Tworząc nową przestrzeń myślimy przede wszystkim o tym, jak będzie wyglądać wizualnie: jaki tam będzie kolor ścian, jakie meble, wystrój. Zastanawiamy się, jak to wszystko zostanie połączone i jak będzie tam wygodnie. Na pierwszy rzut oka, rzadko komu przychodzi do głowy jakiej firmy tam będą gniazdka i jak prawidłowo ustawić meble. W głowie zawsze pierwszą pojawia się estetyczna strona zagadnienia.

Jak przebiega proces projektowania wnętrza gabinetu stomatologicznego

Kiedy zadaniem dla tej nowej przestrzeni jest wnętrze gabinetu stomatologicznego, staje się ono wyzwaniem. Nadal najpierw wyobrażamy sobie, jak pomieszczenie będzie wyglądało wizualnie, lecz do ładnego wyglądu dodają się jeszcze sterylność i oficjalne wymogi Ministerstwa Zdrowia.

Wymagania dotyczące wnętrza gabinetu stomatologicznego

Podczas gdy zastanawiasz się, czy zacząć uczyć się tych wszystkich szczegółów już teraz, czy nawet nie zaczynać, mamy już gotowe rozwiązanie dla Twojego gabinetu lub całej kliniki.

Jak przebiega proces projektowania wnętrz?

Jak wygląda proces projektowania wnętrza stomatologicznego?

Na początek określasz, dla ilu szafek i krzeseł powstanie przestrzeń. To właśnie z tych informacji będziemy opierać się na wszelkich dalszych pracach.

Wtedy zdecydujemy, jaki styl chciałbyś zobaczyć w swojej klinice. Zazwyczaj we współczesnej stomatologii ten styl to minimalizm. Pomaga on nie rozpraszać się na niepotrzebne szczegóły, a jednocześnie pozwala poczuć się bardziej komfortowo. W tym stylu o wiele łatwiej jest utrzymać porządek i dezynfekować powierzchnie, ponieważ nie mają one dodatkowych wgłębień i elementów dekoracyjnych.

Nie zapominaj jednak, że jeśli mówimy o klinice, to oprócz gabinetów do przyjmowania pacjentów są jeszcze inne pomieszczenia, na przykład:

– recepcja;

– poczekalnia dla pacjentów;

– łazienka;

– pomieszczenia gospodarcze i administracyjne.

Niezbędne będzie również zaplanowanie układu i projektu każdego z nich.

Dlaczego warto zlecić projektowanie wnętrz

Wnętrze gabinetu stomatologicznego powinno być proste i funkcjonalne. Pacjenci powinni intuicyjnie rozumieć, dokąd się udać i z kim się skontaktować, ponieważ każdej wizycie u dentysty towarzyszy zwykle dużo stresu, a lekarze powinni mieć wszystko pod ręką. Często to właśnie szybkość zabiegu decyduje o tym, z jakim samopoczuciem i rezultatem pozostanie pacjent.

Dobór kolorystyki do gabinetów stomatologicznych

Decydując się na kolorystykę, trzeba zrozumieć, dla jakiej kliniki ją wybieramy: dla rodzinnej, dziecięcej czy dla osób dorosłych.

Jeśli mówimy o klinice rodzinnej lub dziecięcej, to dla takiego miejsca lepiej wybrać jaśniejszą kolorystykę. Chwytliwe akcenty to dobry sposób na odwrócenie uwagi od tematu szpitala. Na przykład mogą to być obrazy postaci z kreskówek. Będą nie tylko rozpraszać, ale i bawić małych pacjentów. W tym stylu możesz zaaranżować całą klinikę lub wydzieloną strefę do gry. Możesz tu również dodać artykuły artystyczne i zabawki dla dzieci. Będąc w takim miejscu, dzieciaki z chęcią zechcą je ponownie odwiedzić.

W przypadku gabinetu stomatologicznego, w którym pacjentami będą wyłącznie osoby dorosłe, zalecamy wybór bardziej powściągliwej i spokojnej palety kolorystycznej. Jako główny kolor stosuje się biel, a jako akcenty, preferowane są delikatne pastelowe kolory. Stworzą uczucie czystości i lekkości, a także nieco obniżą stopień napięcia u zaniepokojonych pacjentów.

Recepcja w klinice to jedno z najważniejszych miejsc, bo to właśnie ona tworzy pierwsze wrażenie. Zaraz po rozmowie z administratorem nowy pacjent będzie miał już wrażenie i pojawi się pewien nastrój. Dlatego ten obszar roboczy powinien być przemyślany nie mniej niż samo wnętrze gabinetu stomatologicznego.

Idealnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie stanowiska rejestracji naprzeciw wejścia, tak, aby od razu było jasne dla pacjenta z kim może skontaktować się. W pobliżu samej lady pacjentowi powinno być wygodne wypełnienie niezbędnych dokumentów i kwestionariuszy, ale jednocześnie nie powinien on widzieć, co znajduje się w miejscu pracy Twoich pracowników.

W poczekalni zalecamy ustawienie ekspresu do kawy, telewizora lub głośników, które będą generować szum w tle, czasopism o tematyce abstrahowanej od zabiegów stomatologicznych, dystrybutora butlowego i wygodnych mebli.

Dobór wzorów mebli do gabinetów stomatologicznych

Co do mebli, to powinny być one łatwe w czyszczeniu, miłe dla oka, przytulne, wygodne i niezawodne. Oto główne zasady, których należy przestrzegać przy ich wyborze. Najlepszy projekt mebli do gabinetu stomatologicznego – to prosta konstrukcja. Meble powinny współgrać z główną ideą wnętrza. Potrafią one doskonale odgrywać rolę głównych akcentów w przestrzeni. Maksymalna odporność na zużycie i minimum dodatkowych części, technologia Push to Open, dzięki której dentyści nie będą mieli kontaktu z powierzchniami, lecz będą mogli otwierać szafki jednym dotknięciem. Wszystko to znacznie ułatwi życie wszystkim pracownikom i uprości przestrzeganie zasad higieny.

Dobór oświetlenia do gabinetu

Szczególną uwagę przy projektowaniu gabinetu stomatologicznego przykładamy do doboru odpowiedniego oświetlenia. Oczywiście najlepiej jest wybrać lokalizacje, w których nie będzie problemu z naturalnym światłem i będzie ono w wystarczającej ilości. Jednak ważne jest to, aby sztuczne światło było nie tylko przyjemne dla oka, ale i żeby lekarz wyraźnie widział wszystko, co znajduje się w obszarze operacyjnym, a także samego pacjenta i otaczającą go przestrzeń.

Istnieją pewne europejskie standardy, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu wnętrza gabinetu stomatologicznego.

Wymagania dotyczące oświetlenia są następujące:

  1. E1 – ogólna powierzchnia gabinetu, w której natężenie oświetlenia wyniesie co najmniej 500 lx;
  2. E2 – strefa przygotowawcza, w której znajdują się instrumenty lekarza – co najmniej 1000 lx;
  3. E3 – strefa operacyjna 20×30 cm z oświetleniem od 1600 do 2400 lx.

Lecz ważne jest również, aby uwzględnić temperaturę barwową i współczynnik odbicia światła od sufitu i ścian gabinetu. Pomożemy Ci to wszystko obliczyć podczas konsultacji.

Jak przemyślana aranżacja wnętrz pomaga przyciągnąć nowych klientów

Przemyślane wnętrze gabinetu stomatologicznego lub całej kliniki, to co najmniej 50% sukcesu nowego czy istniejącego biznesu. Oczywiście pozostałe 50% – to profesjonalizm lekarzy, lecz wybierając nowe miejsce do leczenia stomatologicznego, każda osoba w pierwszej kolejności zwróci uwagę na to, jak wygląda ta klinika. Profesjonalizmu niestety nie da się „odczuć”, ale całkiem możliwe jest uzyskanie przyjemnego pierwszego wrażenia z pięknego widoku i chęci ponownego zwrócenia się właśnie do Ciebie, a nie do konkurentów.

Gdzie można zamówić aranżację wnętrz gabinetu stomatologicznego

Odpowiedni dobór dekoru pomoże dopełnić piękność wnętrza gabinetu stomatologicznego. W klinice dziecięcej lub rodzinnej oprócz jasnych obrazów na ścianach możesz dodać figurki z kreskówek lub postaci z filmów. Plakaty, obrazy czy fotografie idealnie wpasują się w taką przestrzeń. Jednak głównym zadaniem jest nie przeciążanie wnętrza i pozostawienie wizualnej lekkości. Dzięki wystrojowi musisz sprawić tak, aby przestrzeń była ciekawsza i zapadająca w pamięć, żeby stała się elementem i atutem Twojej stomatologii. Ogólnie, powinna to być układanka, w której wszystko idealnie pasuje do siebie i w której zawsze wystarczająco jest tego ostatniego najważniejszego elementu.

Wniosek

Z tego powodu zalecamy, aby nie angażować się w „samoleczenie”, lecz zwrócić się do profesjonalistów dla zaprojektowania wnętrz. Na pewno pomożemy utrzymać tę równowagę, tworząc dla Ciebie projekt, który zostanie zrealizowany przyszłości!

This will close in 0 seconds