
Układ gabinetu stomatologicznego – jak wygląda poszukiwanie kliniki stomatologicznej, jeśli nie ma znajomych, którzy mogliby doradzić idealne miejsce? Zapytanie wpisywane jest w Google, następnie oceniany jest wygląd kliniki, koszt usług, przeglądany jest zespół lekarzy, oceniany jest stan sprzętu i odczytywane są opinie. Aby wygrać wśród konkurentów maksymalną liczbą punktów, konieczne jest stworzenie kompetentnego projektu stomatologii i odpowiednie jej wyposażenie.
Nowoczesne wymagania dotyczące układu gabinetu i kliniki stomatologicznej
Ponieważ gabinet i klinika stomatologiczna to placówki medyczne, przed planowaniem remontu należy zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami, jakie nakłada państwo. Pomoże to chronić Ciebie i Twoją firmę przed nieoczekiwanymi niespodziankami w tym procesie. Wymagania te można znaleźć w oficjalnych dokumentach związanych z medycyną.
Aby nie marnować dodatkowego cennego czasu, możesz skontaktować się z nami i zachować spokój na wszelkie niuanse. Gwarantujemy, że układ gabinetu stomatologicznego będzie spełniał wszelkie normy i wymagania. Nasz zespół składa się z profesjonalistów, którzy na bieżąco monitorują wszelkie zmiany w polskim ustawodawstwie i natychmiast uwzględniają to w każdym nowym projekcie.
Minimalny zestaw pomieszczeń dla małej kliniki stomatologicznej
Jeśli planujesz założyć małą klinikę stomatologiczną, układ lokalu będzie się znacznie różnił od obiektów wielodyscyplinarnych. Minimalny zestaw pomieszczeń dla małej kliniki stomatologicznej to następująca grupa pomieszczeń:
- Gabinet stomatologiczny, który może mieć różną ilość krzeseł. Należy to wziąć pod uwagę, gdy układ gabinetu stomatologicznego jest jeszcze na etapie opracowywania.
- Pomieszczenie do odpoczynku, jedzenia i przechowywania rzeczy osobistych personelu.
- Strefa dla pacjentów, w której wygodnie będzie poczekać na wizytę, wypełnić niezbędne dokumenty i komunikować się z administratorami.
- Toaleta dla lekarzy i pacjentów. Mogą to być różne przestrzenie, jeśli pozwala na to pomieszczenie. Jeśli nie, wystarczy jedna wspólna.
- Pomieszczenie do monitoringu wideo i serwer. Radzimy nie zaniedbywać tego punktu, ponieważ zarówno personel, jak i pacjenci powinni czuć się bezpiecznie.
Zespół pomieszczeń dla kliniki wielodyscyplinarnej
W przypadku kliniki wielodyscyplinarnej bardzo praktyczne będzie zaplanowanie pomieszczeń dla każdego lekarza określonej specjalizacji, a także bloku operacyjnego, oddziału fizjoterapii, pracowni RTG, laboratorium, sterylizatorni i innych pomieszczeń dodatkowych. Pełna lista będzie wyglądać mniej więcej tak:
- Gabinety stomatologiczne z uwzględnieniem ich profilu: chirurg, ortopeda, terapeuta, stomatolog dziecięcy, ortodonta itp. w zależności od Twoich pracowników.
- Pomieszczenie do przygotowania i sterylizacji narzędzi.
- Blok operacyjny. Obejmuje to: salę przedoperacyjną, salę operacyjną, salę dla pacjentów po zabiegach chirurgicznych.
- Pomieszczenia specjalistyczne i laboratorium dentystyczne. Wykonuje się tu: polerowanie, odlewnictwo, gips, polimeryzacja, lutowanie.
- Oddział fizjoterapii: sale do fizjoterapii, hydroterapii, światła elektrycznego, laseroterapii, UHF, promieniowania mikrofalowego i ultrafioletowego.
- Pracownia rentgenowska.
- Pomieszczenia gospodarcze.
- Gabinety kierownika i naczelnej pielęgniarki.
- Pomieszczenia do przechowywania wyrobów medycznych i leków.
Chcemy zwrócić Twoją uwagę na to, że nie jest to pełna lista pomieszczeń, które mogą znajdować się w układzie wielodyscyplinarnej kliniki stomatologicznej. Wszystko będzie zależało od tego, jak duża będzie przestrzeń i oczywiście każdy projekt jest opracowywany z właścicielem, w oparciu o jego życzenia i wymagania. Podczas konsultacji na pewno pomożemy Ci optymalnie zagospodarować Twoją przestrzeń tak, aby wszystkie pomieszczenia były jak najbardziej funkcjonalne.
Normy sanitarne dla gabinetu stomatologicznego
Tworząc stomatologię należy pamiętać, że musi ona spełniać wszystkie normy i wymagania, jakie stawiane są placówkom medycznym w Polsce. Istnieją dwa rodzaje wymagań dla różnych typów gabinetów stomatologicznych: te, które mają prześwietlenie rentgenowskie i te, które tego nie robią.
Wymagania dotyczące pomieszczeń bez prześwietleń rentgenowskich:
- Pomieszczenia, w których wykonywana jest praktyka stomatologiczna muszą znajdować się w oddzielnych budynkach, znajdować się w zespole budynków lub stanowić część budynku/pomieszczenia przeznaczonego do innych celów. Pod warunkiem, że są całkowicie oddzielne.
- Wejście do gabinetu powinno znajdować się przez pomieszczenia związane z praktyką. Jednocześnie nie może być wykorzystywane do celów innych niż praktyka i nie może być strefą przejścia dla innych pomieszczeń.
- Oświetlenie w gabinecie stomatologicznym powinno odpowiadać potrzebom eksploatacyjnym i warunkom określonym prawem. Pisaliśmy o tym bardziej szczegółowo w jednym z naszych artykułów w sekcji „Przydatne informacje”.
- Podłoga i jej połączenie ze ścianami muszą nadawać się do mycia i dezynfekcji.
- Za zgodą państwowego wojewódzkiego lekarza sanitarnego, pomieszczenia gabinetu stomatologicznego mogą znajdować się poniżej poziomu otaczającego terenu. Dotyczy to zarówno placówek diagnostycznych i zabiegowych przeznaczonych dla ludzi, jak i magazynów pomocniczych.
- Gabinet powinien posiadać: zlew z ciepłą i zimną wodą, dozownik z mydłem w płynie, dozownik ze środkiem dezynfekującym, dozownik z jednorazowymi ręcznikami papierowymi oraz pojemnik na zużyte ręczniki.
- Gabinet stomatologiczny powinien posiadać umywalkę z akumulatorem, gdyż w pracy wykorzystywane są narzędzia wielorazowego użytku oraz sprzęt medyczny. Wyjątkiem mogą być tylko przypadki, gdy takie instrumenty są myte i sterylizowane w oddzielnym pomieszczeniu lub gdy prace te odbywają się w innym zakładzie.
- Gabinet stomatologiczny powinien być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Jeżeli w gabinecie jest stosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, system należy co najmniej raz w roku dokumentować, sprawdzać, czyścić lub dezynfekować zgodnie z zaleceniami producenta.
Wymagania dla gabinetu dentystycznego, w którym znajdują się aparaty rentgenowskie:
- Gabinet powinien mieć odpowiednią konstrukcję ścian, drzwi, okien i sufitów oraz zainstalowane urządzenia ochronne dla pracowników i innych osób w pobliżu urządzeń wytwarzających promieniowanie.
- Wysokość gabinetu rentgenowskiego powinna wynosić co najmniej 2,5 m.
- Powierzchnia pomieszczenia, w którym zainstalowany jest aparat RTG powinna wynosić co najmniej 8 m2 (dodatkowe 4 m2 należy przeznaczyć na każdy dodatkowy aparat RTG w tym pomieszczeniu).
- Wyposażenie takiej sali operacyjnej w dobrą wentylację, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę (co powinno być potwierdzone protokołem z badania wentylacji i pomiarami szybkości wymiany powietrza).
- Gabinet powinien być wyposażony w ochronę przed promieniowaniem dla operatora aparatu rentgenowskiego podczas akwizycji obrazu.
- Diagnostyczne pracownie rentgenowskie powinny być wyposażone w określony sprzęt ochronny i środki ochrony indywidualnej przed promieniowaniem rentgenowskim, odpowiednie do rodzaju zainstalowanego sprzętu i rodzaju przeprowadzanych badań.
- Należy stosować indywidualne osłony gonad, fartuchy, półfartuchy i kołnierze z blachy ołowianej lub gumy ołowianej.
- W widocznym miejscu w gabinecie powinna znajdować się informacja o obowiązku pacjentek w ciąży informowania rejestratora i operatora kamery o swojej sytuacji.
- Laboratorium powinno mieścić informacje zgodne z obowiązującymi wymogami prawnymi: ostrzeżenie informacyjne o promieniowaniu jonizującym oraz tablicę informacyjną z symbolem.
- Pomieszczenia diagnostyczne z aparatami rentgenowskimi do wykonywania zdjęć powinny być wyposażone w urządzenia sygnalizujące narażenie sygnałami dźwiękowymi lub wizualnymi. Sygnały te muszą być wyraźnie słyszalne lub widoczne z miejsca, w którym sygnał został aktywowany (przepisy przewidują wyjątki od tych wymagań).
Przebudowa pomieszczenia mieszkalnego na gabinet stomatologiczny
Doskonałym rozwiązaniem jest otwarcie gabinetu stomatologicznego w budynku mieszkalnym. To znacznie zwiększa możliwość szybkiego znalezienia nowych klientów. Bliska lokalizacja i oszczędność czasu w drodze zagrają na Twoją korzyść. Mieszkańcy tego domu będą chcieli zajrzeć do Ciebie po otwarciu przynajmniej na zaplanowany przegląd i procedury higieniczne. A potem będą mogli wyrobić sobie wrażenie na temat kliniki i polecić ją swoim znajomym.
Projekt gabinetu stomatologicznego „pod klucz”, co to znaczy
Aby jednak dobrze rozplanować gabinet lub klinikę stomatologiczną ze zwykłego mieszkania, należy z góry wziąć pod uwagę ogromną liczbę drobnych szczegółów i wymogi państwowe. Idealną opcją w tym przypadku byłby projekt układu gabinetu stomatologicznego „pod klucz”.
Jak to działa? Ty opowiadasz swój pomysł, wyrażasz swoje życzenia, a nasza firma robi wszystko: od projektu projektowego po przekazanie gotowego obiektu jego szczęśliwemu właścicielowi.
Dlaczego opłaca Ci się zamówić u nas projekt kliniki lub gabinetu stomatologicznego?
Naszym znakiem rozpoznawczym jest remont pod klucz. Nasza firma zatrudnia specjalistów z różnych dziedzin działalności, co pozwala na angażowanie się we wszelkiego rodzaju prace w jednym zgranym zespole. Ten mechanizm pozwala pozbyć się dużej liczby pytań, które pojawiają się podczas ciągłego przekazywania obiektu i wyjaśniania wszystkich niuansów dla każdej nowej firmy.
Gdzie można zamówić projekt gabinetu stomatologicznego w Warszawie?
Stworzyliśmy od podstaw dziesiątki klinik i gabinetów stomatologicznych w Polsce, i chętnie popracujemy nad Twoją idealną przestrzenią w Warszawie. Oczywiście zawsze możesz zwrócić się do naszych konkurentów lub nawet spróbować wykonać remont na własną rękę, ale tylko my gwarantujemy, że wstępny pomysł i liczba w podpisanym kosztorysie w 100% będą pokrywać się z efektem końcowym.
Wniosek
Napisz do nas w dowolnym wygodnym komunikatorze lub e-mailu, a nasi menedżerowie z przyjemnością udzielą Ci konsultacji! Pamiętaj, że tylko pracując zespołowo, gdy wszyscy robią to, co potrafią najlepiej, możesz osiągnąć maksymalny sukces w każdym biznesie. A tym bardziej jeśli chodzi o prace remontowe!