego domu, możliwości terenu i swoje preferencje;

– przygotować teren, oczyszczając go z gruzu i niepotrzebnych przedmiotów, maksymalnie wyrównując miejsce przyszłego podjazdu;

– przeprowadzić prace nad aranżacją podjazdu.

Opracowując projekt nowoczesnego podjazdu do domu, należy od razu określić miejsce przed bramą, w którym samochody mogą zatrzymać się na krótki czas, a także miejsce do parkowania długoterminowego. Jeśli pozwala na to teren, musisz również wziąć pod uwagę miejsce na samochód gościnny i pojazdy specjalne (strażacy, karetki pogotowia, ciężarówki budowlane itp.).

Z czego zrobić nowoczesny podjazd do domu?

Obecnie istnieje wiele opcji urządzenia drogi dojazdowej, i od zera do budynku, i dla jej wykończenia. Wszystko zależy od początkowych danych działki do budowy i twoich możliwości finansowych. Decydując się na opcje, przede wszystkim musisz zrozumieć, czy chcesz sam zająć się organizacją podjazdu, czy jesteś gotowy zatrudnić dobrego majstra. Oczywiście, jeśli sytuacja w ogóle pozwala na dokonanie takiego wyboru. Niektóre opcje są niemożliwe dla samodzielnego wdrożenia, co oznacza, że na pewno nie będą Ci odpowiadać, jeśli Twój budżet jest bardzo ograniczony. Zasadniczo jako powłokę wykończeniową stosuje się następujące opcje:

Podjazd do domu z płyt betonowych

Taka powłoka ma szwy stykowe i nie układa się jednym kawałkiem lub wypełnieniem. Niestety szwy te mogą z czasem zacząć niszczyć się z powodu osiadania gleby i obciążeń. Prowadzi to do naruszenia równości nawierzchni drogi.

Podjazd do domu z płyt chodnikowych

Jest to trwała i wytrzymała powłoka, poza tym ma bardzo dobry, schludny wygląd. Często można wybrać kolor i kształt, który będzie pasował do całej grupy wejściowej i zewnętrznej elewacji domu. Warto jednak pamiętać, że ułożenie takiej powłoki zajmie dużo czasu, finansów i dobrych umiejętności odpowiedniego specjalisty. Jest to prawie niemożliwe, aby zrobić to samemu.

Brukowany podjazd do domu

To podjazd budżetowy, który można zrobić samemu, ale nie ma tu mowy o równości pokrycia. Jeśli Twoje finanse nie pozwalają Ci na skorzystanie z innych opcji, to jest to jedyny przypadek, gdy taka opcja jest odpowiednia.

Żwirowy podjazd do domu

Dość duża liczba osób używa żwiru jako warstwy nawierzchniowej. Nie potrzebuje specjalnych umiejętności, ani dużo czasu, ani ogromnych nakładów finansowych. Jednak po prostu żwirowanie drogi jest bardzo kiepską opcją przy obecności systemu odwadniającego, co zostanie omówione bardziej szczegółowo w dalszej części tego artykułu.

Podjazd do domu normy i pozwolenia

Przepisy państwowe zakładają, że ich przestrzeganie pozwoli Ci nie stwarzać żadnych przeszkód na Twoim podjeździe dla innych osób, i będzie można wygodnie korzystać z podjazdu i Tobie, i pojazdom. Podstawowe normy:

– szerokość podjazdu powinna wynosić co najmniej 3 m;

– wjazd na skrzyżowaniu z drogą musi mieć poziom zbieżny z poziomem jezdni;

– przy organizacji drenażu w rowie jezdni konieczne jest zastosowanie rury o średnicy większej niż 30 cm i długości większej niż 4,5 m;

– w miejscu, w którym Twój podjazd przylega do głównej jezdni, musi znajdować się rozszerzenie co najmniej 8-8,5 m, które może zapewnić promień skrętu co najmniej 5 m;

– stopień nachylenia wykopu pokrywa się ze stopniem nachylenia rury pod jezdnią.

Jako właściciel działki możesz samodzielnie określić urządzenie podjazdu, musisz jednak liczyć się z tym, że Twój podjazd nie powinien kolidować z głównym przepływem samochodów na głównej drodze. Miejsce parkingowe dla Twojego samochodu nie może znajdować się w części wspólnej i nie może przeszkadzać w ruchu na głównej drodze przed Twoim domem. Ponadto przy opracowywaniu projektu podjazdu do domu konieczne jest uwzględnienie wszystkich wymagań, które zostały zaakceptowane przez spółkę zarządczą w Twojej okolicy.

Opcje urządzenia podjazdu:

Łatwy, równy podjazd

Ta opcja urządzenia podjazdu wejścia jest tak prosta, jak to tylko możliwe i „referencyjna”. Aby ją ożywić, wystarczy położyć nawierzchnię i umieścić bramę o wymaganej szerokości. Taki jackpot jest jednak dość rzadki i bardziej prawdopodobne jest, że podjazd będzie musiał zostać zbudowane przy użyciu zupełnie innych technologii.

Podjazd z urządzeniem systemu kanalizacji

Przy aranżacji terenu zaleca się ułożenie systemu odwadniającego wzdłuż drogi. Zasada ta ma swoje konsekwencje w postaci wykonania podjazdu na drodze drenażowej stosując rurę o średnicy 30-50 cm (w zależności od objętości wody do odprowadzenia). Nie da się po prostu zasypać rowu, w takim przypadku cały system traci sens, ponieważ po prostu nie będzie spełniał swojej funkcji. Oznacza to, że należy przemyśleć plan, który zapewni zarówno dobry podjazd, jak i nie stanie się przeszkodą w funkcjonowaniu systemu odwadniającego.

Oprócz tak klasycznej opcji urządzenia podjazdu z odwodnieniem, istnieje również opcja urządzenia podjazdu o podwyższonej wytrzymałości. Oznacza to budowę dodatkowych ścian betonowych. Ważną zasadą jest również to, że przy urządzaniu takich podjazdów rura musi mieć nachylenie podobne do dna rowu, to znaczy rura musi być ułożona równolegle do dna rowu. Po zasypaniu rury woda nie powinna przeciekać przez wzniesiony przez Ciebie nasyp.

Podjazd przez rów

Istnieje dość duża liczba sposobów na zbudowanie podjazdu przez rów, a wszystkie mają zupełnie inny koszt, czas wykonania i wymagania dotyczące kwalifikacji majstra. Trzy najczęściej wykorzystywane opcje tego zadania to:

  1. Budowa podjazdu z płyt betonowych. W takim przypadku najpierw musisz dokonać wyboru na korzyść jakiegoś jednego rodzaju płyt żelbetowych. Będzie to zależeć od szerokości samego rowu. Takie płyty mają wystarczająco dużą wytrzymałość i mogą wytrzymać nawet całkowicie załadowaną ciężarówkę. Należy jednak pamiętać, że same płyty mają dość dużą wagę, co oznacza, że gdy ciężki pojazd wjedzie w ten obszar, nacisk na podłoże będzie bardzo duży. Aby po krótkim czasie gleba nie opadła i nie trzeba było ponownie zajmować się kwestiami podjazdu, należy od razu rozważyć wzmocnienie tej sekcji.
  2. Wykorzystanie tarcicy, profili metalowych i blach żelaznych. Ostatnia opcja będzie dostępna tylko wtedy, gdy Twój budżet jest bliski nieograniczonemu, ponieważ ma dość wysoki koszt. Będziesz musiał użyć tylko nowego materiału, ponieważ używany zdecydowanie nie nadaje się do tych celów. Ponadto konieczne będzie zatrudnienie wysoko wykwalifikowanego spawacza: samodzielne złożenie niezbędnej konstrukcji na pewno nie będzie możliwe.
  3. Najczęstszą opcją urządzenia podjazdu przez rów jest zastosowanie nasypu z rurą drenażową. Wygrywa ona ostatecznym kosztem i względną łatwością pracy. Opcje wykonania takiego zadania będą zależeć od szerokości i głębokości rowu.

Podjazd pod kątem

Bardzo często podjazd jest urządzany z nachyleniem w górę lub w dół. W takim przypadku konieczne jest zwiększenie przyczepności kół pojazdu do nawierzchni drogi, aby wykluczyć możliwość jej spontanicznego ruchu. W przypadku takiego podjazdu zwykle stosuje się zasadę rampy o maksymalnym nachyleniu 23-24 stopni.

Wniosek

Nowoczesny podjazd do domu to nie tylko dodatkowa nawierzchnia drogi przy działce, która pasuje do wielkości Twojej bramy. Jest to naprawdę trudne zadanie, jeśli z całą odpowiedzialnością i niepokojem bierzesz na siebie budowę swojego domu. Oczywiście zawsze możesz spróbować zrobić wszystko własnymi rękami, i podjazd tu nie jest wyjątkiem, ale najpierw musisz bardzo dobrze przestudiować problem. Jeśli jesteś pewny swoich możliwości i w Twoim przypadku proste opcje wykonania są zdecydowanie odpowiednie – nie wahaj się spróbować. Jeśli jednak nie jesteś pewien swojej wiedzy, a podjazd w Twoim przypadku nie należy do najłatwiejszych zadań, to na pewno pomożemy Ci w realizacji Twojego planu. Przyjdź do naszego biura i wspólnie opracujemy odpowiedni kompleksowy projekt dla Twojego przyszłego domu.

This will close in 0 seconds