remont starego domu

Często przy planowaniu zakupu domu pojawia się dylemat: zacząć budować nowy dom od podstaw, czy jednak spróbować znaleźć gotowy stary dom do remontu i uczynić z niego przestrzeń swoich marzeń. Aby właściwie zważyć wszystkie plusy i minusy takiej decyzji, trzeba rozumieć, z czym będziesz musiał się zmierzyć w obu przypadkach. W tym artykule opiszemy szczegółowo, na czym polega generalny remont starego domu i jakie zadania w toku prac będzie stawiał nowym właścicielom.

Stary dom do remontu – od czego zacząć?

Jeśli już zdecydowałeś się na zakup i remont starego domu, to powinieneś wiedzieć, że pierwszą i najważniejszą rzeczą na początek jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń i dopełnienie formalności. Nieprawidłowy lub niekompletny pakiet dokumentów może sprawić wiele kłopotów, a niektóre z nich będą kosztować straconego czasu, a także znacznych strat finansowych. 

Niektóre przypadki generalnego remontu starego domu będą wymagały dodatkowego zgłoszenia planowanych prac. Będziesz go potrzebować, jeśli zamierzasz:

– wymienić zadaszenie na okna mansardowe,

– wymienić system ogrzewania;

– dokonać zmian w kotłowni;

– ocieplić ściany zewnętrzne;

– malować fasady.

Takie zawiadomienie o zamiarze wykonania prac należy złożyć do odpowiednich organów państwowych w ciągu trzydziestu dni od planowanego rozpoczęcia budowy. Możesz przystąpić do remontu pod warunkiem, że w ciągu tych 30 dni nie otrzymasz odmowy. Będzie to oznaczało, że otrzymałeś zgodę władz państwowych na przeprowadzenie remontu.

Formalności

Oczywiście, uzyskanie pozwolenia to jeszcze nie wszystkie biurokratyczne zadania, z którymi trzeba się teraz borykać. Remont starego domu wiąże się z wieloma formalnościami i pod wieloma względami będzie zależeć od rodzaju planowanych prac. Dlatego przez cały czas trwania remontu musisz uważnie monitorować takie niuanse. W przepisach dotyczących budownictwa remont starego domu jest interpretowany dwojako. Może to dotyczyć zarówno remontu obiektu, jak i jego rekonstrukcji. Te dwa rodzaje działalności budowlanej różnią się niektórymi szczegółami, ale są interpretowane w zupełnie odmienny sposób.

Zwykle uważa się, że remont starego domu wymaga jedynie złożenia odpowiedniego zgłoszenia, a sama procedura jest dość prosta. Złożenie takiego zgłoszenia jest obowiązkowe w przypadku wykonywania wszystkich prac, które są bezpośrednio związane z wymianą różnych instalacji, ociepleniem ścian zewnętrznych budynku, remontem elewacji, a także wymianą okien i pokryć dachowych.

Jednak w przypadku przebudowy domu konieczne będzie nie tylko dokonanie zgłoszenia, ale także uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na budowę. Jest to konieczne, jeśli planujesz:

– zmienić położenie dachu i okien;

– zainstalować ogrzewanie gazowe;

– ocieplić budynek. 

Przed podjęciem decyzji o zakupie

Zanim zdecydujesz, co będzie bardziej opłacalne, szybsze i mniej pracochłonne w Twoim konkretnym przypadku, musisz przynajmniej przyjrzeć się opcjom, które oferuje rynek. Zrozum, jak bardzo ten konkretny dom będzie musiał zostać zmieniony, jaki jest stan komunikacji, zadaszenia, ścian, czy ten dom będzie wymagał dodatkowych znaczących inwestycji. Być może pośrednicy w handlu nieruchomościami będą mogli zaoferować Ci świetne opcje starych domów, które nie będą kosztować tak wygórowanej kwoty, jak budowanie od zera. Należy jednak wziąć pod uwagę wiele ukrytych czynników, które nie leżą na powierzchni, ale w dużym stopniu wpływają na koszt remontu.

Kiedy najlepiej rozpocząć remont?

Wybierając stary dom do remontu, warto zastanowić się, kiedy planujesz rozpocząć prace budowlane. Czy możesz poczekać na odpowiedni moment, czy też musisz budować tu i teraz. Niektóre remonty mogą odbywać się tylko w określonych porach roku, ponieważ podlegają one określonym warunkom pogodowym. 

Prace, które można wykonywać w ciepłym sezonie:

– wymiana przeszkleń (okna, bloki balkonowe);

– wymiana wodociągów, kanalizacji i ogrzewania. Na przykład wymiana grzejników zimą przy włączonym centralnym ogrzewaniu będzie bardzo trudnym zadaniem. Ale w innych porach roku, gdy grzejniki są wyłączone, będzie to bardzo łatwe;

– prace wykończeniowe i malowanie są całkiem możliwe w innych porach roku, ale przy ciepłej pogodzie znacznie uprości i przyspieszy zadanie.

Zimą możesz bezpiecznie wykonywać inne naprawy wewnętrzne. Na przykład wymiana klatki schodowej lub remont podłogi absolutnie nie będzie zależeć od warunków pogodowych na zewnątrz. 

Krok pierwszy – elewacja i ściany

Najtrudniejszą rzeczą w czymkolwiek jest rozpoczęcie pracy. W przypadku generalnego remontu starego domu pierwszym krokiem będzie renowacja elewacji i ścian. To jest „pudełko” budynku, co oznacza, że jest to jeden z najważniejszych elementów zapewniających niezawodność całej konstrukcji. W tym i dla bezpieczeństwa układania komunikacji wewnętrznych. 

Remont elewacji zewnętrznej

Jedną z najważniejszych prac budowlanych wykonywanych podczas remontu starego domu jest remont elewacji zewnętrznej. Po pierwsze, dzięki temu elewacja zyska zupełnie nowy i świeży wygląd, który zachwyci znacznie bardziej niż przestarzała stara okładzina. A po drugie, naprawa elewacji najczęściej kojarzy się z termomodernizacją i gruntowną izolacją wszystkich ścian zewnętrznych. Oznacza to, że od tych prac zaczyna się oszczędność na kosztownych mediach.

Stare domy zazwyczaj nie mają żadnej izolacji, bo 50 lat temu nikt takiej roboty nie wykonywał. Dlatego izolacja domu staje się obowiązkowym elementem remontu. W przypadku domu z murowanymi ścianami zewnętrznymi najskuteczniejszym rodzajem izolacji będzie styropian. Ale jeśli Twój nowy dom będzie drewniany, to zalecamy użycie wełny mineralnej. Chcielibyśmy zauważyć, że ta opcja izolacji będzie znacznie droższa niż styropian, a więc najpierw musisz przemyśleć, czy możesz jej użyć. Jeśli kwota okaże się zbyt wysoka, to styropian może być z powodzeniem stosowany i w domach drewnianych.

Remont przegród

Najczęściej przy remoncie starych domów ten punkt staje się bardzo istotny. W takich przestrzeniach rzadko spotyka się naprawdę wygodny i funkcjonalny układ wnętrza. Niektóre pomieszczenia mogą mieć nieregularny kształt, co skomplikuje aranżację mebli, inne będą miały słabe oświetlenie lub zbyt małą/dużą powierzchnię. Dzięki przebudowie możesz przezwyciężyć problemy bezużytecznej przestrzeni i maksymalnie wykorzystać dowolne pomieszczenie.

Powierz wirtualną budowę przegród naszemu projektantowi, a już tworzenie prawdziwych przejmą nasi majstrowie. Po takiej pracy wszystko będzie wyglądało zupełnie inaczej i już niedługo w tej nowej, wygodnej, funkcjonalnej przestrzeni nie będziesz w stanie rozpoznać tego starego, smutnego, niewygodnego do zamieszkania domu.

Zwykle do budowy nowych przegród wykorzystuje się gazobeton, jednak jeśli nie potrzebujesz tak grubej dużej ściany, możemy zaproponować płytę gipsowo-kartonową jako alternatywny, bardziej zwarty materiał. Koszt tego typu prac będzie zależał od ilości ścian, które trzeba będzie zdemontować oraz od ilości ścian, które trzeba będzie wznieść. Pamiętaj o tym podczas planowania nowej przestrzeni.

Termomodernizacja i ogrzewanie

Pierwszą rzeczą, od której zaczęliśmy rozmawiać o efektywności energetycznej, były prace przy zewnętrznej elewacji domu. Ale oczywiście głównymi problemami są generalnie termomodernizacja i rodzaj ogrzewania starego domu. Aby je rozwiązać, konieczna jest wymiana systemu grzewczego w budynku. Takie prace wykonuje się zwykle po ociepleniu ścian i wymianie okien. Dobra izolacyjność cieplna budynku to gwarancja odpowiednich wydatków na codzienne korzystanie z ogrzewania w okresie zimowym. Idealną opcją będzie również instalacja centralnego ogrzewania, jeżeli wcześniej go brakowało. A także wybór nowoczesnego pieca, który będzie pasował do Twojego planu budynku i parametrów technicznych budynku. Najczęściej wybór dokonywany jest na korzyść modeli gazowych.

Krok drugi – wymiana okien i dachu

Po zakończeniu prac związanych z wymianą elewacji zewnętrznej, ociepleniem i wykonaniem przegród, rozpoczyna się druga faza remontu starego domu – wymiana okien i dachu. Jeśli z oknami w prawie 100% przypadków wszystko jest jasne i na pewno trzeba je wymienić na nowe, to z dachem wszystko nie jest takie proste. Aby rozpocząć te zmiany na dużą skalę, konieczne jest oszacowanie, jaki front prac pozostaje do wykonania. Omówimy to bardziej szczegółowo dalej. 

Wymiana dachu w starym domu

To, czy stary dom będzie wymagał całkowitej lub częściowej wymiany dachu, można zrozumieć po jego stanie. Jeśli sam widzisz gołym okiem, że już całkowicie schudł, to schlebianie siebie nadziejami i próba zaoszczędzenia pieniędzy jest bardzo złą opcją. Trzeba trzeźwo ocenić skalę problemu i skonsultować się z majstrami. Być może w Twoim przypadku nadal będzie realną opcją wymiany pokrycia dachowego, a nie całkowitego zastąpienia więźby dachowej, co znacznie obniży koszty finansowe.

Obecnie istnieje wiele różnych materiałów dachowych na każdy zakres cenowy. Najczęściej stosowana jest metalowa płytka. Również w cenie i w projekcie dachu należy od razu zastanowić się nad montażem okien mansardowych. Zdecydowanie nie było tak ciekawych rozwiązań w starych domach, ale znacząco wpłyną one na element wizualny i całą techniczną część projektu. Ponadto podczas montażu takich okien będziesz musiał uzyskać dodatkowe pozwolenie.

Mansardowa adaptacja

Mówiąc ogólnie o mansardzie, to przy remoncie starych domów często wynika potrzeba lub po prostu życzenie właściciela, aby wykorzystać przestrzeń na poddaszu. To typowa sytuacja dla starych domów, kiedy przestrzeń pozwala na rozszerzenie, ale z jakiegoś powodu poprzedni właściciele w ogóle z niej nie korzystali. Na poddaszu jest zwykle dużo miejsca, które można wykorzystać nie tylko jako spiżarnię na rzeczy, ale nawet jako pełnoprawny pokój lub nawet całe piętro.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych, już na etapie opracowywania projektu, należy zastanowić się, jak będzie wyglądała mansarda po remoncie. Później będzie dość trudno przerobić i wyposażyć takie pomieszczenie, ponieważ wymaga ono również doprowadzenia komunikacji, układania podłogi, izolowania zboczy, instalowania urządzeń elektrycznych itp. Przypominamy również, że w przypadku konieczności wymiany okien i dachu na mansardzie konieczne będzie uzyskanie kolejnego zezwolenia. Bez kwestii biurokratycznych można niestety wykonać tylko niewielką ilość prac, które dotyczą zmian wizualnych.

Wymiana okien w starym domu

Wymiana bloków okiennych podczas remontu jest zwykle koniecznością w prawie każdym starym domu. Współczesny rynek oferuje znacznie bardziej energooszczędne rozwiązania niż kilkadziesiąt lat temu. Ze względu na szczelność nowe okna nie pozwolą na przedostawanie się zimnego powietrza do budynku, dzięki czemu zatrzymują cenne ciepło. Pomoże to obniżyć koszty ogrzewania zimą, które zazwyczaj są bardzo wysokie. Zdarzają się przypadki, kiedy już w pierwszą zimę taka wymiana okien w pełni się zwraca.

Aby zrozumieć skalę kosztów finansowych, najpierw musisz obliczyć całkowitą powierzchnię okien, które powinny znajdować się w tym domu. Umożliwi to wykonanie najbardziej udanego naturalnego oświetlenia. Na zewnątrz starych domów najlepiej sprawdzają się okna drewniane o wysokich parametrach jakościowych. Zawsze jednak można preferować modele plastikowe imitujące drewno, a nawet ich klasyczną białą wersję.

Wymiana okuć drzwiowych

Wymiana okuć dotyczy zarówno drzwi wejściowych, jak i wewnętrznych. Dotyczy to także energooszczędności jak w przypadku okien. W przypadku utraty szczelności przez drzwi wejściowe może przedostać się duża ilość zimnego powietrza, co oznacza, że konieczna będzie ich wymiana. Demontaż i montaż nowych drzwi wewnętrznych jest bardziej związany z elementem estetycznym. Tworząc nowe wnętrze, na pewno będziesz potrzebować nowych drzwi, które pomogą stworzyć pełny obraz.

Z pewnością pomożemy Ci wybrać odpowiednie drzwi, które będą miały dobrą energooszczędność, przetrwają wiele lat i będą niezawodne. Możesz wybrać dowolny rozmiar, kolor i specyfikację, ponieważ montaż drzwi w nowym lub wyremontowanym budynku niczym się nie różni. Przegrody są tworzone od nowa dla każdych drzwi, i mogą być wykonane na każde życzenie.

Krok trzeci – prace wykończeniowe

Po zakończeniu zewnętrznych i globalnych prac wewnętrznych przychodzi kolej na prace wykończeniowe. Etap zaczyna się, gdy nie tylko zewnętrzna, ale i wewnętrzna przestrzeń zaczyna się przekształcać. Już teraz widać, jak ożywa projekt z obrazka, jak brzydki stary dom staje się estetyczny, wygodny i funkcjonalny.

Sufit

Sufity są zwykle ozdobą starych domów, ponieważ często są tam bardzo wysokie, w przeciwieństwie do nowoczesnych mieszkań, i stwarzają wrażenie dużej wolnej przestrzeni. Aby wybrać rodzaj sufitu, musisz określić:

– z jakiego materiału wykonana jest podstawa powierzchni sufitu;

– wysokość pomieszczeń;

– ogólny projekt przestrzeni.

Na podstawie tych danych nasi majstrowie określą, które z wykończeń sufitu jest odpowiednie dla Twojego budynku. Wykończenie bywa następujące:

– malowanie;

– tapetowanie;

– sufit napinany;

– sufit podwieszany;

– układanie płytek.

Oczywiście każda z tych opcji będzie miała swoje własne właściwości i dlatego będzie można dokładnie powiedzieć, która z nich jest twoja, dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z obiektem. Także musisz wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe i wybierać idealną opcję opierając się na nich.

Tynkowanie ścian

Aby uzyskać gładką powierzchnię bez pęknięć i wszelkiego rodzaju defektów, aby farba pięknie się na niej układała, a tapeta układała się na styk, należy zwrócić szczególną uwagę na tynkowanie ścian. Przygotowanie ścian do malowania jest nieco trudniejsze niż do tapetowania, gdyż częstym problemem z farbą jest pękanie i nierównomierna aplikacja, która psuje cały wygląd. Przy każdym nowym remoncie należy wykonać nowe tynkowanie. Dotyczy to zwłaszcza remontów starych domów.

Układanie podłogi

Ostatnim etapem przebudowy starego domu będzie naprawa starej lub położenie nowej podłogi. W dawnych czasach domy budowano w ogóle bez fundamentów, a podłogę układano bezpośrednio na ziemi. Oznacza to, że praca z taką podłogą może być dość trudna i najprawdopodobniej potrzebne będą również nowe podkłady.

Wybór materiałów podłogowych będzie zależał od projektu i Twoich własnych preferencji. Dziś na rynku dostępne są laminaty różnych klas, dywany i płytki. Pamiętaj, aby uwzględnić, dla jakiego pokoju wybiera się powłokę. W kuchni niewodoodporny laminat szybko stanie się bezużyteczny, a zimne płytki w sypialni raczej nie zadowolą właściciela w chłodny zimowy poranek.

Ile kosztuje remont starego domu?

Podobnie jak i koszt każdego innego procesu budowlanego, jego cena będzie zależeć od wielu czynników. Powyżej opisaliśmy tylko główne rodzaje prac, które należy wykonać, jeśli nadal zdecydujesz się na zakup starego domu. Nawet każdy z tych elementów będzie miał zupełnie inną ocenę, ponieważ wszystkie obiekty mają swoje własne osobliwości i znajdują się w innym stanie początkowym. Przyjdź do naszego biura, a nasi menedżerowie w krótkim czasie obliczą dla Ciebie wstępny kosztorys. W tym celu konieczne będzie udanie się do Twojego obiektu z naszymi majstrami, którzy szczegółowo przeanalizują wszystkie widoczne i ukryte wady budynku. Nie podajemy przybliżonych cen nie dlatego, że zależy nam tylko na komunikacji osobistej, ale dlatego, że zakres cen może być tak różny, że nie ma absolutnie sensu podawać jakichkolwiek prognoz dotyczących kosztów. 

Jak długo trwa remont starego domu?

Podobnie jak i w przypadku kosztu, termin będzie bezpośrednio zależał od wyjściowych parametrów domu. Będzie on zależał nawet od tego, jakie meble wybierzesz i w jakim stylu chcesz dokonać remontu. Na czas trwania remontu wpłyną również materiały i skala prac. Aby przyspieszyć realizację tak dużego projektu, jakim jest remont starego domu, zawsze zalecamy kontakt z ekipę budowlaną, a nie szukanie każdego z osobna. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu, a najczęściej pieniędzy. Przy poszukiwaniu każdego majstra z osobna, a potem specjalisty, który przerobi pracę poprzedniego, cały ten proces może rozciągnąć się na lata.

Czy warto przeprowadzać remont starego domu?

Oczywiście fajnie by było, gdyby odpowiedź na tak globalne pytanie można byłoby znaleźć w internecie. Możemy Ci jedynie zasugerować, abyś rozważył sprawę z różnych perspektyw: od strony parametrów technicznych, etapów remontu starego domu oraz szacowanych inwestycji finansowych, które będą wymagane w tym procesie. Tylko Ty sam możesz jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, a ta odpowiedź będzie zależeć od ogromnej liczby czynników. Przynajmniej trzy pierwsze punkty będą się składać z:

– rynku nieruchomości starych i nowych domów w Twoim mieście/regionie/kraju. Czy pośrednicy będą w stanie zaproponować Ci dobrą opcję starego domu, który za rozsądne pieniądze nie będzie w stanie „prościej go zburzyć i zbudować nowe”? Jeśli opcje starych domów będą tylko takie, to bardzo nieopłacalne będzie zaangażowanie się w całkowity demontaż i budowę nowego domu od podstaw. Na decyzję wpłynie również i koszt gruntu pod budowę nowego domu w pożądanej okolicy;

– Twoich możliwości finansowych. Czy będziesz w stanie od razu zapłacić za budowę nowego domu, czy też łatwiej będzie Ci stopniowo dokonywać napraw w starym;

– terminu, w którym chcesz przeprowadzić się do swojego nowego domu.

Nasza firma Euromed-Bud oferuje usługi zarówno w zakresie budowy nowego domu od podstaw, jak i remontu starych domów. Ponadto na pewno pomożemy Ci ze wsparciem w załatwieniu wszelkich formalności prawnych. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zbudować nowy dom, czy wyremontować stary, na pewno będziesz musiał zmierzyć się z wieloma kwestiami prawnymi. A z własnego doświadczenia wiemy, że nawet dla doświadczonych prawników nie zawsze jest to łatwe.

This will close in 0 seconds