Główny lęk z dzieciństwa u większości współczesnych dorosłych wygląda tak: dźwięk wiertła, krzyki z sąsiedniego gabinetu i wspomnienia bólu na krześle lekarskim. Takie skojarzenia wcale nie zwiększają chęci ponownego odwiedzenia kliniki dentystycznej, nawet jeśli sytuacja jest już całkowicie krytyczna. Na szczęście wraz z upływem czasu zmienia się również wyobrażenie o tym, jaki powinien być dentysta.

Nowoczesny gabinet stomatologiczny jaki powinien być?

Dziś nowoczesny gabinet stomatologiczny nie jest czymś strasznym. Sympatyczna sala, ciepłe powitanie od administratora, kawa lub herbata przed zabiegami: wszystko to sprzyja odstresowaniu. Naprawy w gabinecie stomatologicznym, wykonane w kolorze białym, pomogą Ci zaufać i nie martwić się o sterylność. Jasne akcenty dodadzą uroku i odwrócą uwagę od szpitalnego motywu. A wygodne meble tapicerowane w poczekalni pozwolą Ci ułożyć się wygodnie i przynajmniej trochę odpocząć przed przyjęciem.

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jednak bez względu na to, jak wiele zrobiono, aby odwrócić uwagę pacjenta od myślenia o zbliżających się zabiegach, główną zaletą każdego gabinetu stomatologicznego jest nowoczesny sprzęt.

Pierwszą rzeczą do wyboru jest fotel dentystyczny i instalacja. Samo krzesło jest dwojakiego rodzaju: hydrauliczne i elektromechaniczne. Istnieje jednak wiele rodzajów instalacji i należy je wybrać w oparciu o budżet i wymagania. Radzimy zwrócić uwagę na urządzenia, które posiadają co najmniej 4 tuleje: na pistolet (spray-powietrze-woda), ultrasonograf (do usuwania płytki nazębnej i kamieni), lampę i mikrosilnik z prostnicą i kątnicą.

Do najlepszych firm zajmujących się unitami stomatologicznymi należą: Stern Weber, Diplomat Dental, Dentsply Sirona, Ritter Concept GmbH, KaVo.

Organizacja przestrzeni

Po podjęciu decyzji o montażu i fotelu dentystycznym kolejnym krokiem jest wybór takiego sprzętu do gabinetu jak:

 1. Fotel lekarski. Powinien być nie mniej wygodny niż fotel pacjenta, ponieważ dentysta będzie musiał na nim spędzać większość czasu pracy. Krzesło musi być ruchome i mieć regulowaną wysokość.
 2. Wizyograf. Bez niego leczenie kanałowe byłoby niemożliwe. Dzięki temu urządzeniu możliwe będzie wykonywanie zdjęć z niską dawką promieniowania.
 3. Materiały wypełniające. Jakość tego produktu będzie miała duży wpływ na reputację Twojej kliniki. Wypełnianie zębów to jeden z najczęstszych zabiegów w gabinecie stomatologicznym, co oznacza, że właśnie ci pacjenci będą polecać Twoją klinikę swoim znajomym i kolegom. To prawda, tylko jeśli są zadowoleni z pracy dentysty i trwałości wypełnień. Dlatego zdecydowanie nie zalecamy oszczędzania na tych materiałach.

Najlepsi producenci materiałów do wypełnień to: Japonia (Tokuyama Dental, Shofu, VOCO, GC), USA (The Dental Advisor, Kerr, 3M), Niemcy (Kulzer, VOCO).

 1. Lodówka do przechowywania leków i autoklaw do antybakteryjnej obróbki narzędzi.
 2. Zestaw narzędzi. Obejmuje to pęsety, nożyczki do dziąseł, łyżeczki, jednorazowe strzykawki i igły, sondy, lusterka dentystyczne itp. W sumie jest ponad 100 pozycji, w tym również wiertarki. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli, które zapewniają pacjentom minimalny ból i dyskomfort.

Meble gabinetowe stomatolog

Meble. Chcielibyśmy umieścić ten punkt w osobnym bloku, ponieważ jest on nie mniej ważny niż wybór profesjonalnego sprzętu. Meblom do nowoczesnego gabinetu stomatologicznego stawiają szczególne wymagania. Muszą mieć gładką powierzchnię nie przyciągającą kurzu, a materiały muszą być odporne na codzienne czyszczenie środkami dezynfekcyjnymi. Dlatego wybór czegoś taniego i krótkotrwałego nie zadziała, ponieważ po miesiącu cała powłoka z takich cokołów i półek zacznie się odpryskiwać. Będzie to nie tylko nieestetyczne, ale również niehigieniczne, a przez to niebezpieczne dla pacjentów.

Najważniejszymi meblami stomatologa są ruchome postumenty i stoły. Przeznaczone są do przechowywania wszystkiego, co trzeba mieć pod ręką: leków, narzędzi, materiałów pomocniczych. Takie meble zazwyczaj mają kółka i dlatego można je wygodnie postawić w dowolnym miejscu gabinetu dentystycznego. Pozwala to na bardziej optymalne wyposażenie przestrzeni roboczej.

Warto również zwrócić uwagę na wybór krzeseł medycznych, wózków, szafek (na narzędzia i preparaty, na ubrania pracownicze), szaf (ruchome, podłogowe, uchylne), zestawów do sterylizatorni oraz stołów laboratoryjnych.

Nasze zalecenia dotyczące wyboru mebli do nowoczesnego gabinetu stomatologicznego pod kątem wygody i higieny:

 1. Minimum ubytków, połączeń, szwów. Wybierając bezszwową tapicerkę, proste okucia bez obszernych detali i dekoracji, proces czyszczenia zostanie znacznie uproszczony.
 2. Zamki magnetyczne Push to Open. Przy tego typu zamkach asystent czy dentysta nie musi dotykać mebla rękawiczkami, wystarczy łokciem lub kolanem nacisnąć potrzebną szafkę i drzwi się otworzą. To ważny punkt z punktu widzenia higieny, ponieważ większość infekcji wirusowych i bakteryjnych przenoszona jest właśnie poprzez dotyk.
 3. Optymalna organizacja przestrzeni. Na przykład w strefie sterylizacji można połączyć zlew z postumentem stomatologicznym, a naświetlacz UV ze stołami.

Nowoczesność i przytulność

Jednak meble w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym mogą pełnić nie tylko rolę jednego z głównych asystentów lekarza, ale także stać się niezapomnianym elementem kliniki. Jeśli jako główny kolor wybierzesz biel (a zalecamy to), to fronty mebli pomogą zaakcentować. Doskonałym połączeniem byłoby użycie koloru pasującego do logo kliniki. Jako główne techniki polecamy również dekorowanie, plakaty z wizerunkami abstrakcji lub przyrody. W takim gabinecie pacjenci mogą czuć się bardziej komfortowo niż w pokoju z gołymi ścianami, pozostając sam na sam z białym gabinetem i sprzętem stomatologicznym.

Osobno chcemy zwrócić uwagę na organizację przestrzeni, gdyż ma to bezpośredni wpływ na szybkość i wygodę pracy z pacjentem. Aby uwzględnić wszystkie subtelności w środowisku biurowym, meble dobierane są na etapie projektowania. Na podstawie układu i punktów połączeń komunikacji pomożemy określić sprzęt w różnych strefach: głównej i dodatkowej, strefie dezynfekcji i sterylizacji. Pomożemy Ci również zdecydować o kształcie i ilości mebli oraz niezbędnego wyposażenia.

Jak stworzyć nowoczesny gabinet stomatologiczny-samodzielnie lub skontaktować się z profesjonalistami

Oczywiście na podstawie wielu rekomendacji od Google można spróbować samodzielnie stworzyć nowoczesny gabinet stomatologiczny, ale jak pokazuje nasza praktyka, nie zawsze można to nazwać udanym eksperymentem. Zwracając się do nas, na pewno unikniesz niemiłych niespodzianek, ponieważ doskonale wiemy, z jakimi niuansami spotkasz się podczas pracy.

Jak możemy Ci pomóc?

 1. Dobierzemy i doradzimy dostawców mebli i urządzeń, których jesteśmy pewni. Twój budżet może być dowolny, ponieważ znamy zarówno klasę VIP producentów, jak i opcje ekonomiczne, które spełnią wszystkie wymagania higieniczne.
 2. Stworzymy odpowiedni układ pomieszczeń, który pomoże zoptymalizować czas Twoich pracowników.
 3. Wykonamy projekt na papierze, a następnie odtworzymy go dokładnie w najdrobniejszych szczegółach, aby każdy pacjent chciał ponownie się z Tobą skontaktować i polecić klinikę swoim znajomym.

Wniosek

Przytulny nowoczesny gabinet stomatologiczny to nie marzenie, lecz szybki i przejrzysty projekt budowlany w rękach profesjonalistów!

This will close in 0 seconds