Szpitale publiczne i prywatne kliniki należą do głównych budynków w każdym mieście. Często to oni tworzą wrażenie o całym kraju. Dzięki stanowi szpitali można ocenić, jak bardzo państwo dba o ludzi oraz ile inwestuje w rozwój. Z tego powodu ważne jest, aby placówki medyczne posiadały nie tylko stale aktualizowaną bazę urządzeń i wykwalifikowanych lekarzy, ale również dobry stan oddziałów szpitalnych. Przecież wchodząc do kliniki pacjent przeżywa już straszny stres i będąc w komfortowych warunkach czuje się znacznie spokojniej. Pomaga to zarówno pacjentowi, jak i lekarzom. 

Wymogi dotyczące remontu placówek medycznych

Remont w placówkach medycznych różni się od remontu w jakiejkolwiek innej przestrzeni, ponieważ podlega specjalnym wymogom państwowym. Dzielą się one na następujące kategorie:

– ogólne wymogi przestrzenne;

– dodatkowe wymogi dotyczące niektórych pomieszczeń i urządzeń;

– wymogi dotyczące oświetlenia naturalnego;

– ogólne wymogi projektowe;

– wymogi instalacyjne.

Ogólne wymogi przestrzenne to następujące przepisy państwowe:

 1. Centrum medyczne musi być oddzielnym budynkiem lub zespołem budynków. Może znajdować się w budynku przeznaczonym również do innych celów, pod warunkiem, że:

– zamknięta placówka medyczna jest całkowicie odizolowana od innych użytkowników budynku;

– istnieje całkowita izolacja przychodni od użytkowników w budynku mieszkalnym;

– istnieje całkowita izolacja przychodni od ludzi w budynkach użyteczności publicznej, mieszkaniach zbiorowych i innych budynkach. Wyłączone są również pionowe i poziome węzły komunikacyjne, które są wspólne dla wszystkich użytkowników, z wyjątkiem komunikacji wewnętrznej placówki medycznej.

 1. Kształt i powierzchnia każdego pomieszczenia musi zapewniać prawidłową lokalizację, instalację i użytkowanie przyrządów, aparatury i wyposażenia, które są jego niezbędnym funkcjonalnym wyposażeniem.
 2. Budynki zakładów opieki zdrowotnej mogą być wielokondygnacyjne, przy czym zabrania się umieszczania pomieszczeń przemysłowych poniżej pierwszego piętra.
 3. Pomieszczenia placówki medycznej przeznaczone na pobyt ludzi, w tym bloki szpitalne, nie powinny znajdować się poniżej poziomu terenu.

Wyjątkowo dopuszcza się usytuowanie pomieszczeń szpitalnych poniżej poziomu terenu, jeżeli pomieszczenia te mają charakter gospodarczy, techniczny lub medyczno-diagnostyczny. Wyjątki z wymóg dotyczą również:

– pomieszczeń administracyjnych i socjalnych;

– laboratoriów medycznych;

– pracowni rentgenowskich;

– pracowni obrazowanie ultradźwiękowego i rezonansu magnetycznego;

– pracowni tomografii komputerowej.

Dodatkowym warunkiem jest uzgodnienie tego z lokalnym państwowym inspektorem sanitarnym.

 1. Na terenie budynku placówki medycznej przeznaczonej do zamieszkania poziom podłogi musi znajdować się co najmniej 0,3 m nad terenem przylegającym do budynku.
 2. Pomieszczenia techniczne i gospodarcze (magazyny, szatnie dla personelu, kuchnie, pralnie itp.) mogą znajdować się poniżej pierwszego piętra.

Osobliwości wykonywania prac remontowych w różnych placówkach medycznych

Oprócz zasad lokalizacji budynków i bloków szpitalnych istnieją również inne normy i wymagania. Obejmują one:

 1. Normy sanitarno-higieniczne, których należy szczególnie przestrzegać przy remontach sal operacyjnych i oddziałów intensywnej terapii.
 2. Normy dźwiękoszczelności. W salach szpitalnych z hałaśliwym sprzętem niezbędna jest dobra izolacja akustyczna. Do takich przestrzeni zalicza się takie, w których zainstalowano np. aparat do rezonansu magnetycznego lub kompresory.
 3. Normy bezpieczeństwa pożarowego.
 4. Przepisy dotyczące technik bezpieczeństwa.
 5. Normy oświetlenia. W gabinetach lekarskich należy montować całkowicie szczelne lampy, ponieważ nie gromadzi się w nich kurz i bakterie.
 6. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Trzeba również pamiętać, że przy wyborze dostawców materiałów należy opierać się na oferowanych przez nich certyfikatach jakości, gdyż jest to bardzo ważny wymóg dla placówek medycznych. Główne cechy, jakie muszą spełniać materiały do wykonania remontu w szpitalach w Polsce, to:

– odporność na ciągłą dezynfekcję i uszkodzenia mechaniczne;

– przyjazność dla środowiska, ekologiczność;

– hipoalergiczność.

Państwowe zakłady medyczne

Prace remontowe dla państwowych zakładów medycznych mają zwykle określone standardy. Szpitale w Polsce wykonywane są według standardowych projektów, które najczęściej różnią się właśnie od strony technicznej (okablowanie elektryczne, rozmieszczenie mebli i wyposażenia w pomieszczeniu itp.). Zazwyczaj nad takimi projektami rzadko pracują projektanci i nie wprowadzają do nich zapadających w pamięć akcentów. Zadaniem naszych specjalistów w tego typu zleceniach jest bardziej techniczny charakter niż realizacja ciekawych pomysłów na przyciągnięcie większej liczby nowych pacjentów.

Prywatne placówki medyczne

Jeśli chodzi o prywatne placówki medyczne, tutaj na pierwszy plan wysuwa się zadanie stworzenia ciekawego projektu designu. Oczywiście, jakość części technicznej nigdy nie jest gorsza od rozwiązań projektowych, ale w tym przypadku nie mówimy już o typowej podobnej pracy. Nasi projektanci tworzą ciekawe przestrzenie dla prywatnych przychodni, a remonty w takich placówkach medycznych zasadniczo różnią się od wszelkich innych projektów. Zadaniem naszego zespołu jest nie tylko zrobienie wszystkiego zgodnie ze standardem, nie tylko prawidłowe rozmieszczenie mebli i sprzętów, ale także i przyciągnięcie jak największej liczby nowych pacjentów. 

Rodzaje remontów placówek medycznych

Jak i w przypadku każdego pomieszczenia, remont w szpitalach w Polsce może być różnego rodzaju: kosmetyczny, kapitalny i designerski. Nasza firma Euromed-Bud zajmuje się wszystkimi powyższymi pracami. Chętnie wykonamy jak i wyłącznie ułożenie podłogi wraz z malowaniem ścian, tak i od zera wykonamy remont „pod klucz”. 

Aby zrozumieć, jaki rodzaj prac remontowych jest potrzebny w Twoim przypadku, musisz określić stan pomieszczenia.

Dla tego:

 1. Sprawdź szczelność w systemie grzewczym.
 2. Oceń rozpraszanie się ciepła przez baterie.
 3. Zwróć uwagę na stan okablowania.
 4. Sprawdź, czy potrzebne są naprawy kanalizacji i systemu wodociągowego (np. wymiana starych rur).
 5. Oceń, czy stare pokrycie ścian i sufitu wymaga wymiany.

Jeśli wszystkie te punkty nie budzą wątpliwości, remont placówki medycznej może być tylko kosmetyczny. Jeśli którykolwiek z tych elementów wymaga szczególnej uwagi i pracy nad nim, to nie można uniknąć kapitalnego remontu. Jeśli nadal nie jesteś pewien słuszności swojego wyboru, pomożemy Ci podjąć decyzję podczas konsultacji. 

Remont kosmetyczny

Remont kosmetyczny wykonuje się mniej więcej raz na 5 lat, w zależności od stanu pomieszczenia. Do wykonania remontu w szpitalach w Polsce należy stosować materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne i ciągłą dezynfekcję. Ponadto do stałego wpływu zewnętrznego dodaje się naturalne zużycie.

W zależności od wymagań, plan remontu może obejmować nie tylko tapetowanie czy malowanie ścian, ale także i montaż sufitów napinanych lub podwieszanych, wymianę posadzki, przebudowę czy wykonanie konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych. 

Remont kapitalny

Jeśli remont kosmetyczny to zdecydowanie za mało, w grę wchodzi remont kapitalny. Oznacza to prace na dużą skalę: demontaż starych wykończeń, układanie nowej komunikacji, przebudowę systemu wentylacyjnego, reorganizację sieci elektrycznych w celu wygodniejszej pracy ze sprzętem medycznym. Takie prace remontowe powinny być wykonywane w oparciu o stan komunikacji budynku. 

Remont designerski

Designerski remont w szpitalach w Polsce jest najczęściej potrzebny prywatnym klinikom. Zakłady państwowe mają pewną podobną koncepcję, ale nacisk nie kładzie się na prace projektowe. Jeżeli jesteś właścicielem prywatnej kliniki w Polsce, to nasi specjaliści pomogą Ci stworzyć przestrzeń medyczną, która zapada w pamięć. Z pewnością sprosta wszystkim wymogom prawnym i nie będzie miała tylko białych ścian i tego samego typu przegród między pacjentami. Dzięki designowi będziesz mógł pokazać, że Twoja prywatna klinika ma zupełnie inny poziom opieki nad pacjentem niż zwykła publiczna. Już od pierwszej chwili przebywania w Twojej przestrzeni medycznej będzie jasne, że wszystko tutaj jest wykonane z myślą o pacjentach i ich komforcie. 

Etapy remontu kliniki

Remont w szpitalach w Polsce dzieli się na następujące etapy:

 1. Opracowanie ogólnej koncepcji projektu i jego szczególnego stylu.
 2. Stworzenie i zatwierdzenie projektu. W tym momencie nasi specjaliści koordynują projekt zgodnie z życzeniem klienta i specyfiką placówki medycznej. To na tym etapie dobierane jest niezbędne oświetlenie, kolory i materiały spełniające wymogi państwowe.
 3. Zakup materiałów i niezbędnego sprzętu. Współpracujemy z zaufanymi dostawcami, którzy wystawiają certyfikaty jakości na swoje materiały. Zapewnia to naszym klientom bezpieczeństwo i pewność podczas wszelkich kontroli państwowych.
 4. Wykonywanie prac remontowych, które zostały zatwierdzone przez klienta na etapie opracowywania projektu.
 5. Sprzątanie pomieszczenia i przekazanie kluczy do gotowego obiektu. 

Remont w dziecięcych placówkach medycznych

Z technicznego punktu widzenia wykonanie remontu w dziecięcych placówkach medycznych nie różni się niczym od remontu w przychodniach rodzinnych czy placówkach medycznych dla osób dorosłych. Główna różnica polega na wystroju i atmosferze tej przestrzeni. W klinice dzieci powinny czuć się bezpiecznie, aby nie bały się lekarzy i przepisanych zabiegów. W jednym z naszych artykułów pisaliśmy bardziej szczegółowo o remoncie w klinikach dziecięcych. W takich placówkach medycznych można dodać kącik zabaw, udekorować ściany plakatami, dużymi naklejkami superbohaterów czy postaci z kreskówek. Główną cechą przestrzeni będzie właśnie wystrój i design. A jego głównym zadaniem jest wyglądać pogodnie i radośnie, odwracając uwagę małych pacjentów od szpitalnego tematu. Właśnie to pomoże stworzyć nasz zespół projektantów.

Wniosek

Jeśli potrzebujesz wykonać remont w szpitalu w Polsce, z przyjemnością doradzimy Ci w ewentualnych kwestiach i odpowiemy na Twoje pytania. Naszym głównym zadaniem w każdym projekcie jest zapewnienie tego, aby wynik przekroczył wszelkie Twoje oczekiwania!

This will close in 0 seconds