Powiedzmy, że odziedziczyłeś po babci dom deweloperski z lat 80. i nie wiesz, co robić i czy warto odnawiać zrujnowane mieszkanie. Porady ekspertów na portalu Euromed-bud rozwieją wątpliwości: wypełnij brief, a my obliczymy przybliżony koszt remontu, który zadecyduje o losach domu. Jeśli podejmujesz się remontu, możesz liczyć na nasze kompleksowe wsparcie: mamy konkurencyjne ceny i obiecujące doświadczenie w pomyślnej renowacji starych budynków. Jeśli uznasz, że gra nie jest warta świeczki, również nie będziesz przegrany – bezpłatna konsultacja online do niczego Cię nie zobowiązuje!

W jakim stanie jest dom z lat 80-tych? wymaga naprawy?

Stare domy, które od dawna nie były remontowane, nie są w najlepszym stanie – podstawowe konstrukcje i komunikacja są zniszczone i wymagają odbudowy. Okablowanie, ogrzewanie i system VC najprawdopodobniej będą musiały zostać całkowicie zmienione; nawet jeśli sprzęt jest w dobrym stanie, dalsza eksploatacja jest nieopłacalna ze względu na niską efektywność energetyczną i wiąże się ze wzrostem kosztów eksploatacji, dlatego konieczne jest zainstalowanie oszczędzających zasoby systemów podtrzymywania życia.

Izolacja termiczna budynków z lat 80. również nie może konkurować z nowoczesnymi uszczelniaczami i należy ją jak najszybciej wymienić, aby ograniczyć straty ciepła. Zaawansowane materiały uszczelniające lepiej zatrzymują wilgoć, mniej blokują i skutecznie tłumią hałas. Pod względem bezpieczeństwa wyprzedza również nowa generacja uszczelniaczy: na rynku dostępne są niepalne uszczelniacze do domów drewnianych oraz przyjazne dla środowiska materiały wykonane ze stabilnych polimerów, które nie wydzielają toksycznych związków.

Tak więc remont starego domu wiąże się z poważnymi naprawami i imponującymi kosztami, które sumienny wykonawca będzie starał się zoptymalizować. Euromed-bud ustalił najbardziej lojalne ceny za remonty pod klucz zrujnowanych budynków w aglomeracji: wszystkie prace wykonujemy sami i zwalniamy klientów z ukrytych opłat. Dostarczamy również wysokiej jakości materiały budowlane i eksploatacyjne w cenach hurtowych; przy zamawianiu dużych ilości oferowane są imponujące rabaty.

Co musisz wiedzieć przed remontem domu w latach 80.?

Zanim przystąpisz do remontu domu z lat 80-tych, zalecamy przeprowadzenie kompleksowych oględzin konstrukcji zewnętrznej i wewnętrznej, aby poznać perspektywy budynku. Jeśli ściany nośne i dach są mniej więcej nienaruszone, dom można przywrócić do stanu mieszkalnego; jeśli ściany są mocno zniszczone, nie ma sensu naprawiać budynku, ponieważ koszt naprawy będzie porównywalny z budową nowego domu. Przy całkowitym zniszczeniu dachu renowacja budynków jest również niepraktyczna, jednak całkiem możliwe jest wyeliminowanie lokalnych uszkodzeń i wymiana zużytych podłóg.

Oprócz podstawowych struktur badany jest stan sieci inżynieryjnych lub możliwość zapewnienia łączności, jeśli dom nie jest podłączony do scentralizowanych systemów podtrzymywania życia. Na podstawie wyników ankiety sporządzany jest plan pracy w obiekcie i kosztorysy projektowe, które określają zapotrzebowanie na materiały budowlane, zasoby ludzkie i techniczne oraz koszt napraw.

Jak zaplanować ilość prac naprawczych?

Wielkość i złożoność remontu zależy od zadań, jakie stawiasz przed domem: czy planujesz w nim zamieszkać na stałe, czy też chcesz go wykorzystywać jako domek letniskowy. Przywrócenie budynku do stanu zdatnego do zamieszkania wiąże się z kosztami uszczelnienia budynku, ułożenia sieci inżynieryjnych, ułożenia ogrzewania i zaopatrzenia w wodę, podłączenia do sieci elektrycznej, instalacji wodno-kanalizacyjnej i wyposażenia kuchni. Plan remontu przewiduje zestaw prac, które są realizowane w ścisłej kolejności – od opracowania i zatwierdzenia projektu do stanu surowego i końcowego:

 • prace zewnętrzne – czyszczenie, gruntowanie, naprawa pęknięć;
 • aktualizacja dachu i podłóg;
 • uszczelnianie elewacji, wymiana drzwi i okien;
 • przeprojektowanie lokalu; dodawanie lub rozszerzanie otworów;
 • wymiana, przebudowa lub instalacja łączności;
 • naprawa przewodów elektrycznych i prace elektryczne;
 • przebudowę systemu wentylacji;
 • podłączenie sprzętu hydraulicznego i kuchennego;
 • wyrównanie powierzchni jastrychu i ścian;
 • ułożenie podłogi, wykończenie ścian i sufitu;
 • ustawianie mebli i akcesoriów;
 • sprzątanie domu i usuwanie gruzu budowlanego.

Równolegle z remontem domu zajmują się ulepszaniem okolicznych terytoriów, budową budynków gospodarczych, projektowaniem krajobrazu i tworzeniem jednego zespołu posiadłości. W razie potrzeby zaktualizuj ogrodzenia. jeżeli wysokość ogrodzenia od strony ulicy przekracza 2,2 metra, powiadomić organy dozoru technicznego.

Od czego zacząć remont domu z lat 80.?

Stary dom jest naprawiany od dołu do góry – od fundamentów i ścian zewnętrznych po dach: powierzchnie są oczyszczane z brudu i roślin, zabezpieczane środkiem antyseptycznym i uszczelniane pęknięcia. Przy dużej chłonności wilgoci powierzchnie są osuszane i nakładany ochronny podkład, odnawiana jest izolacja termiczna i hydroizolacyjna, tynkowane są ściany i elewacje. Opadający fundament należy podnieść i wzmocnić: grunt wokół podstawy impregnuje się zaprawą cementową, a wokół podstawy buduje się rów z pasem wzmacniającym.

Aby poprawić wygląd budynku, powierzchnie elewacji są malowane, dekorowane sidingiem, wykładane płytkami metalowymi, cementem włóknistym, gresem porcelanowym lub kamieniem; Popularne są również zawiasowe systemy wentylacyjne, które zmniejszają straty ciepła. Podczas odbudowy dachu wymienia się zniszczone krokwie lub całe gospodarstwo, kładzie się nowe poszycie, dachówkę lub fałdy. Naprawa elewacji na wysokości 12 metrów lub więcej jest klasyfikowana jako praca o zwiększonym niebezpieczeństwie i podlega uzgodnieniu z organami nadzoru.

Możliwe problemy z planem wewnętrznym

Przestarzałe moralnie wnętrza dodają się do fizycznego zużycia, a jedna wymiana mebli i renowacja wykończeń nie wystarczy. Budynki wzniesione w latach 80. wykazują poważne wady projektowe, które utrudniają wygodne życie w domu i muszą zostać wyeliminowane poprzez przebudowę:

 • ciasne pokoje z niskimi sufitami;
 • długie wąskie korytarze;
 • ograniczona powierzchnia kuchenna;
 • okna nie są wystarczająco szerokie.

Podczas przebudowy domu dozwolone jest swobodne przenoszenie i demontowanie przegród, które nie pełnią funkcji nośnej; jeżeli zmiany dotyczą podstawowych konstrukcji, wymagana jest zgoda organów dozoru technicznego. W szczególności konieczne jest uzgodnienie przeniesienia lub zmiany wyposażenia kuchni, nowych przyłączy gazowych oraz aranżacji poddasza w miejsce poddasza niemieszkalnego.

Dodawanie nowych okien i drzwi, dokańczanie budowy schodów, przesuwanie czy zmiana powierzchni otworów też ma być koordynowana, a niektóre zmiany są całkowicie zabronione. Zabrania się łączenia łazienek, balkonów i loggii z lokalami mieszkalnymi, naruszania izolacyjności akustycznej ścian, doprowadzania grzejników na balkon i blokowania kanałów wentylacyjnych.

Nielegalna przebudowa domu stwarza problemy przy sprzedaży nieruchomości: jeśli zostaną stwierdzone niezgodności z projektem technicznym, trzeba będzie zapłacić karę, a szacunkowa wartość domu zostanie obniżona o 5-10%. W przypadku zagrożenia wypadkiem w wyniku nieautoryzowanej przebudowy, właściciel domu jest zobowiązany do przywrócenia zmodyfikowanej konstrukcji do stanu pierwotnego.

Renowacja domu z lat 80-tych. poza miastem i w mieście: jakie są różnice?

Remont wiejskiego domu i kamienicy wymaga innego podejścia, ponieważ wiejskie domy często nie są przeznaczone do stałego zamieszkania. W chłodne dni niezamieszkany dom stygnie; ponadto w takich pomieszczeniach często notuje się dużą wilgotność, która stwarza zagrożenie dla materiałów wykończeniowych.

Do wykańczania domów letniskowych wybiera się trwałe, odporne na wilgoć materiały budowlane, które nie są podatne na wypaczanie, uszkodzenia mikrobiologiczne i atak grzybów. Zwiększając odległość dostawy, koszt naprawy domu z lat 80. na wsi jest droższy.

Renowacja prywatnych domów w zabytkowych dzielnicach ma swoją specyfikę – aby zachować oryginalny zespół budynków, gminy wprowadzają wymagania dotyczące dekoracji elewacji i ograniczają instalację anten satelitarnych i zewnętrznych elementów systemów klimatyzacji. Wybierając czas na prace naprawcze, weź pod uwagę standardy izolacji akustycznej, aby uniknąć kar i konfliktów z sąsiadami. Z ekipami wykonawczymi Euromed-bud nie będzie problemów – nasi rzemieślnicy mogą pracować niemal bezgłośnie i zgadzać się na nadgodziny w trosce o Twoją wygodę i spokój.

Dlaczego warto remontować stary dom z lat 80-tych?

Pomimo trudności technicznych i dużej kwoty początkowej inwestycji, remont domu zwróci się z czasem, a ty będziesz mieć przyjemne miejsce do wypoczynku w stylu retro. Renowacja budynków z nienaruszonymi ścianami nośnymi jest w każdym przypadku tańsza niż kupno nowego mieszkania lub budowanie od podstaw o 25-30%; na przykład naprawa zniszczonego domu z lat 80. o powierzchni około 150 metrów kwadratowych. metrów szacuje się na 100 000 zł, a wykwalifikowane ekipy doprowadzają obiekt do perfekcji w zaledwie jeden sezon.

Odnowiony stary budynek doskonale spełnia rolę przytulnego rodzinnego gniazda, ogrodu czy domku myśliwskiego; zlokalizowane w obrębie miasta budynki można zaadaptować na potrzeby biznesowe – na mini-hotel lub klimatyczną kawiarnię. Jeśli brakuje Ci czasu i doświadczenia, aby samodzielnie odrestaurować budynek, skorzystaj z usług licencjonowanego wykonawcy robót budowlanych – wyremontujemy Twój dom pod klucz szybko, profesjonalnie i relatywnie niedrogo. Tchnij nowe życie w stary dom z Euromed-bud, a będzie on zachwycał niepowtarzalnym stylem vintage przez wiele lat!

This will close in 0 seconds