Planując remont w mieszkaniu lub domu, jednym z najtrudniejszych zadań staje się zwykle wybór stylu wnętrza. Jest dziś tak wiele opcji, że twoje oczy po prostu otwierają się szeroko. Musisz więc dowiedzieć się, jak każdy styl różni się od siebie.

Style wnętrz – znajdź ten, który Ci odpowiada

Aby zdecydować się na styl pasujący do Twojej przestrzeni, zazwyczaj radzimy zapisać kilkadziesiąt ulubionych opcji i pokazać je naszemu projektantowi. W oparciu o Twoje preferencje z pewnością będzie w stanie zaoferować najbardziej optymalne opcje, biorąc pod uwagę Twoją przestrzeń i życzenia. Nie musisz gonić za modą, po prostu szukaj tego, co lubisz, a my postaramy się ożywić to tak bardzo, jak to możliwe.

Jakie style wnętrz są najmodniejsze?

Mówiąc o najmodniejszych dziś stylach wnętrz, pierwsze miejsce bezwarunkowo zajmuje nowoczesny styl. Oznacza to obecność gładkich powierzchni, prostych linii, brak nadmiaru wystroju. W takiej przestrzeni nie ma nic zbędnego, nie ma „babcinych śmieci” i mnóstwa rzeczy w imię rzeczy. Posiada proste zestawienia kolorystyczne, powierzchnie metalowe i szklane.

Na drugim miejscu jest minimalizm, który wywodzi się z nowoczesnego stylu, ale jeszcze bardziej go upraszcza.

I dopełnia TOP 3 najmodniejszych stylów – loft (aka industrialny, aka przemysłowy). Loft często tworzy wrażenie niedokończonych elementów i łączy „stare” surowe detale z czymś ultranowoczesnym.

Najpopularniejsze style dekoracji wnętrz

Jak widać z naszego TOP 3, ostatnio najczęstszymi prośbami do projektantów stały się style, które nie wymagają dodatkowych inwestycji, są proste i niedrogie, ale jednocześnie pozostają funkcjonalne. Jest jednak tak wiele stylów wnętrz, że nie sposób ograniczyć się tylko do trzech. Następnie omówimy szczegółowo główne style występujące w mieszkaniach współczesnego człowieka.

Styl skandynawski

Styl skandynawski jest dość popularny, ponieważ dość łatwo go odtworzyć samodzielnie. Wiele osób uwodzi nie tylko swoją prostotą, ale także funkcjonalnością. Głównym kolorem tej przestrzeni jest biel. Doskonale powiększa przestrzeń, a dotyczy to zwłaszcza mieszkań, w których nie wszystko jest tak dobrze z powierzchnią, jak byśmy sobie tego życzyli. Biel dopełniają beże, niebieskawe, neutralne odcienie błękitu, wpadające w oko czarne elementy. Śmiało można dodawać i bardziej jaśniejszych akcentów kolorystycznych. Na przykład sofa w kolorze akwamaryny idealnie pasuje do salonu, a w przedpokoju może stać chwytliwa jasnożółta pufa.

Głównym zadaniem stylu skandynawskiego jest wpuszczenie jak największej ilości naturalnego światła do przestrzeni. Dlatego okna w takich domach mają zwykle niestandardowe duże rozmiary, a ciężkie kolorowe tkaniny rzadko są używane jako zasłony. Zwykle albo w ogóle nie ma zasłon, albo na oknach pyszni się lekki półprzezroczysty tiul. Sztuczne światło dobierane jest bardzo starannie i w dużych ilościach. Połączenie lamp podłogowych, kinkietów, żyrandoli, lamp – to wszystko z pewnością przypadnie do gustu skandynawskiemu stylowi. Przy braku naturalnego światła będziesz musiał spróbować sztucznie podkreślić wszystko, co możliwe i niemożliwe.

Jako główny materiał stylu skandynawskiego, drewno jest używane we wszystkich możliwych formach: na podłodze, ścianach, meblach, a nawet suficie. Do tego stylu wnętrza należy wybrać naturalne tekstylia, tapety papierowe, metal, ceramikę. Meble w takiej przestrzeni mają proste formy, są zwięzłe i funkcjonalne. Akcesoria rattanowe idealnie pasują do takiego wnętrza.

Zieleń, zieleń i jeszcze raz zieleń. Doniczki z żywymi roślinami to kolejna charakterystyczna cecha stylu skandynawskiego. Mogą być obecne wszędzie: na podłodze, parapetach, stolikach kawowych. Można dopełnić „zieleń” odpowiednimi posterami na ścianach można o motywie kwiatowym.

Styl prowansalski

Ten styl wnętrza reprezentuje wieczne lato w uroczej francuskiej wiosce. Kwiatowe nadruki, wiklinowe rattanowe meble, jasna paleta kolorów, która sprawia, że wygląda jakby słońce pocałowało to mieszkanie.

Charakterystyczną cechą stylu prowansalskiego są okna francuskie sięgające od podłogi do sufitu, które wpuszczają do przestrzeni tony ciepłego naturalnego światła. Tekstylia są zwykle obecne w bawełnie i lnie. Ten styl wnętrza stwarza poczucie komfortu, spokoju i ciepła. Wygląda na to, że jesteś ze swoją babcią na wsi.

W takiej przestrzeni będzie wiele małych uroczych detali dekoracyjnych. Koronki, falbany, kwiaty, antyczne stylizacje, neutralna kolorystyka (biel i beż, pastelowe kolory) – to wszystko dominuje w stylu prowansalskim.

Styl wiejski

Zazwyczaj ten styl jest stosowany w projektach domków letniskowych, kamienic, domków wiejskich i chat, ponieważ to w nich wygląda najbardziej harmonijnie. Styl wiejski ma coś wspólnego z prowansalskim, ale tutaj nie mówimy już o francuskim odcieniu. Taki projekt można wykonać dla dowolnego motywu wiejskiego.

Podstawa stylu – drewno. Znajduje się wszędzie: w podłogach, ścianach, sufitach, a nawet jako powłoka nowoczesnej plazmy. Drzwi wykonane są z litego drewna, łóżka z komodami wyglądają na „ciężkie”. Również meble i dekoracje są zwykle dobierane w tej samej kolorystyce, tworząc poczucie komfortu i spokoju. Taka paleta eliminuje efekt brutalności od surowych i masywnych form mebli. Tekstylia w takim domu będą miękkie i gładkie. Na stole leżą śnieżnobiałe wykrochmalone obrusy, serwetki dla każdego członka rodziny i gościa.

Styl loft (industrialny)

Loft trudno z czymś pomylić. Wchodząc do mieszkania wykonanego w tym stylu, z pewnością rozpoznasz go po surowym, industrialnym wykończeniu. Tutaj ściany będą ceglane lub betonowe, komunikacja nie będzie zakryta przed oczami, a z sufitu witają Cię żółte lampki.

Najczęściej na poddaszu nie ma wyraźnego układu przestrzeni, pozostaje ona otwarta. Okna do podłogi nie są zasłonięte żadną tkaniną. Ten styl wnętrza doskonale nadaje się do pomieszczeń z wysokimi sufitami. Jeśli nie możesz się tym pochwalić, trudno będzie stworzyć styl loft w Twojej przestrzeni.

Charakterystyczną cechą poddasza jest grubość i poczucie „czegoś niedokończonego”. Ten styl niejako odtwarza obraz magazynu, w którym nic nie zostało doprowadzone do ideału. Surowe drewno, pospiesznie malowane ściany i belki na suficie – to jest właśnie to. Ten styl łączy w sobie niestosowne: ultranowoczesne i rzadkie detale wnętrza. Oświetlenie jest w większości żółte i wielopoziomowe, nie tylko spełnia swoje przeznaczenie, ale pełni również rolę dodatkowego wystroju.

Meble, podobnie jak i sama przestrzeń, są zazwyczaj otwarte. Zamiast szaf stosuje się półki i wieszaki. Centralne miejsce takiego wnętrza zajmuje klasyczna skórzana sofa. Uzupełniają przestrzeń meble z metalowymi i drewnianymi stelażami.

Styl glamour

Glamour to szyk i pompatyczność, która przejawia się we wszystkim, od palety kolorów po detale. Główną rolę odgrywa tu połysk: jest go dużo i jest on wszędzie. Glamour przyćmiewa wszelkie wyobrażenia o funkcjonalności, w takim designie głównym elementem będzie element wizualny.

Ten styl wnętrza zdecydowanie nie nadaje się do małych mieszkań, ograniczonych przestrzenią i wysokością sufitu. Glamour oznacza obecność dużych powierzchni i poczucie wolności. Przestrzeń często jest również powiększana optycznie dzięki lustrom i oświetleniu. Paleta jest zwykle używana tylko z „czystymi” kolorami: białym, czarnym, czerwonym, fioletowym, żółtym, niebieskim itp. Mogą występować również mniej krzykliwe kolory, ale wtedy są one kompensowane innymi jasnymi elementami wystroju.

Cyrkonie, metale szlachetne i kamienie olśniewają nie tylko w elementach dekoracyjnych, ale także i w naczyniach, meblach i ścianach. Luster jest tu bardzo dużo. Części chromowanych jest pod dostatkiem. Wśród materiałów pojawia się również skóra, satyna, aksamit, brokat, jedwab, kryształ i szkło.

Styl vintage

Harmonijne połączenie nowoczesności i elementów minionego stulecia to główny składnik stylu vintage we wnętrzu. Idealnie pasują tu rzeczy, które mają co najmniej 20 i nie więcej niż 50 lat. Tworzy to przytulną atmosferę z nutką nostalgii za minioną epoką.

W tym stylu wnętrza kładzie się zawsze nacisk na konkretną epokę. Będziesz musiał polować na przedmioty z przeszłości, ale jeśli połów nie będzie jest zbyt obfity, to elementy dekoracyjne zawsze można stylizować na antyki. W tekstyliach preferowane są tkaniny naturalne: len, bawełna, wełna. Może być ozdoba. Najważniejsze, że tekstylia są tworzone ręcznie.

Zazwyczaj jako podłogę stosuje się deski parkietowe lub drobne płytki ceramiczne. Jeśli to możliwe, pamiętaj o sztucznym zestarzeniu tych materiałów. W przypadku ścian preferowane są jasne, neutralne odcienie. Głównymi elementami są właśnie starożytne znaleziska, w tym główne meble. Światło jest ciepłe i rozproszone. Najlepiej, jeśli pochodzi z ciekawych lamp z minionej epoki, odlewanych z brązu lub miedzi.

Styl futurystyczny

Najnowsze technologie w statku kosmicznym to najbardziej żywy opis, jaki można podać futuryzmowi. Ten styl jest odpowiedni dla odważnych ludzi, którzy lubią wszystko, co jest maksymalnie nietypowe. Głównymi elementami będą ergonomia, funkcjonalność i maksymalna wolna przestrzeń. Wykończenie najczęściej wykonuje się z powierzchni lustrzanych, stopów aluminium, szkła i poliwęglanu. Wszystko to połączone jest z płynnymi liniami i dynamicznymi kształtami. Będąc w takim pomieszczeniu ma się ochotę odwiedzić przyjaciół z innych planet lub na samym statku, który w tej chwili przenosi się o miliony lat świetlnych w przyszłość.

W przeciwieństwie do wielu stylów wnętrz, w futuryzmie dominuje asymetria. Główny kolor to biały, beżowy lub szary. Przestrzeń jest przełamana krzywymi, jasnymi liniami i akcentami kolorystycznymi. Najczęściej jako źródła światła wybierane są reflektory i paski diodowe. Meble do takiego wnętrza są zwykle robione na zamówienie i mają opływowe linie.

Styl klasyczny

Każdy człowiek kojarzy klasykę z czymś pompatycznym i uroczystym. W rzeczywistości nie ma określonego „klasycznego stylu”. Jest to nazwa pospolita, w której zawarte są różne style wnętrz: klasycyzm, barok, rokoko, imperialny, klasyka narodowa.

Łączy ich szlachetność, elegancja, powaga, luksus i duże formy. W tym stylu wnętrz znajdują się płaskorzeźby, łuki, kolumny, stiuki, posągi, ogromne żyrandole. Obrazy oprawione są w złote ramy, a całe wnętrze nasycone jest złotem. Taki projekt jest bardzo trudny do stworzenia przy ograniczonej przestrzeni i budżecie. Pompatyczność klasyki wymaga dużych powierzchni i wysokich sufitów.

Klasyczne style wnętrz nie uznają nowoczesnego podziału na strefy. We wszystkim jest wyraźna symetria. Wiele przedmiotów jest dla siebie odzwierciedleniem: ten sam stiuk po obu stronach, krzesła występują w dwóch egzemplarzach itp. Ten styl wnętrza nigdy nie będzie tani. Dominuje w nim drogie naturalne drewno, marmur, kamień naturalny, skóra, jedwab.

Meble są misterne, o ciekawej bogatej fakturze i charakterze. Często są pokryte aksamitem i jedwabiem. Główną ideą stylu klasycznego jest wysoki koszt, który pomaga tworzyć prawdziwe dzieła sztuki z rzeczy codziennych.

Styl art deco

Wśród stylów wnętrz art deco jest najdroższy i to nie tylko zewnętrznie, ale także i pod względem kosztów finansowych. Nie da się go odtworzyć bez antyków, wyszukanych mebli z klasycznym śladem, masywnych ekskluzywnych żyrandoli, dywanów, obrazów oraz innych elementów artystycznych.

W projekcie wykorzystywane są opalizujące materiały: lakier, metal, masa perłowa. Wszystko wokół wydaje się świecić bez przerwy. Złoto, srebro, kamienie szlachetne i półszlachetne, skóra krokodyla, kość słoniowa, rzadkie drewno: wszystko to jest koniecznie obecne w przestrzeni. Art deco został stworzony po to, aby zaskoczyć każdego, kto znajdzie się w domu. Podobnie jak w stylach klasycznych dominuje tu klarowna geometria, często jednak uzupełniana przez wizerunki ptaków i roślin. Wykładziny podłogowe najczęściej układa się w jodełkę. Najbardziej rozpoznawalnym elementem tego stylu wnętrza jest lustro-słońce w oprawie z promieni. Obecne jest tu również ciągłe nakładanie się czerni i bieli. I podsumowując, najważniejsza w art deco jest prawdziwa ekskluzywność dla każdego nowego projektu.

 Styl kolonialny

Inny styl wnętrza, którego wykonanie nie będzie kosztować małych kwot, bo uwielbia dobre naturalne materiały i nietuzinkowe przedmioty. Jedną z cech stylu kolonialnego jest obecność żywych roślin egzotycznych. Głównymi materiałami do wnętrz są drewno i kamień.

Okna są duże, do podłogi. Często używane jako drzwi do podwórka lub ogrodu. Podłoga jest zwykle drewniana lub kamienna, meble wykonane są z rzadkiego, masywnego drewna. Do ścian wybierz jasne, jednolite kolory lub tapetę z małym powtarzającym się reliefem, przedstawiającym egzotyczne ptaki, kwiaty lub zwierzęta. Tekstylia są bogate w: jedwab, len, aksamit, wełnę, skórę i futro. Jako wystrój w stylu kolonialnym mile widziane są afrykańskie maski, pokryte skórą pufy, kinkiety w postaci orientalnych lampionów, palmy, wełniane dywany, obrazy w rzeźbionych ramach i lustra w miedzianych oprawach.

Styl nowoczesny

Nie ma jakiegoś oddzielnego stylu nowoczesnego, jak ma to miejsce w przypadku stylu klasycznego. Do nowoczesnych należy grupa stylów: loft, skandynawski, art deco, pop art, boho, eklektyczny i inne. Ale oczywiście, mimo że wszystkie te kierunki wydają się zupełnie inne, mają one swoje charakterystyczne podobne cechy.

Jedną z głównych cech „nowoczesnego stylu” jest wolność. Przejawia się to brakiem ram i umiejętnością mieszania zupełnie różnych kierunków. Nie musisz już ślepo przestrzegać zasad jednego stylu, wszystko zależy od twoich życzeń i preferencji. W takich przestrzeniach znakomicie odwzorowuje się charakter właściciela. Dlatego dziś wiele osób nie preferuje bezdusznego i zbyt poprawnego minimalizmu czy klasyki, ale pragnie, aby dom odzwierciedlał siebie. Nowoczesny styl nie goni za modą, jest wygodny i funkcjonalny. Brakuje w nim zbędnych detali i wizualnego szumu. W takiej przestrzeni dominują proste, wyraziste kolory. Wykorzystywana jest prosta geometria bez dziwacznych elementów.

Styl minimalistyczny

Świadoma konsumpcja stała się w ostatnich latach kluczową ideą nie tylko w życiu wielu ludzi, ale bardzo wyraźnie zamanifestowała się również we wnętrzu. Minimalizm zajął drugie miejsce wśród najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych projektów przestrzeni życiowej. I wcale nie jest to dziwne, bo ten styl nie wymaga szalonych inwestycji, jest łatwy do wykonania, a nawet pomaga w utrzymaniu porządku, bo każda rzecz w domu ma swoje miejsce.

Funkcjonalność i wszechstronność to główne zadania każdego elementu w domu. Każdy szczegół pomaga nie zastawiać przestrzeni i wykorzystywać ją jak najbardziej użytecznie. Taki styl jest najbardziej aktualny dla mieszkań o ograniczonej powierzchni. Wyraźne, proste linie, brak skomplikowanych elementów i pretensjonalnych materiałów pomagają zaoszczędzić budżet i są jedną z głównych cech tego stylu wnętrza.

W minimalizmie często brakuje jasnych plam, stosuje się tutaj jasne pastelowe kolory (zwykle są tylko dwa). Takie wnętrze sugeruje, że w domu jesteś w spokoju, możesz w pełni odpocząć. Tutaj nic nie podrażnia oczu i układu nerwowego. Światła w minimalizmie też zawsze wystarczy. Do środka dostaje się wystarczająco dużo naturalnego światła, które w nocy jest kompensowane przez dyskretne i rozproszone światło. Pozwala to stworzyć poczucie nieważkości. Lampy o prostych kształtach, wykonane z metalu, szkła lub tworzywa sztucznego.

Bardzo często minimalizm mylony jest z nowoczesnym stylem. Różnią się jednak tym, że minimalizm jest bardziej autorytarny i nie dopuszcza ani jednego dodatkowego detalu w przestrzeni, nawet czajniczek nie powinien stać w widocznym miejscu. Bardzo trudno jest utrzymać to w życiu codziennym, zwłaszcza w dużej rodzinie, dlatego często występuje mieszanka stylów.

Styl orientalny

Myśląc o Wschodzie, od razu pojawiają się w głowie obrazy czegoś bardzo przytulnego, gościnnego, luksusowego i bogatego. Oczywiście taki styl wnętrza odpowiada takim pomysłom. Jest bogaty w elementy dekoracyjne, jasne akcenty, miękkie światło i różne faktury. W jednym pomieszczeniu doskonale łączą się wełniane dywany i gładki, lśniący jedwab. Elementy ozdobne są najczęściej wykonywane ręcznie i są naprawdę ekskluzywne.

Ponieważ Wschód, to bardzo szerokie pojęcie, które nie odpowiada za jakieś jedno konkretne państwo, styl orientalny również nie ma jednej definicji. Obejmuje wiele kierunków: chiński, japoński, arabski, afrykański, egipski, marokański itp. Dlatego bardzo trudno jest opisać orientalny styl we wnętrzu, ponieważ wszystkie wymienione kierunki będą wyglądały zupełnie inaczej.

Styl śródziemnomorski

Jeśli kiedykolwiek widziałeś zdjęcie ze śnieżnobiałej wyspy Santorini lub nawet tam byłeś, to doskonale wiesz, jak wygląda śródziemnomorski styl we wnętrzu. Stosowane są głównie jasne kolory, w których dominuje biel i różne odcienie niebieskiego: od błękitnego po nasycone. W takim domu wszystkie detale stworzone są dla relaksu i wyciszenia. W stylu śródziemnomorskim występują elementy kultur orientalnych, a także Hiszpanii, Włoch, Grecji.

Nie ma tu miejsca na małe okna: są ogromne, sięgające od podłogi do sufitu, okna często pełnią rolę drzwi prowadzących na podwórko lub do ogrodu. Pokój jest przestronny, użyte materiały są wyłącznie naturalne. Nie ma zatłoczenia wnętrza. Meble wykonane są z dobrego drewna bez zbędnych elementów dekoracyjnych. Niemal wszędzie można znaleźć wzory i ornamenty: głównie wizerunki fal i roślin.

Projektowanie wnętrz – który styl jest lepszy?

Dzisiejszy rynek oferuje dowolne materiały i elementy dekoracyjne, o których tylko pomyślisz. Jednak głównym problemem jest koszt i dostępność logistyczna. Które wnętrze lepiej wybrać w Twoim przypadku będzie zależeć od co najmniej trzech czynników:

  1. Od tego, jakie posiadasz finanse. Niektóre style wnętrz mogą być bardzo ekonomiczne w wykonaniu, ale nadal wyglądają bardzo dobrze i są funkcjonalne. Ale na przykład style klasyczne lub art deco będą bardzo trudne do stworzenia przy ograniczonym budżecie. Będziesz musiał wymienić wiele elementów na tańsze i ostatecznie będzie to wyglądało zupełnie inaczej.
  2. Od twojego gustu i preferencji. Jeśli chodzi o gust, to jasne jest, że każdemu podoba się co innego, i jeśli nie jesteś zadowolony z wnętrza domku letniskowego babci w małej wiosce, to zdecydowanie nie powinieneś wybierać opcji stylu prowansalskiego. Kompetentny projektant będzie mógł połączyć w przestrzeni nawet kilka podobnych stylów, w oparciu o Twoje życzenia.
  3. Od wyjściowej powierzchni przestrzeni. W małej kawalerce z pewnością nie będzie miejsca na wachlarz klasycznych styli.

Wniosek

Najłatwiej zdecydować o stylu wnętrza swojego przyszłego domu, to obejrzeć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset opcji w Internecie, zapisać je i pokazać dobremu projektantowi. Na pewno będzie w stanie znaleźć główne punkty i stworzyć dla Ciebie twoją własną ekskluzywną przestrzeń, łącząc te elementy, które lubisz. Jeśli po raz pierwszy wykonujesz remont w mieszkaniu lub domu, zdecydowanie zalecamy, aby nie oszczędzać na usługach takiego specjalisty. Przecież w tych murach trzeba być na co dzień przez wiele lat. Nasz projektant z pewnością pomoże w doborze idealnego stylu wnętrza. Przyjdź do nas na konsultację i pokaż nam, co chciałbyś zobaczyć w swoim nowym mieszkaniu.

This will close in 0 seconds