
Remont poddasza – w domu nigdy nie ma za dużo miejsca, bez względu na to, ile miejsca masz do dyspozycji. Kiedy zaczynasz remont starego domu, to właśnie poddasze może stać się tak zbawienną przestrzenią. Może ono być nie tylko schowkiem na niepotrzebne rzeczy, ale i pełnoprawnym pokojem: sypialnią, pokojem dziecięcym, a nawet łazienką. Aby jednak stworzyć naprawdę funkcjonalną przestrzeń, musisz wszystko dokładnie przemyśleć zawczasu. Ponadto nikt nie odwoływał formalności i wymogów państwowych. Jak to zrobić, czy można w ogóle stworzyć poddasze w Twoim domu i gdzie się udać, aby wszystko prawidłowo zorganizować – omówimy w tym artykule.
Kiedy możliwa jest adaptacja poddasza?
Zaplanowałeś więc stworzenie nowej dodatkowej przestrzeni w domu, co dalej? Po pierwsze, mamy wielką nadzieję, że ten pomysł zjawił się u Ciebie jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych lub na etapie opracowywania projektu. Po drugie, aby przekształcić takie „poddasze” w pełnoprawny pokój, należy spełnić pewne wymagania:
- wystarczająca wysokość ściany kolankowej;
- dobra wytrzymałość sufitu;
- obecność wymaganego kąta nachylenia dachu;
- zgodność kratownicy z określonym projektem.
Oczywiście jest to tylko minimalny zestaw kryteriów, które trzeba będzie wziąć pod uwagę przy opracowywaniu projektu. Podczas remontu poddasza pojawia się nawet zestaw standardowych błędów. A oto ich TOP:
- Słaba lub niedbale wykonana izolacja akustyczna i cieplna. Przy takim błędzie bardzo trudno będzie mieszkać w pomieszczeniu: każdy deszcz lub spadek temperatury mogą zbyt mocno wpłynąć na komfort w pomieszczeniu.
- Nieprawidłowe obliczenie wysokości pomieszczeń. Ten błąd występuje, gdy nie uwzględniono wysokości podłogi (około 20 cm).
- Słaba wentylacja lub jej brak.
- Nieprawidłowy montaż okien, który może powodować zbyt słabe lub zbyt jasne, niekomfortowe oświetlenie. Bardziej szczegółowo o tym, jak dobrać odpowiednie okna podczas wykonując remont poddasza, opowiemy dalej.
Sprawdzenie stanu technicznego budynku przed adaptacją poddasza
Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić stan techniczny budynku. Można to zrobić samodzielnie, jednak czasami ważne szczegóły można przeoczyć gołym okiem i trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ od tego będzie zależeć jakość i trwałość samego remontu. Biorąc pod uwagę to, że przekształcenie poddasza jest zazwyczaj dość drogie, czasami lepiej odłożyć budżet na profesjonalną pomoc, niż zainwestować w coś bardzo niewygodnego i krótkotrwałego. Najważniejszymi elementami do kontroli są:
– więźba dachowa: kąt nachylenia, stan ogólny, ocena jakości belek;
– stan pokrycia dachowego i sufitu;
– dach należy sprawdzić pod kątem szczelności i wytrzymałości. Konstrukcja musi być wystarczająco wytrzymała, aby wytrzymać obciążenie warstwy izolacyjnej, a w powłoce nie może być przecieków, dzięki czemu wewnątrz może tworzyć się pleśń i grzyb. Również z tego powodu tynk może ulec uszkodzeniu i całe wykończenie będzie musiało zostać ponownie wykonane.
Jaka jest wymagana wysokość poddasza?
W celu spełnienia warunków technicznych określonych w regulaminie i zapewnienia komfortu użytkowania lokalu wysokość poddasza powinna wynosić co najmniej 2,2 m. Jeśli Twój dom nie spełnia tego wymogu, będziesz musiał wykonać kilka operacje z dostępnymi parametrami. Zbyt niskie poddasze można podnieść zmieniając wysokość ściany kolankowej i podnosząc dach. Jednak takie manipulacje są zwykle bardzo drogie i niestety nie zawsze możliwe.
Jak przygotować dach pod przebudowę poddasza?
Konkretne kroki, które trzeba będzie wykonać wykonując remont poddasza w starym domu, będą wyglądać następująco:
- Całkowite zwolnienie przestrzeni.
- Wzmocnienie konstrukcji dachu lub w razie potrzeby zrekonstruowanie jej.
- Wyniesienie jednostek ponad powierzchnię sufitu i kanałów wentylacyjnych.
- Wypoziomowanie i wzmocnienie podłogi (w razie potrzeby).
- Montaż nowych okien mansardowych lub wymiana starych.
- Ocieplenie ścian i skarp (na przykład wełną mineralną lub pianką poliuretanową), układanie folii paroizolacyjnej.
- Wypełnienie jastrychu i ułożenie podłogi.
- Budowa nowych przegród lub przenoszenie istniejących. Najczęściej taką pracę wykonuje się za pomocą płyt kartonowo-gipsowych.
Czy trzeba wzmacniać sufit podczas przebudowy poddasza?
Wzmocnienie sufitu to sposób na wzmocnienie warstwy wykończeniowej. Dzięki temu zabiegowi możliwe będzie zapobieganie tworzeniu się mikropęknięć na powierzchni (ta sama drobna siatka na farbie) oraz zapobieganie odklejaniu się tynku. Istnieją dwie opcje zbrojenia: siatka i pajęczyna. Siatkę mocuje się do podstawy sufitu lub między warstwami tynku. Natomiast włókno szklane jest nakładane na powierzchnię między warstwami szpachli lub na wierzchu warstwy szpachli.
Obie technologie różnią się między sobą wydajnością, wymaganiami i kosztami. Doświadczony majster z pewnością określi opcję odpowiednią do Twojego remontu poddasza. W przypadku wykorzystania zbrojenia przy przebudowie poddasza wszystko będzie oczywiście zależało od stanu początkowego, wieku budynku i wielu innych czynników. Możesz w ogóle nie potrzebować tego rodzaju prac naprawczych, ale jeśli zaufany majster nalega na przeprowadzeniu takich interwencji, to radzimy go posłuchać.
Jakie schody wybrać dla poddasza?
W zależności od rodzaju instalacji, projektu, wyglądu samych schodów, materiału itp., które preferujesz (lub co Ci pozwolą zrobić charakterystyki techniczne budynku), można wyróżnić kilka klasyfikacji.
Według rodzaju instalacji:
– schody zewnętrzne. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się je poza przestrzenią mieszkalną na zewnątrz budynku. Dzięki takiej aranżacji pokój ten może stać się całkowicie autonomiczny, co jest bardzo wygodne, jeśli masz nastoletnie dzieci, dla których i jest przeznaczone to dodatkowe pomieszczenie mieszkalne. Jednak zimą należy uważnie monitorować stan schodów, ponieważ mogą one stać się niebezpieczne.
– wewnętrzne, które odpowiednio są montowane wewnątrz budynku. Ten rodzaj schodów jest wybierany częściej, ponieważ nie zależy od pory roku i jest bezpieczny w każdych warunkach pogodowych. Minusem jest to, że zajmuje dość dużo miejsca i może być prawdziwym problemem w małym domu.
Według rodzaju konstrukcji:
- Schody jednobiegowe. Prosta konstrukcja, która znajduje się pod kątem 30-45 stopni w zależności od wysokości sufitów i dostępnej przestrzeni. Zajmuje mniej miejsca niż kolejny rodzaj.
- Schody dwubiegowe. Dostępne tylko dla domu, w którym jest dużo miejsca. Dla tego rodzaju schodów zakłada się, że posiadają one poziomą platformę do skręcania, co oznacza, że zajmują dużą powierzchnię. Główną zaletą takiej konstrukcji jest to, że nadaje się do każdej wysokości sufitu, dzięki czemu kroki są bardzo gładkie i wygodne. Zwykle ten rodzaj schodów jest instalowany przy ścianie lub w rogu.
- Schody ze stopniami zabiegowymi. Łączą w sobie dwa pierwsze rodzaje: nie mają poziomej platformy, ale mają zakręt. Osiąga się to dzięki stopniom trapezowym. W ten sposób zaoszczędzisz dużo miejsca.
- Schody składane. Ta opcja będzie odpowiednia, jeśli poddasze będzie służyło jako magazyn i rzadko będziesz się tak chodził. Ta opcja najlepiej nadaje się dla domku letniskowego niż dla budynku mieszkalnego.
- Schody spiralne. Zajmują minimum przestrzeni, ale wymagają zainstalowania dodatkowego oświetlenia, dobrych poręczy i szczególnej uwagi.
Oczywiście jako materiał na schody polecamy dobre drewno. Po pierwsze, będzie świetnie wyglądać we wnętrzu. Po drugie, posłuży Ci przez wiele lat. Nie zapominajmy jednak, że drewno wymaga szczególnej pielęgnacji i taka konstrukcja nie będzie tania.
Jak prawidłowo dobrać odpowiednie okna mansardowe do zaadaptowanego poddasza?
Nasz TOP 5 jak wybrać okna mansardowe:
- Wybierz optymalny rozmiar. Obliczenia należy przeprowadzić, biorąc pod uwagę zarówno szerokość, jak i wysokość.
- Prawidłowo oblicz liczbę okien. Określa go stosunek powierzchni użytkowej przeszklenia okna do powierzchni podłogi w stosunku 1:10. Oznacza to, że dla pomieszczenia o powierzchni 35 m2 użyteczna powierzchnia przeszklenia wyniesie 3,5 m2.
- Wybierz odpowiednią obróbkę izolacyjną.
- Nie oszczędzaj na akcesoriach montażowych. Pomogą zapewnić odpowiednią paro-, ciepło- i wodoodporność.
- Akcesoria do okien mansardowych – to nie tylko wygoda, ale także i dodatkowa izolacja akustyczna.
Szczerze mówiąc, wybór okien mansardowych jest o wiele trudniejszym zadaniem niż wybór zwykłych okien dla domu. Z tego powodu nadal radzimy po prostu skontaktować się z wyspecjalizowaną firmą i rozwiązać wszystkie szczegóły bezpośrednio z dobrym majstrem.
Jak ocieplić poddasze?
Osobliwościami ocieplenia poddasza są: nachylenie powierzchni pokrycia dachowego, wysoka przewodność cieplna pokrycia dachowego oraz konieczność wykonania hydroizolacji pokrycia dachowego. Biorąc pod uwagę te czynniki, najlepszym ociepleniem będzie: wełna mineralna, styropian oraz ekstrudowany polistyren spieniony. Rodzaj pokrycia dachowego będzie odgrywał decydującą rolę w wyborze materiału.
Z czego zrobić przegrody kolankowe na poddaszu?
Jeśli twoje poddasze to ogromna przestrzeń, która nie ma żadnego podziału na strefy, na ratunek przyjdą fałszywe ściany. Zwykle są wykonane z płyt kartonowo-gipsowych i do tej pracy nie są wymagane specjalne umiejętności. Z tego materiału będzie można wykonać dodatkowe ściany, a nawet nisze na elementy dekoracyjne. Najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni.
Jak wyprowadzić instalację na poddasze?
Planując remont poddasza, możesz wykorzystać go jako różne pomieszczenia, a nawet łazienka nie jest wyjątkiem. Pojawi się jednak pytanie o prawidłowe doprowadzenie i podłączenie wszystkich komunikacji. W przypadku małych pomieszczeń dobrze sprawdza się kompaktowa instalacja wodno-kanalizacyjna, taka jak toaleta z systemem instalacyjnym. Montuje się ją na poddaszu w taki sam sposób, jak i w zwykłej łazience.
Aranżacja poddasza – do czego jeszcze można wykorzystywać poddasze?
Poddasze – to wyjątkowe miejsce, które może zamienić się w niemal każde pomieszczenie. W nim można odpocząć, posiedzieć z przyjaciółmi, spędzić czas z dzieckiem lub używać go jako garderoby, o której możliwie marzyłeś od tylu lat. Jak więc wykorzystać pomieszczenie, planując remont poddasza?
Pokój gościnny
Idealna opcja, zwłaszcza jeśli często przyjeżdżają do Ciebie krewni lub znajomi, którzy zostają na noc.
Zapasowa garderoba na ubrania sezonowe
To jest z pewnością dokładnie to, czego wszystkim brakuje po sezonie zimowym i obszernych kurtkach puchowych, które trzeba gdzieś przechowywać.
Jadalnia
Teraz z pewnością znajdzie się miejsce dla nowego serwisu stołowego i pięknego wystroju stołu!
Pokój zabaw dla dzieci
Setki dziecięcych zabawek i Twoje nieokaleczone przez klocki Lego nóżki, na pewno Ci podziękują za taką decyzję.
Pokój dla zabaw podczas imprez
Okularom wirtualnej rzeczywistości, nowemu PlayStation i drogim grom planszowym już więcej nie trzeba szukać schronienia przed ciekawskimi dziećmi, bo na te rzeczy zjawi się całe osobne piętro.
Domowe biuro
Po kwarantannie taki pokój powinien być w każdym domu.
Gdzie mogę zgłosić adaptacje poddasza?
Dla złożenia zgłoszenia o adaptację poddasza, należy zwrócić się do starosty lub do urzędu miasta. Takie zawiadomienie o adaptacji poddasza będzie wystarczające, jeśli wykonywane prace nie będą wiązały się ze zmianą powierzchni budynku.
Adaptacja poddasza bez pozwolenia na budowę – jakie są konsekwencje?
Jak i każda gra z prawem, nie przyniesie to żadnego sukcesu, a może tylko przysporzyć dodatkowych problemów. Budowa bez uzyskania niezbędnego pozwolenia jest uważana za samowolę budowlaną i narusza prawo. Przebudowa poddasza bez pozwolenia wiąże się z ogromną grzywną i ewentualnym wymogiem demontażu.
Adaptacja poddasza – niezbędne dokumenty i formalności
Jak pisaliśmy wcześniej, jeśli Twoje prace nie wiążą się ze zmianami w powierzchni budynku, to wystarczy wysłać zgłoszenie. Aby to zrobić, musisz dostarczyć następujące dokumenty:
– opis techniczny budynku oraz rysunek przedstawiający jego położenie na działce z zaznaczonym poddaszem;
– ekspertyzy techniczne potwierdzające możliwość adaptacji poddasza na cele domowe;
– decyzja o warunkach zabudowy lub urzędowe zaświadczenie o zgodności planów adaptacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
– wniosek o prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Jeśli jednak prace budowlane wiążą się z rozbudową domu lub jego nadbudową, zmianą kształtu i nachylenia dachu, przebudową przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych, wykonaniem otworów okiennych lub zmianą ich wielkości, wykonaniem schodów itp., to będziesz musiał uzyskać pozwolenie na budowę.
Koszt remontu poddasza
Planując remont poddasza, koszt będzie zależeć od stopnia skomplikowania i zakresu prac, dlatego trudno określić konkretną kwotę, która będzie do tego potrzebna. Koszt samego projektu może wynieść około 1500-2500 złotych. Do tego trzeba jednak doliczyć koszt podłogi, montażu okien (pojedyncze okna mansardowe kosztują około 2000 złotych), nowych schodów (od 3000 złotych i więcej). Wykonując remont poddasza, koszt może być znacznie wyższy, jeśli niezbędne będzie zwiększenie ściany kolankowej i rekonstrukcja pokrycia dachowego – w takim przypadku trzeba liczyć się z całkowitymi kosztami nawet do 200 000 złotych.
Wniosek
Aby nie martwić się o niedopełnieniu jakichś formalności, nie starać się zrozumieć zagadnień budowlanych i znacząco przyspieszyć cały proces – przyjdź do naszego biura po wstępną kalkulację. Nasi menedżerowie z przyjemnością doradzą Ci wszystkie niuanse, które zwykle pojawiają się w procesie remontu poddasza.