remont drewnianego domu

Remont drewnianego domu – nadmiar gotowych mieszkań wykonanych z niezbyt solidnych materiałów zachęca do poszukiwania dobrych starych domów dla remontu lub odbudowy. Takie domy oczywiście mogą też kryć wiele wad, ale często można też znaleźć świetną opcję w dobrej cenie. Najważniejsze to nie spieszyć się i szukać naprawdę wartościowej opcji. Jeśli już postawiłeś sobie zadanie znalezienia takiego domu, to zrobimy krótką dygresję na temat trudności, jakie napotkasz podczas remontu starego domu drewnianego.

Stary dom do remontu – od czego zacząć?

Jak i w przypadku każdego remontu na dużą skalę, prace przy starym domu wymagają uzyskania oficjalnego pozwolenia na ich przeprowadzenie. Dlatego pierwszą czynnością po zakupie takiego domu jest dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Niezależnie od tego, czy Twój dom jest murowany czy drewniany, będziesz musiał uzyskać pozwolenia i wysłać powiadomienia, jeśli planujesz:

– wymienić pokrycia dachowe;

– wymienić okna mansardowe;

– wymienić system grzewczy;

– pomalować i/lub całkowicie odnowić elewacje;

– konstruktywne zmiany w kotłowni;

– ocieplić ściany zewnętrzne;

– wymienić okna.

Zgłoszenie chęci dokonania remontu odpowiednim urzędom nie jest trudne, ale od samego początku zaoszczędzi Ci wielu problemów. Zgłoszenie należy złożyć w biurze w ciągu 30 dni od planowanej daty rozpoczęcia remontu. Zwykle po tym starosta udziela tzw. „milczącej zgody” na wykonanie prac opisanych we wniosku. Oznacza to, że jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymasz odmowy, możesz bezpiecznie rozpocząć wykonywanie postawionych zadań.

Co należy uwzględnić przed remontem starego domu drewnianego?

Stary dom może kryć wiele nieprzyjemnych i nieoczekiwanych niespodzianek. Dlatego przed przystąpieniem do jego naprawy warto dokładnie ocenić stan techniczny budynku i sporządzić harmonogram prac. Jednocześnie należy zwrócić uwagę nie tylko na stan ścian, podłogi, sufitu i okien, ale także zrozumieć, czy konieczna będzie wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnych, wodociągowych i elektrycznych. Teraz bardziej szczegółowo po kolei:

  1. Powinieneś zacząć od sprawdzenia ścian. W starych domach ściany są zwykle ułożone w taki sposób, że tworzą dodatkową bezużyteczną przestrzeń, która może Ci bardzo dobrze posłużyć. Oznacza to, że najprawdopodobniej będziesz potrzebować przebudowy.
  2. Stare domy z reguły wymagają wymiany pokrycia dachowego i więźby. Przed rozpoczęciem pracy skonsultuj się z majstrem, być może część dachu da się uratować, a to zaoszczędzi trochę podczas przebudowy.
  3. W większości przypadków konieczna będzie również wymiana systemu grzewczego, w tym samego źródła ciepła. Dzięki temu efektywność energetyczna w domu może znacznie wzrosnąć i pojawi się możliwość zaoszczędzenia na ogrzewaniu.
  4. Po zakończeniu prac budowlano-montażowych można przystąpić do wymiany lub odnowienia stolarki okiennej, etapów związanych z wymianą okładzin ściennych i podłogowych. Dodatkowo może być konieczne wyrównanie powierzchni przed nałożeniem pożądanych powłok. Pomoże Ci to osiągnąć idealny efekt końcowy. Podłoga najprawdopodobniej będzie wymagała nowej wylewki, ponieważ w starych domach może być ona w złym stanie lub w ogóle jej brak. 

Czy potrzebna jest rozbudowa drewnianego domu?

Rozbudowa drewnianego domu polega na przeprowadzeniu prac budowlanych mających na celu zwiększenie powierzchni istniejącego budynku. Można to zrobić np. kosztem werandy, ogrodu zimowego, garażu czy tarasu. Przypominamy, że wszelkie zasady prac związanych z remontem, przebudową, rozbudową czy nadbudową opisane są w przepisach prawa budowlanego. Nie należy tego lekceważyć i próbować omijać zasady, ponieważ takie historie często kończą się nie tylko wysokimi grzywnami, ale także i wymogami demontażu całej wykonanej pracy. No i na pewno nikt nie chce mieć problemów z organami państwowymi.

Przed planowaniem rozbudowy drewnianego domu należy obliczyć, czy jest na to wystarczająco dużo miejsca, a także natychmiast uwzględnić w planie układanie komunikacji dla nowej strefy. Jeśli planujesz proste prace, możesz skorzystać z gotowych projektów rozbudowy domu (na przykład gotowych tarasów, balkonów lub werand), co znacznie oszczędzi Twój budżet przynajmniej na opracowaniu indywidualnego projektu. To, czy naprawdę potrzebujesz tego rodzaju prac – decydujesz tylko Ty, w zależności od tego, jak ostatecznie widzisz swój wymarzony dom, jakim dysponujesz budżetem i powierzchnią dla manewru.

Czy lepiej wyremontować czy wyburzyć i zbudować od podstaw?

To bardzo złożone pytanie, wymagające uwzględnienia ogromnej ilości szczegółów. Aby zrozumieć, która z opcji będzie lepsza, najpierw musisz przynajmniej skontaktować się z firmą budowlaną i uzyskać wstępny kosztorys prac. Niestety nawet tutaj nie da się wszystkiego przewidzieć, bo pewne niedociągnięcia mogą być odkryte dopiero podczas remontu starego domu drewnianego. Również, w zależności od stanu, czasami można mieszkać w domu i jednocześnie go remontować, co pozwoli zaoszczędzić budżet na wynajem osobnego mieszkania na czas remontu. 

Budowa nowego domu będzie kosztować od 200 do 400 tysięcy złotych. Aby w przybliżeniu zrozumieć, jakie ostatecznie wyjdą kwoty i zdecydować, jak będzie to bardziej opłacalne, warto zatrudnić rzeczoznawcę, który pomoże to pojąć i ogłosi koszty takiej inwestycji. 

Jak czyścić i uchronić dom przed gniciem i nalotem?

Jednym z głównych problemów, z którym może zapoznać Ciebie remont starego domu drewnianego, jest zgnilizna i nalot na drewnie. Pierwszym krokiem do naprawy spróchniałego drewna jest jego odnalezienie. Na szczęście istnieje kilka łatwych do zastosowania sposobów radzenia sobie ze zgniłym drewnem, a te sztuczki często wystarczają, aby uratować drewniany dom. 

Tak więc najpierw sprawdź, czy na drewnie nie ma miękkich miejsc i grzybów. Ponadto, w obecności zgnilizny i pleśni, w pomieszczeniu na pewno będzie odczuwalny „surowy” zapach. Najprawdopodobniej poczujesz to, zanim będziesz mógł wizualnie wykryć uszkodzone obszary drewna. Jeśli takie obszary zostały zauważone, należy je usunąć. Należy pamiętać, że gnicie może również wystąpić pod warstwami farby. Po usunięciu zgniłego miejsca trzeba nałożyć warstwę impregnatu do drewna. Powtórz tę czynność 3-4 razy. Aby uzyskać najlepszy efekt, otwory można wywiercić w spróchniałym drewnie. 

Częstymi źródłami gromadzenia się wody są stare, wadliwe rury, przestarzałe systemy kanalizacyjne i przeciekające węże do pralek. Innym winowajcą jest grzyb żywiący się wilgotnym drewnem. Jeśli zauważysz miękką zgniliznę, ważne jest, aby ją usunąć, zanim się rozprzestrzeni. Jeśli działania nie zostaną podjęte szybko, może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji domu. 

Korniki i termity są innymi częstymi przyczynami próchnicy drewna. Zwykle znajdują się w belkach podwalinowych, które często są niedostępne. Aby rozwiązać problem i zapobiec rozwojowi bakterii i owadów, – „uszczelnij” drewno. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na całkowitą wymianę uszkodzonego drewna, spróbuj naprawić zgniły obszar, przywracając wytrzymałość strukturalną. 

Oczywiście takie metody nie są odpowiednie dla każdego przypadku: wszystko będzie zależeć od ilości uszkodzonego materiału i stanu początkowego. Jeśli nie masz pewności co do swoich umiejętności, zawsze lepiej skontaktować się ze specjalistą, który może ocenić rozmiar katastrofy. Próbując zrobić coś własnymi rękami, często można przeoczyć poważne problemy, które mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia integralności konstrukcji, a wtedy straty staną się bardzo znaczące. 

Remont starego domu drewnianego krok po kroku

  1. Remont komina.

Jeśli w Twoim domu jest kominek i planujesz z niego skorzystać, sprawdź stan starego komina. W przypadku, gdy nadal wymagane są naprawy, wówczas niewykonanie prac konserwatorskich będzie niebezpieczne dla życia i zdrowia.

  1. Remont przegród.

Ten etap będzie potrzebny, jeśli nie jesteś zadowolony z układu wnętrza domu lub stare przegrody są w złym stanie. Nie zaniedbuj tych prac, dzięki temu możesz bardziej funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń.

  1. Wymiana dachu.

Oprócz ochrony przed opadami, dach pełni zazwyczaj funkcję estetyczną. Podczas remontu starego domu z bali zwykle całkowicie wymienia się pokrycie dachowe. Ale jeśli chodzi o więźbę dachową, to tutaj możesz mieć szczęście i będziesz potrzebował wymiany tylko poszczególnych belek i bali. Dobry specjalista pomoże Ci ocenić stan. Również podczas remontu dachu możliwe jest wykonanie jego izolacji termicznej i hydroizolacyjnej.

  1. Wymiana okien w starym domu.

W starych domach okna zwykle wymagają wymiany z wielu powodów. Jednym z nich są ogromne straty ciepła. Radzimy natychmiast przyjrzeć się nowoczesnym oknom z podwójnymi szybami, które pomogą pozbyć się niepotrzebnych wydatków. Istnieją również normy, według których okna powinny zajmować co najmniej 10% całej powierzchni domu. Zazwyczaj w starych domach drewnianych montuje się małe okienka i w tym przypadku zalecamy ich rozbudowę, ponieważ im więcej naturalnego światła wpada do mieszkania, tym lepiej.

  1. Wymiana lub renowacja starej elewacji.

Podczas remontu starego domu drewnianego jednym z pierwszych zadań będzie praca z elewacją. Ściany zewnętrzne należy oczyścić ze starej powłoki (najczęściej tynku lub farby). Następnie pokrywane są one mieszanką podkładową, która będzie pełnić funkcję ochrony przed grzybami i pleśnią. Kolejnym krokiem będzie izolacja materiałami hydrofobowymi. Ostatnią pracą jest tynkowanie i malowanie, jeśli zostanie wybrany ten rodzaj materiału wykończeniowego.

  1. Układanie podłóg.

Tutaj konieczne jest zrozumienie stanu starej podłogi. W starych domach stosowano dobre drewno, które może wiernie służyć przez więcej niż jedno pokolenie. Być może okazałeś się szczęśliwym posiadaczem właśnie takiej powłoki, a wtedy stare deski wymagają jedynie renowacji. Będzie to znacznie łatwiejsze, szybsze i tańsze niż zdemontowanie i ponowne ułożenie nowej powłoki.

  1. Wymiana drzwi i okuć drzwiowych.

Najprawdopodobniej na pewno będziesz musiał wymienić drzwi i okucia drzwiowe. Wszystko będzie zależeć od danych początkowych i od końcowego wyniku, który planujesz uzyskać po remoncie. Drzwi w wiejskim stylu raczej nie pasują do minimalistycznego wnętrza, a w rzeczywistości często są one tym detalem, który dopełnia cały obraz.

  1. Tynkowanie ścian.

Remont starego domu drewnianego sugeruje, że praca ze ścianami będzie miała swoje dodatkowe wymagania. Na przykład podczas pracy ze ścianami będziesz musiał nie tylko usunąć stary tynk i ponownie je pokryć, ale także i dobrze je wstępnie pomalować środkiem przeciwgrzybiczym.

  1. Remont w łazience.

Tutaj będziesz potrzebować nie tylko wymiany kanalizacji, ale i najprawdopodobniej całkowitego demontażu oraz instalacji nowych komunikacji. Więcej o etapach remontu w łazience pisaliśmy tutaj.

  1. Czyszczenie i montaż mebli.

Nie spiesz się pozbyć się starych mebli. Możliwe, że trzeba będzie je tylko trochę odrestaurować i będą służyć jeszcze przez długi czas.

Ile kosztuje remont starego domu?

Bądźmy szczerzy: remont starego domu zazwyczaj kosztuje dużo pieniędzy. Ale wszystko będzie zależało od jego stanu początkowego, powierzchni, Twoich wymagań, pułapek w postaci ukrytych wad, użytych materiałów itp. Aby zobaczyć ostateczną kwotę, konieczne będzie obliczenie takiej ilości zmiennych, że bez zobaczenia obiektu po prostu nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Można jednak powiedzieć, że średni koszt remontu starego domu wyniesie około 200-300 tysięcy złotych.

Wniosek

Remont starego domu jest zawsze przedsięwzięciem ryzykownym, które może przynieść niemiłe niespodzianki, ale czasami może się opłacić, nie wymagając dużej inwestycji. Zdecydowanie nie radzimy spieszyć się z zakupem i wyborem. Najpierw spójrz na rynek ofert i wybierz te opcje, które odpowiadają Ci zarówno finansowo, jak i mają zadowalający stan, przynajmniej wizualnie. Nasz zespół w Euromed-Bud z pewnością pomoże Ci we wszystkich kwestiach prawnych i remontowych. Przyjdź do naszego biura i porozmawiamy o tym, jak powinien wyglądać Twój nowy wymarzony dom.

This will close in 0 seconds