remont domu szkieletowego

Remont domu szkieletowego – popularność domów szkieletowych rośnie z każdym rokiem. A jeśli wcześniej uważano, że taki dom nie wytrzyma pierwszego deszczu, to dziś z doświadczenia tysięcy osób możemy z całą pewnością stwierdzić, że ta opcja jest bardzo niezawodną inwestycją. Co więcej, pieniędzy na budowę takiego domu trzeba znacznie mniej niż na budowę murowanego lub drewnianego. W tym artykule opowiadamy o cechach domów szkieletowych oraz czy warto na nie zwrócić uwagę.

Czy można remontować domy szkieletowe?

Remont domu szkieletowego jest nie tylko możliwy, ale i konieczny, jeśli planujesz mieszkać w komfortowych warunkach jak najdłużej. Do tej pory tysiące domów w tychże Stanach Zjednoczonych udowodniło, że w typie szkieletowym nie ma nic strasznego i jest to doskonała opcja nie tylko na tygodniowy nocleg na łonie natury, ale także i na codzienne zamieszkiwanie. Jak i w każdej obudowie, tu ważne jest, aby wszystko przemyśleć zawczasu i przeprowadzić remont w odpowiednim czasie. Wtedy nie będzie dodatkowych problemów z jakością i długotrwałością.

Zalety domu szkieletowego

Jak każdy rodzaj budynku, dom szkieletowy ma swoje zalety i wady. W przypadku tego typu domów będzie miał znacznie więcej plusów niż minusów. Z tego powodu domy szkieletowe zyskują teraz taką popularność. Pod względem konkretnych korzyści są to:

 1. Koszt i warunki uruchomienia. Taki dom można całkowicie zbudować w ciągu zaledwie kilku miesięcy, co jest prawie niemożliwe w przypadku budowy domu od podstaw. A w porównaniu z ceną domów murowanych kwoty będą zupełnie nieporównywalne.
 2. Wysoka efektywność cieplna. Oczywiście na pierwszy rzut oka aż trudno uwierzyć, że w domu o tak stosunkowo cienkich ścianach w ogóle można mówić o cieple, ale jest to dalekie od prawdy. Pierwsze domy szkieletowe pojawiły się w krajach skandynawskich i na pewno nie było tam mowy o palącym słońcu i wiecznym lecie. Dzięki odpowiedniej izolacji, dobremu rodzajowi grzejnika i odpowiedniemu okablowaniu w całym domu, nawet w mroźne zimy możesz cieszyć się ciepłem w pomieszczeniu.
 3. Proste lekkie materiały, które można podnosić wyłącznie przy użyciu zasobów ludzkich. Upraszcza to pracę i nie wymaga dodatkowych kosztów dla ładowaczy.
 4. Budowę można prowadzić o każdej porze roku i przy każdej pogodzie.
 5. Gładkie ściany po wybudowaniu, co pozwoli zaoszczędzić ogromne pieniądze na wyrównaniu i dodatkowych manipulacjach z powierzchniami.
 6. Odporny na złą pogodę, ponieważ podstawa jest dość mocna (drewno lub metal). Według statystyk domy szkieletowe najlepiej czują się podczas trzęsień ziemi.

Wady domu szkieletowego

Oczywiście na świecie nie ma nic idealnego, co oznacza, że taki dom ma i swoje wady:

 1. Zagrożenie pożarowe. Ta wada jest kontrowersyjna. Drewno zapala się i pali szybciej niż inne materiały, ale to samo można powiedzieć o domu z bali. Właściwa obróbka, dobór dobrych materiałów spełniających normy przeciwpożarowe, właściwe okablowanie i profesjonalna instalacja urządzeń znacznie zmniejszą ryzyko.
 2. Niezbyt wysoki poziom izolacji akustycznej w porównaniu do domów betonowych i murowanych. Jednak tę wadę można również zniwelować. Jak, – omówimy dalej.
 3. Mniej trwałe w porównaniu z domami drewnianymi lub murowanymi. Oczywiście najpierw trzeba zrozumieć, z jaką jakością domów mamy do czynienia, ponieważ zarówno drewno, jak i cegła mogą mieć zupełnie inne cechy. Wymieniając izolację co 25-30 lat, dom szkieletowy może stać dalej jeszcze tyleż, aż do kolejnej wymiany izolacji. A sama szkielet, przy odpowiedniej pielęgnacji, wytrzyma znacznie dłużej.

Zaplanowany remont – co musisz ciągle robić, aby dom szkieletowy służył Ci przez długi czas

Remont domu szkieletowego, w klasycznym znaczeniu tego słowa, praktycznie niczym nie różni się od remontu w dowolnym innym, pomieszczeniu mieszkalnym. Wcześniej czy później też będzie potrzebował zmiany projektu, zakupu nowych mebli i ułożenia świeżej podłogi. Jednak prace naprawcze, z którymi z pewnością będą musieli zmierzyć się właściciele domu szkieletowego, w przeciwieństwie do właścicieli innego rodzaju domu:

 1. Wymiana izolacji cieplnej. W przybliżeniu taka procedura jest potrzebna co 25-30 lat.
 2. Zabieg bio ochronny przeciwpożarowy, który pomoże zniwelować poziom palności.
 3. Nałożenie powłoki antyseptycznej, która pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się pleśni, grzybów i innych patogenów.

Dzięki tym prostym czynnościom w odpowiednim czasie możesz cieszyć się domem szkieletowym przez wiele lat bez żadnych problemów i odczuć wszystkie zalety drogich konstrukcji murowanych.

Czy można zmienić układ wnętrz w domu szkieletowym

Istnieją dwie opcje budowy domów szkieletowych: według gotowego standardu i według indywidualnego projektu. Oczywiście, jak każda usługa wykonywana dla Ciebie osobiście, opcja niestandardowego projektu będzie nieco droższa. Są tu jednak swoje korzyści: w tym przypadku układ można zmienić przed rozpoczęciem budowy i ustawić dowolne parametry pokoi lub dołączyć werandę.

Sprawdzić dom szkieletowy pod kątem strat ciepła

Często gołym okiem nie można dostrzec wycieku ciepła. Aby zrozumieć, jak wysoką efektywność energetyczną ma dom, musisz użyć specjalnych urządzeń. Mogą one być dwojakiego rodzaju:

 1. Pirometr. To urządzenie jest tanie i z tego powodu może stać się dostępne dla każdego. Pozwala zmierzyć temperaturę w określonym punkcie, dlatego takie badanie trudno nazwać obiektywnym, ponieważ nie będzie możliwe zobaczenie ogólnego obrazu ciepła.
 2. Termowizor (lub kamera termowizyjna). To już jest obiektywne i poważniejsze urządzenie, które pokazuje na wyświetlaczu histogram termiczny nałożony na rzeczywisty obraz. Kamera termowizyjna posiada również wbudowany pirometr, który natychmiast pokazuje temperaturę w określonym obszarze.

Jednak znalezienie takiego urządzenia to tylko połowa sukcesu. W celu prawidłowej oceny sprawności cieplnej konieczne jest przeprowadzenie tej procedury zgodnie z normami i przepisami. Niezwykle trudno będzie to zrobić samemu, a wypożyczenie drogiej kamery termowizyjnej nie będzie tak łatwe. W celu prawidłowej oceny lokalu lepiej natychmiast skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadzi badanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Czym najlepiej ocieplić dom szkieletowy od wewnątrz

Do izolacji wewnętrznej najczęściej stosuje się następujące rodzaje materiałów:

– wełna mineralna;

– eko wełna;

– styropian;

– polistyren ekspandowany;

– pianka poliuretanowa;

– wełna bazaltowa.

W chwili obecnej dostępne są również ekologiczne opcje grzejników wykonanych z naturalnych materiałów: juty, słomy, konopi itp. Taką izolację termiczną można wykonać samodzielnie i o każdej porze roku.

Czym najlepiej ocieplić dom szkieletowy od zewnątrz

Możesz zająć się zewnętrzną izolacją domu szkieletowego w dowolnym momencie po zainstalowaniu samej ramy i uruchomieniu obiektu. Do izolacji zewnętrznej zwykle stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Doskonale utrzymują ciepło w pomieszczeniu. Można jednak zastosować prawie wszystkie te same opcje, co przy pracach wewnętrznych. Najlepsze dla każdego rodzaju izolacji są wełna bazaltowa i eko wełna. Najbardziej nieodpowiednimi opcjami są pianka polistyrenowa i pianka poliuretanowa.

Czym wykończyć wnętrze domu szkieletowego

W przypadku surowych wykończeń wnętrz nie ma wielu możliwych opcji. Najczęściej stosowane są płyty gipsowo-kartonowe i płyty OSB. A już z ostatecznym wykończeniem możesz „pobawić się”. Można wykonywać takie prace przy użyciu tych samych materiałów, których mógłbyś użyć w innych pomieszczeniach:

– podszewka różnych klas;

– tynki tapeta;

– tynk dekoracyjny;

– różne rodzaje płytek;

– arkusze szklano-magnezowe;

– elastyczny kamień;

– płynne tapety.

Poprawa dźwiękoszczelności domu szkieletowego

Izolacja akustyczna domu szkieletowego jest znacznie zwiększona dzięki podwójnej izolacji na zewnątrz i wewnątrz. Istnieją jednak inne sposoby radzenia sobie z hałasem:

 1. Wybierz dobre okna z podwójnymi szybami.
 2. Oddaj pierwszeństwo niezawodnym drzwiom wewnętrznym. W takim przypadku prawdopodobnie nie będziesz potrzebować dodatkowych taśm uszczelniających, ale jeśli nie masz środków finansowych na wymianę drzwi lub montaż drogich, to ta opcja jest również możliwa.
 3. Podczas remontu domu szkieletowego od razu stosować materiały wykończeniowe, które słyną z pochłaniania dźwięku (na przykład płynne tapety).
 4. Dywany na podłodze również świetnie pochłaniają szum.
 5. Grube zasłony w oknach nie tylko ochronią Cię przed jasnym światłem w nocy, ale również pełnią rolę dodatkowego pochłaniacza szumu.

Wymiana hydrauliki w domu szkieletowym

Układanie komunikacji podczas remontu w domu szkieletowym nie wywołuje żadnych pytań i trudności. Istnieje ogromna liczba wariantów umieszczania rur. Każda z tych metod ma swoje własne cechy, a jeśli planujesz okablowanie komunikacji jeszcze przed rozpoczęciem budowy, to doświadczeni majstrowie natychmiast wybiorą zarówno metody, jak i miejsca docelowe, które są optymalne dla Twojego domu.

Jak uchronić się przed gryzoniami w domu szkieletowym

Lepiej zająć się problemem gryzoni na etapie budowy. Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, nie będziesz już musiał rozwiązywać tego problemu i szukać alternatywnych sposobów walki z nimi. Najlepszymi rozwiązaniami w tym przypadku będą:

 1. Ułożenie grubej siatki metalowej z małymi komórkami na cokole i podkładzie przed montażem izolacji cieplnej.
 2. Wypełnienie fundament grubą warstwą keramzytu, następnie zaciągnięcie polietylenem i ułożenie płyt OSB na wierzchu. Ta opcja pomoże również poprawić izolację termiczną.
 3. Zastosowanie płyty żelbetowej u podstawy domu szkieletowego.
 4. Wykorzystanie eco wełny jako ocieplacza. Wcześniej pisaliśmy już, że ten materiał jest jedną z najlepszych opcji dla izolacji cieplnej domu. Oprócz tego, że bardzo dobrze zatrzymuje ciepło, zawiera także i substancje trujące dla gryzoni.
 5. Obróbka materiałów budowlanych specjalnymi roztworami na bazie wapna.

I oczywiście jednym z głównych warunków są jakościowe materiały ramy, które nie pozostawiają między sobą żadnych pęknięć i szczelin, przez które mogą się dostać gryzonie.

Jak prawidłowo zrobić wentylację w domu szkieletowym

Odpowiednia wentylacja w domu szkieletowym jest nie mniej ważna niż sama rama budynku. Taki dom jest szczelnie osłonięty izolacją cieplną, co oznacza, że między nim a ścianami może gromadzić się kondensat, co z czasem doprowadzi do powstania pleśni i zniszczenia. Projekt wentylacji powinien być opracowany na etapie planowania budowy domu, a samodzielne wykonanie go na pewno nie zadziała. Możesz przeczytać setki artykułów o tym, jak zrobić wentylację w domu szkieletowym własnymi rękami, ale żaden z autorów nie weźmie na siebie odpowiedzialności za twoje życie. Wentylacja wpłynie bezpośrednio nie tylko na stan całego domu, ale także i na Twoje zdrowie, ponieważ bez odpowiedniej wymiany powietrza może rozpocząć się głód tlenowy, a konsekwencje mogą stać się bardzo poważne. Powierz tę część dobremu specjaliście i ze spokojem ciesz się życiem w swoim nowym domu.

Jaki jest okres eksploatacji domów szkieletowych?

Pomimo tego, że w domu szkieletowym nie ma grubych ceglanych ścian, z pewnością będzie on mógł służyć więcej niż jednemu pokoleniu. Oczywiście tylko przy odpowiedniej pielęgnacji i jakościowych materiałach budowlanych. Tak, w przypadku domu szkieletowego konieczna jest wymiana izolacji co 25-30 lat, ale czasami może to być nawet plus, ponieważ usuwając warstwę izolacyjną, można łatwo zmienić komunikację wewnętrzną. Wymiana okablowania i zmiana okablowania będzie dość łatwym zadaniem w porównaniu z klasycznym domem lub mieszkaniem, gdzie do takich manipulacji trzeba prawie wyburzyć i ponownie odbudować ściany.

Koszt remontu domu szkieletowego

Nie można podać dokładnego kosztu remontu domu szkieletowego. Główne koszty należy zakładać na odnowienie izolacji cieplnej, i ta liczba będzie zależeć zarówno od powierzchni przestrzeni, jak i od rodzaju samego materiału. Musisz również zastanowić się, czy chcesz zmienić projekt wnętrza, czy po prostu potrzebujesz kapitalnej aktualizacji.

Wniosek

Aby zbudować wymarzony dom za całkiem rozsądne pieniądze, warto przyjrzeć się bliżej opcji domów szkieletowych. Są proste w wykonaniu, praktycznie niczym nie różniące się od klasycznych domów drewnianych i murowanych, ale za to znacznie tańsze i szybsze w budowie. Aby obliczyć koszt swojego projektu, przyjdź do naszego biura i opowiedz nam o swoich marzeniach. Na pewno pomożemy Ci je urzeczywistnić.

This will close in 0 seconds