
Organizacja kuchni to kolejne zadanie przy projektowaniu domu, zwłaszcza jeśli podchodzimy do tego zagadnienia z całą powagą. Komfort przebywania w tym pokoju może zepsuć nawet pojedyncze gniazdko, które znajduje się w niewłaściwym miejscu lub (o mój Boże!) może nie być pod ręką, gdy najbardziej tego potrzebujesz. W kuchni, jak w żadnym innym miejscu, najważniejsze jest przemyślenie wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach. I to właśnie w tym pokoju jest tyle lifehacków i wskazówek, jak sprawić, by był naprawdę funkcjonalny i wygodny dla wszystkich członków rodziny.
Jaki powinien być blat kuchenny?
Blat w kuchni to jeden z najważniejszych elementów całego pomieszczenia. Powinien być nie tylko piękny i dobrze pasować do wnętrza (gdzie notabene może być głównym elementem całego projektu), ale też mieć dobrą wytrzymałość. Gorące naczynia są często stawiane na blacie, ma on także ciągły kontakt z wodą ze zlewu, drapany przez noże i poddawany innym torturom domowym. Wszystko to po raz kolejny udowadnia, że w pierwszej kolejności warto wybierać nawet nie wygląd, ale materiał, z którego jest wykonany. Obecnie rynek oferuje wiele różnych opcji, a główne z nich to:
- Marmur. Jest to kamień naturalny, który słynie z trwałości i estetyki. Blat wykonany z tego materiału będzie odporny na ciepło, uderzenia i nie będzie bał się wody. Mówiąc o wadach, najważniejsza będzie tutaj cena. Wynika to z faktu, że sam materiał ma wysoką cenę, a poza tym produkcja jest bardzo pracochłonnym i długim procesem. Marmur nie toleruje nagłych zmian temperatury, z powodu czego może pękać. Ponadto porowata konsystencja wchłania wszystkie substancje, a jeśli zapomnisz zetrzeć plamę od jakiegoś barwnika, istnieje ryzyko, że pozostanie tam na zawsze.
- Granit. Jeden z najtrwalszych materiałów, który przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwa dziesięciolecia. Bardzo ładnie prezentuje się we wnętrzu, podobnie jak marmur, wcale nie boi się wilgoci, nie blaknie na słońcu, jest łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na temperatury. Wśród niedociągnięć, podobnie jak marmur, pochłania barwniki i trzeba to uważnie monitorować. Granit ma małą paletę i dość dużą wagę. Zazwyczaj blaty wykonane z tego materiału są instalowane na wzmocnionych konstrukcjach, ponieważ zwykłe szafki mogą odkształcać się pod wpływem ciężaru. Pod względem estetycznym wady obejmują zbyt widoczne szwy między płótnami.
- Kwarc. Ten materiał jest „efektem ubocznym” od marmuru i granitu. To okruch tych dwóch materiałów, związany klejami epoksydowymi. Dzięki temu koszt takiego blatu będzie znacznie tańszy niż całego kamienia naturalnego, ale pod względem trwałości i właściwości praktycznie nie będzie się od nich różnił. Kwarc, podobnie jak blaty z kamienia naturalnego, jest odporny na działanie promieni słonecznych, łatwy w czyszczeniu, wysoce higieniczny i piękny w wyglądzie. Główną wadą jest złożoność naprawy, ponieważ pęknięć i wiórów na powierzchni nie można będzie naprawić ani uczynić niewidocznymi. W przypadku blatu kwarcowego będziesz musiał również wykonać wzmocnioną konstrukcję.
- Akryl. Uniwersalny materiał składający się z wiórów mineralnych, żywicy akrylowej i kolorowych pigmentów. Może być wykonany w niemal dowolnym kolorze i kształcie, co jest idealnym rozwiązaniem do każdego, nawet najbardziej nietuzinkowego wnętrza. Nie ma widocznych szwów i łączeń, nadaje się do renowacji, jest odporny na zabrudzenia i ma długą żywotność. Są tylko dwie główne wady: brak stabilności termicznej i wrażliwość na uszkodzenia. Takie blaty są często porysowane, jednak łatwo je odrestaurować.
- Ceramika. Niemal najbardziej wszechstronna opcja: trwała, łatwa do przywrócenia w razie obecności wiórów lub zadrapań, odporna na różnego rodzaju uszkodzenia (które, nawiasem mówiąc, pojawiają się dość rzadko nawet przy intensywnym użytkowaniu), w tym na agresywną chemię gospodarczą. Takie blaty mają piękny wygląd i świetnie prezentują się w różnych wnętrzach. W przypadku wykrycia wad można łatwo wymienić oddzielną płytkę. Główne wady to dość wysoki koszt i fakt, że połączenia wymagają szczególnej uwagi, ponieważ może tam gromadzić się woda i brud. Problem rozwiązuje regularne czyszczenie specjalnymi detergentami.
- Drewno. Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, jest uszkodzenie drewna przez wodę, ale po potraktowaniu niezbędnymi związkami blaty drewniane charakteryzują się doskonałą wodoodpornością. Blaty te wykonane są z trwałego drewna, świetnie prezentują się w wielu wnętrzach i dodają komfortu domowi. Są stosunkowo niedrogie i łatwe w utrzymaniu. Powierzchnia łatwo się szlifuje, dzięki czemu można przywrócić pierwotny wygląd. Główną wadą jest niestabilność w wysokich temperaturach. Blaty z drewna są łatwopalne, więc trzeba na to uważać. A także są podatne na pojawienie się grzybów i pleśni w razie niewłaściwego użytkowania i zaniedbania potraktowania specjalnymi środkami hydrofobowymi.
- Szkło. Trwały i odporny na temperaturę materiał o dużej palecie kolorów w arsenale. W porównaniu z kamieniem naturalnym ma bardzo niską wagę i nie wymaga dodatkowego wzmocnienia mebli, na których będzie montowany. Główną wadą jest to, że jeśli pojawią się wady, będziesz musiał zmienić całą powierzchnię od razu, nie będzie można wymienić żadnego pojedynczego elementu.
Organizacja oświetlenia w strefie roboczej kuchni
Zazwyczaj kuchnia ma dwie strefy: roboczą i jadalną. Dla tych dwóch przestrzeni wymagania będą różne, ponieważ ich cele są zasadniczo różne. Miejsce pracy powinno mieć mocniejsze, jasne światło, ale jadalnia natomiast powinna mieć łagodniejsze oświetlenie. W przypadku obu stosowane są dwa rodzaje lamp: główne (lampy wiszące lub żyrandole) i wtórne (wbudowane reflektory, oświetlenie LED, lampy liniowe i górne).
Aby stworzyć odpowiednie oświetlenie w kuchni, wszystkie pomieszczenia mieszkalne muszą spełniać określone wymagania. Obejmują one normy dotyczące temperatury barwowej, jasności i strumienia świetlnego. Zgodnie z tymi wymaganiami kuchnia oraz inne pomieszczenia mieszkalne muszą mieć co najmniej 150 luksów oświetlenia. Nasz projektant z pewnością pomoże Ci w prawidłowym pomiarze i doborze odpowiedniego światła.
Głównym sekretem komfortowego oświetlenia jest nie tylko przestrzeganie takich norm, ale także i prawidłowy rozkład poziomów oświetlenia. W kuchni nie da się obejść tylko jednym głównym światłem, na przykład żyrandolem lub lampą wiszącą. Podczas gotowania staniesz się przeszkodą dla siebie, ponieważ zakryjesz całe oświetlenie plecami i stworzysz dodatkowy cień. W strefie roboczej musi znajdować się oświetlenie dodatkowe (na przykład taśma LED lub reflektory). To samo dotyczy strefy zmywarek i jadalni.
Prawidłowe strefowanie
Kluczem do komfortowego wykorzystania przestrzeni kuchennej jest jej odpowiednie strefowanie. Zwykle zawiera 5 głównych elementów:
- Strefa gotowania. Taki obszar powinien znajdować się obok kuchenki i piekarnika, ponieważ to tam odbywa się gotowanie. W tym miejscu powinny znajdować się garnki, patelnie, akcesoria do gotowania (trzepaczki, szczypce, szpatułki), przyprawy, oleje, gorące podkładki itp.
- Strefa przygotowania. Ta strefa zawiera wszystko, co jest niezbędne do przygotowania produktów: mycie, krojenie, gotowanie. Będzie bardzo niewygodne, jeśli ta strefa będzie daleko od pieca, ponieważ będziesz musiał ciągle biegać na drugą stronę kuchni, aby przelać przygotowane potrawy na patelnię lub do garnka. W tej strefie zwykle znajdują się durszlaki, noże, miski do mieszania, małe urządzenia, pojemniki, tarki, miarki itp.
- Strefa przechowywania, obejmuje przybory talerze i sztućce codziennego użytku, akcesoria do pieczenia i serwowania.
- Strefa żywności. Takie miejsce nie musi znajdować się w obszarze roboczym kuchni. Zawiera lodówkę i szuflady z produktami do długotrwałego przechowywania.
- Strefa czyszczenia, znajduje się w pobliżu zlewu lub zmywarki. Są tam: kosz na śmieci, środki czystości, gąbki, ręczniki papierowe, serwetki itp.
Przegrody do półek i szafkach
Im więcej miejsca, tym więcej bałaganu. Jeśli znasz tę zasadę z własnego doświadczenia, lecz naprawdę masz już dość tego problemu w szafkach, to przegrody na półkach w szafce będą dobrym rozwiązaniem. Pomogą uporządkować przestrzeń tak, aby każdy słoik i butelka były widoczne. Działają jak organizer na sztućce, tylko pomagają uporządkować większe rzeczy. A w dobrej kuchni organizery są dokładnie tym, bez czego zdecydowanie nie można się obejść. Dlatego jeśli chcesz naprawdę wygodnie zorganizować kuchnię, to pomyśl nad taką opcją uporządkowania porządku w szafkach.
Schowek narożny
Przechowywanie narożne to doskonały przykład maksymalnego wykorzystania przestrzeni. W nowoczesnych projektach nie ma już miejsca na nierozsądną konsumpcję i tworzenie czegoś pięknego, ale bezużytecznego. Przechowywanie narożne może być nie tylko stacjonarne: półki można przesuwać do przodu, na boki, a nawet kręcić. Dobry projektant kuchni na pewno podpowie, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, która zazwyczaj nie służy jej właścicielom, a jedynie zajmuje cenną przestrzeń. Takie półki dobrze nadają się do przechowywania nie najpopularniejszych lub po prostu dużych zestawów stołowych, które powodują wrażenie nieładu, ponieważ nigdzie nie włażą.
Półki wysuwane
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem głębokiej kuchni, to ta opcja półek jest właśnie dla Ciebie. Dobra głębia to nie tylko dodatkowa przestrzeń, ale także dodatkowa niedogodność. Półki, które można wysunąć, doskonale rozwiązują ten problem, ponieważ wszystkie stojące tam sprzęty, garnki czy słoiki są łatwo dostępne. Również dzięki dobremu wyposażeniu takie półki mogą wytrzymać dość duży ciężar.
Komórki boczne
Skrzynie tego typu noszą nazwę Gullwing, co dosłownie oznacza „skrzydło mewy”. Takie opcje organizacji w kuchni nie zyskały jeszcze przyzwoitej popularności, jednak coraz bardziej podobają się współczesnym klientom. Te pudełka mają dodatkową przestrzeń z boku na bardzo małe przedmioty, a po zamknięciu te dodatkowe „skrzydełka” po prostu składają się i wsuwają.
Dodatkowe pojemniki
Rzadko kiedy ktoś używa krawędzi blatu zgodnie z jej przeznaczeniem, a to nie zajęte miejsce może stać się kolejną przestrzenią do przechowywania drobiazgów. Są tam idealnie rozmieszczone pojemniki kuwety, w których można umieścić przyprawy, kilka dodatkowych zestawów sztućców czy akcesoriów do gotowania. Takie „pudełka” mają zazwyczaj pokrywki, które chronią przedmioty przed zanieczyszczeniem i tworzą niewidoczny efekt, który nie wpływa na wygląd blatu i kuchni jako całości.
Szafki wiszące do sufitów
Czy Twój wzrost, na którym będzie kierowana dolna przestrzeń robocza oraz wysokość pomieszczeń, umożliwia Ci zagospodarowanie górnej część kuchni aż do sufitu? Gratulacje, masz szczęście! Szafki wiszące tego typu mają ogromną przewagę nad młodszymi odpowiednikami, nie sięgając samej góry. Po pierwsze: kurz i tłuszcz z gotowania nie będą się na nich gromadzić. A drugą najważniejszą rzeczą jest jeszcze jedna dodatkowa przestrzeń do przechowywania rzeczy, których na co dzień nie potrzebujesz, ale na pewno kiedyś będą potrzebne. Tego typu rzeczy zwykle stwarzają najwięcej problemów, bo np. sprzęt trzeba gdzieś przechowywać, ale wystarczy go używać tylko na święta lub przy przygotowywaniu poszczególnych pojedynczych potraw. Te szafki nie będą tak łatwo dostępne, jak te na dolnym poziomie, ale wystarczy krzesło lub mała drabina.
Kuchnie z wyspą pośrodku
Jeśli chodzi o tego typu kuchnie, to mimowolnie od razu wyobrażasz sobie amerykańską posiadłość na wsi, w której mieszka duża, zamożna rodzina. Jedzą razem śniadania i kolacje, a w weekendy piją razem kawę w pobliżu tej wyspy, a także czasem zbierają wokół niej głośne imprezy. Czasami ta część wnętrza pełni również rolę stołu jadalnego, a wtedy takie rozwiązanie rekompensuje zmarnowaną przestrzeń na ustawienie wyspy. Dno może służyć również do przechowywania, natomiast góra może być przykryta blatem lub może pomieścić zlew lub płytę kuchenną. Niestety, jeśli w Twojej kuchni nie ma wystarczająco dużo wolnego miejsca, zainstalowanie takiej wyspy będzie niemożliwe.
Masz problem z zorganizowaniem kuchni – zadzwoń do nas!
Jeśli chcesz odpowiednio zorganizować kuchnię, ale nie wiesz jak to zrobić, nasi projektanci chętnie Ci w tym pomogą. Stworzą przestrzeń, która będzie nie tylko piękna, ale także funkcjonalna. Ponieważ większość czasu spędzamy w kuchni, gotując lub rozmawiając z całą rodziną przy filiżance herbaty, ten pokój powinien być jak najbardziej idealny. Powinna mieć wzmocnione gniazdka, jeśli technika tego wymaga, powinno być odpowiednie oświetlenie, aby wygodnie było gotować jedzenie i wszystko było pod ręką, aby nie trzeba było biegać na drugi koniec pomieszczenia z gorąca blachą do pieczenia po odpowiednie urządzenie. Wszystko to zapewni prawidłowy układ nie tylko samego pomieszczenia, ale całego zestawu kuchennego. Przyjdź do naszego biura, a stworzymy dla Ciebie idealną przestrzeń!